Za bujanie na huśtawce nawet 500 zł kary

2020-03-26 12:39:35(ost. akt: 2020-03-26 14:31:42)
Pozamykane place zabaw

Pozamykane place zabaw

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Place zabaw w Olsztynie są zamknięte do odwołania. Można zobaczyć kłódki na skoblach, zabezpieczające taśmy czy też ostrzeżenia. Nie wszystkich niestety to przekonuje... Czy mandat w wysokości 500 zł sprawi, że opiekunowie dzieci zmienią zdanie?
Place zabaw w Olsztynie powinny świecić pustkami. To świetne miejsce na zabawę na świeżym powietrzu, ale nie w czasie pandemii koronawirusa. Można zobaczyć kłódki na skoblach, zabezpieczające taśmy czy też ostrzeżenia. Nie wszystkich niestety to przekonuje...Nieogrodzone place zabaw nadal cieszą się popularnością. Mimo że na urządzeniach wiszą ostrzeżenia i zakaz korzystania z nich...
Za wejście na plac zabaw można zapłacić nawet 500 zł. W Sosnowcu padły już pierwsze mandaty za złamanie zakazu. A jak sytuacja wygląda w Olsztynie?

— Straż miejska, tak jak i policja sprawdzają, czy na placach zabaw, w parkach nie dochodzi do gromadzenia się osób — mówi rzecznik straży miejskiej Kamil Sułkowski. — Osoba, która nie stosuje się do tego zakazu odpowie za naruszenie 54 artykułu Kodeksu Wykroczeń, który brzmi: „Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych,podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.”

Co stanie się, jeśli na placu będą gromadzić się starsze dzieci bez opiekunów? — Trzeba pamiętać, że nie każdy podlega postępowaniu mandatowemu — mówi Kamil Sułkowski. — Mandatem nie można ukarać osoby poniżej 17 roku życia. A to oznacza, że sprawa może otrzeć się o sąd rodzinny.

— Policjanci w czasie swojej służby na ulicach Olsztyna dbają o bezpieczeństwo mieszkańców oraz sprawdzają czy stosują się oni do obowiązujących ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa w kraju. Ich działania mają przede wszystkim charakter profilaktyczny i edukacyjny — informuje sierż. Andrzej Jurkun z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Policjanci uświadamiają mieszkańców na temat zagrożeń wynikających z rozprzestrzenienia się wirusa oraz o sposobach przeciwdziałania temu zjawisku. W tym celu od kilku dni policjanci emitują komunikaty ostrzegawcze przez megafony radiowozów.

Jak mówi sierż. Andrzej Jurkun, policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby grupujące się w miejscach publicznych, gdy zauważą taką sytuację, to podejmują odpowiednie działania. Uświadamiają osoby o obowiązujących ograniczeniach, w tym również o zakazie grupowania się w miejscach publicznych.

at

Więcej na ten temat przeczytacie w piątkowym wydaniu dodatku" Nasz Olsztyniak". Polecamy!


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.
Jan Szynaka, prezes firmy Szynaka Meble
Musimy przetrwać ten czas
Koronawirus coraz bardziej paraliżuje gospodarkę. Fabryka Michelin, która zatrudnia prawie 5 tys. osób, zawiesza produkcję na dwa tygodnie. Wcześniej zrobiła to Grupa Szynaka, zatrudniająca w swoich zakładach 3,5 tys. pracowników.


Szkoły chciały, system padł
Coś, co jeszcze niedawno wydawało się abstrakcją, przestało nią być w niewesołej rzeczywistości — szkoły przeszły na model cyfrowy. Szkoda tylko, że bez przygotowania. Już rano padły serwery, a część problemów pozostaje bez odpowiedzi.

Andrzej Wiktorowicz
Ultrasonografem w koronawirusa
Dzisiaj medycyna dyktuje warunki. Dlatego w Olsztynie powstają ultrasonografy do diagnostyki płuc, które ułatwiają szybkie monitorowanie pacjentów. Takie urządzanie bardzo ułatwiają prace medykom walczącym z koronawirusem.Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. luiza #2911198 | 188.121.*.* 25 kwi 2020 00:02

  To karygodne. Przedszkola powinny być zamknięte jeszcze przez rok, dzieci nie powinny bawić się na placu zabaw a najlepiej żeby w ogóle nie wychodziły z domu. Najlepiej niech nie oddychają, siedzą cicho i pozwolą rodzicom na pracę zdalną

  odpowiedz na ten komentarz

 2. To racja #2894188 | 88.156.*.* 26 mar 2020 16:34

  Sama widziałam ostatnio watahy dzieci bez opieki same grasujące po placach zabaw.. Przekradały się przez płot!! Takie dzieci wyłapywać i karać rodziców za niedopilnowanie i roznoszenie zarazy. Druga kwestia to psiarze, zwłaszcza starsi ludzie z psami. Zbierają się na wybiegach dla psów i rajcują bez żadnych ograniczeń w bliskiej odległości. Zamknąć wybiegi dla psów! Masz psa- wyprowadzaj go w pojedynkę, bez rajcowania grupowego! Polecam zwłaszcza wybieg za Uranią. Tam co chwilę zbierają się tłumy psiarzy! Psy podobno nie przenoszą epidemii, ale durni psiarze- tak!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. A #2894178 | 46.83.*.* 26 mar 2020 16:09

  Kary nie mają podstawy prawnej

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. TAK #2894174 | 46.76.*.* 26 mar 2020 15:53

   KARAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 500 -

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Toja #2894145 | 37.47.*.* 26 mar 2020 14:24

   Gdzie przebywają na kwarantannach?Sasiedzi już ich upilnuja. W obliczu takiego zagrożenia rodo powinno być sprawą drugorzędną.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)