Wisi nad nią grabarz
2020-02-29 08:06:36(ost. akt: 2020-02-28 11:13:15)
Stary Olsztyn nam ostatnio wypiękniał. Właściciele odnowili już kilkanaście zabytkowych kamienic. A odnowione na kolorowo domy na 1 Maja są chyba najbardziej optymistycznym elementem olsztyńskiej architektury.
Oczywiście, wiele kamienic czeka jeszcze na remont elewacji, ale są i takie, którym bardziej się już przyda grabarz, a nie budowlańcy. Jedna z nich stoi na Starym Mieście przy ulicy Okopowej. Powstała w połowie XIX wieku, ale fundamenty i piwnice ma XVIII-wieczne. Do rejestru zabytków dom wpisano w 1987 roku. Jest własnością prywatną.
Co na to konserwator zabytków? — Po kontrolach przeprowadzonych w budynku, dwukrotnie wydaliśmy zalecenia konserwatorskie, próbując zmobilizować inwestora do działania i podjęcia współpracy z nami. To w tej chwili jedyne narzędzia, jakimi dysponujemy. Zalecenia te dotyczyły przede wszystkim zabezpieczenia struktury budynku — mówi Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków. — Z uwagi na to, że właściciel nie podjął prac inwestycyjnych i nie wykonał zaleceń pokontrolnych, WKZ zmuszony był dwukrotnie wszcząć postępowanie administracyjne w celu nałożenia kary administracyjnej. Zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami za niewykonanie zaleceń nałożyliśmy dwa razy karę finansową. W tej chwili piłeczka jest po stronie właściciela — dodaje Bartłomiej Skrago.
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego prowadził postępowanie w sprawie stanu kamienicy.
— W trakcie postępowania właściciel budynku przedłożył opracowaną przez rzeczoznawcę budowlanego ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego tego budynku, z której wynikało, że budynek należy rozebrać w trybie pilnym — wyjaśnia Aleksander Lachowicz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
— W trakcie postępowania właściciel budynku przedłożył opracowaną przez rzeczoznawcę budowlanego ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego tego budynku, z której wynikało, że budynek należy rozebrać w trybie pilnym — wyjaśnia Aleksander Lachowicz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Zgodnie z prawem inspektor takiej decyzji w stosunku do zabytku nie może podjąć. Dlatego sprawa trafiła do WKZ.
Igor Hrywna
facebook.com/hrywna
facebook.com/hrywna
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
cde #2878023 | 88.156.*.* 29 lut 2020 21:58
Najlepiej szukać sensacji, wyzwać autora artykułu itd. Nikt z tych mądrych nie widzi, że to początek zdania i należy pisać z wielkiej litery. Chodzi o wiek części miasta a nie o Stary Olsztyn.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)
xxx #2877970 | 79.184.*.* 29 lut 2020 18:49
Pięknie. Gleba zaraz zostanie wystawiona na sprzedaż :-)
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz
anatol #2877889 | 88.156.*.* 29 lut 2020 14:08
czy to pan Ż. niegdysiejszy budowniczy hotelu ze strzechą nad Żbikiem, którego banki nie chciały kredytować? Jeżeli to on to budenek skazany na wyburzenie.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Żaneta #2877874 | 31.0.*.* 29 lut 2020 13:26
Ten budynek to symbol tego referendum i mauzoleum jego zwolenników.
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz
olsztyniak #2877849 | 77.111.*.* 29 lut 2020 12:24
Przecież to oczywiste że wlasciciel czeka az sie zawali zeby sprzedac dzialke sprzedac bez tej ruiny bo wiecej warta. Gdyby wladze mialy jaja i dowalily kare przewyzszajaca wartosc dzialki od dawna budynek bylby odrestaurowany. Niestety mendy z koalicji PiS PO trzymaja od lat sztame i udaja ze cos robia.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)