Komfortowo i bez stresu. Nowoczesny tonometr indukcyjny trafił do szpitala dziecięcego w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2020-03-03 07:12:42(ost. akt: 2020-03-03 07:19:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Bezpieczny, przyjazny i komfortowy — taki jest elektroniczny tonometr indukcyjny, o który wzbogaciła się wczoraj poradnia okulistyczna przy szpitalu dziecięcym w Olsztynie. A to wszystko dzięki Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.
Badanie okulistyczne może wiązać się u dzieci ze stresem i dyskomfortem. Na szczęście to się zmieni. szpital dziecięcy w Olsztynie wzbogacił się o nowoczesny i innowacyjny sprzęt. Elektroniczny tonometr indukcyjny Icare ic100 zasilił wczoraj poradnię okulistyczną szpitala.
— Sprzęt ten dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego — wyjaśnia lekarz Ewa Sankowska, ordynator okulistyki. — Można bezproblemowo zbadać nawet małe dziecko. Samo badanie trwa bardzo krótko.

Jak mówi Ewa Sankowska, poradnia okulistyczna ma sprzęty do tego typu badań. — Ale żaden z nich nie jest doskonały dla dzieci. Sprzęt, który dziś dostaliśmy dzięki Fundacji jest dla nich najmniej traumatyczny — mówi.

I dodaje, że maluchy badanie bezdotykowym tonometrem wytwarzającym impulsy powietrza, czują stres.
— Nagły podmuch powietrza u bardzo małych dzieci może wywołać szok — opowiada. — W sprzęcie Icare tego nie ma. Nie występuje impuls powietrza.

Jak zapewniają producenci, tonometr Icare ic100 jest ergonomiczny i przyjazny. Badanie tonometrem Icare nie wymaga stosowania środków znieczulających, możliwe jest przeprowadzenie go bez specjalnego przygotowania. Asystent pozycjonowania Icare EasyPos zapewnia poprawne ustawienie urządzenia, przyczyniając się do wysokiej dokładności wyników.

Sprzęt ufundowała Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”. — Udało się go sfinansować dzięki hojności ludzi — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji. — Szpital zwrócił się do nas z prośbą o pomoc, a my nigdy nie odmawiamy. W poprzednich latach także kupowaliśmy sprzęt dla szpitala dziecięcego.

Iwona Żochowska- Jabłońska, zauważa, że okulistyka jest bardzo oblegana.
Doktor Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektorka szpitala dziecięcego w Olsztynie, przyznała, że zawsze może liczyć na Fundację.
— Lepiej się żyje, jak ma się wokół siebie przyjaciół, którzy pomagają. A takim przyjacielem jest dla nas Fundacja — podkreśliła. — Cieszymy się bardzo, że to urządzenie trafiło do nas.

Kto potrzebuje badań tego typu sprzętem? — Z naszej poradni okulistycznej korzysta około 1000 małych pacjentów miesięcznie. Z tego połowa z nich potrzebuje badania ciśnienia wewnętrzgałkowego — mówi Ewa Sankowska. — Są to dzieci z krótkowzrocznością u których występuje ryzyko jaskry. Badamy także dzieci będące po operacji zaćmy wrodzonej. Kontrolujemy, czy ciśnienie w oku nie rośnie. Również wtedy, kiedy dzieci cierpią na bóle głowy, musimy zbadać ciśnienie w oku.

Lekarka liczy na to, że sprzęt bardzo długo będzie służył małym pacjentom i poprawi jakość leczenia. — Wystarczy na chwilę zabawić czymś dziecko, odwrócić jego uwagę i można zmierzyć ciśnienie. Co ważne, można to zrobić nawet na leżąco. Badanie jest bardzo bezpieczne. Sprzęt ten jest nowością na rynku medycznym — podkreśla.

Szpital dziecięcy w Olsztynie i Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” współpracują ze sobą od wielu lat. Przypomnijmy, że dzięki Fundacji retinopatia małych pacjentów leczona jest w bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas. Dwa lata temu szpital dziecięcy zwrócił się z prośbą o pomoc do Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Na odpowiedź nie musiał długo czekać. Fundacja wsparła leczenie i ufundowała bardzo drogi lek.

Teraz mamy bardzo dobrą wiadomość dla rodziców, którzy chcieliby zbadać wzrok swoim pociechom. Zostanie do nich użyty nowy sprzęt Icare ic100 .

Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” razem ze szpitalem dziecięcym po raz kolejny rusza z akcją profilaktyczną „Miej oko na oko”. Dzięki niej podczas białej soboty można będzie skorzystać z porad okulistów. Co trzeba zrobić, żeby wziąć w niej udział? Wystarczy zadzwonić pod nr 514 800 915 i zarejestrować się na badanie. Rejestracja prowadzona będzie w najbliższy czwartek w godz 9-15 lub do wyczerpania miejsc.

Badanie odbędzie się w sobotę 7 marca w godz. 9-14. Zapraszamy na nie dzieci poniżej 18 roku życia, które nie są pod opieką okulistów.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl