Jest decyzja sądu. Sprawca śmiertelnego potrącenia pieszej w Olsztynie trafi do więzienia

2020-02-25 15:32:29(ost. akt: 2020-02-25 16:49:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

We wtorek (25 lutego) zapadła decyzja sądu w sprawie kolejnego odroczenia kary więzienia dla sprawcy śmiertelnego potrącenia na przejściu dla pieszych w Olsztynie. Mężczyzna musi pojawić się w zakładzie karnym do 10 marca tego roku.

Z informacji, które uzyskaliśmy w prokuraturze, wynika, że mężczyzna po raz pierwszy w czerwcu uzyskał odroczenie wykonania kary więzienia. Teraz chciał ponownie oddalić od siebie więzienie o kolejne pół roku.

Posiedzenie sądu w tej sprawie odbyło się we wtorek 25 lutego. Sąd Rejonowy w Olsztynie postanowił nie uwzględnić wniosku obrońcy i nie odraczać wykonania kary 4 lat pozbawienia wolności.

— Sąd w uzasadnieniu decyzji wskazał, że obrońca skazanego ponownie zwrócił się z wnioskiem o odroczenie wykonania kary, podnosząc m.in., że udzielone uprzednio odroczenie wykonania kary okazało się niewystarczające dla unormowania ciężkiej sytuacji rodzinnej skazanego i zabezpieczenia finansowego rodziny. Jednak w ocenie sądu wniosek obrońcy jest nieuzasadniony, ponieważ podnoszone przez obrońcę okoliczności dotyczące trudnej sytuacji życiowej nie pozwalają na stwierdzenie, że natychmiastowe wykonanie kary pociągnie dla skazanego i jego najbliższych zbyt ciężkie skutki — powiedział „Gazecie Olsztyńskiej” Marcin Wojciechowski z Obsługi Medialnej Rzeczników Prasowych Sądu Okręgowego w Olsztynie.

I dodał: — Jednocześnie informuję, że jeszcze dzisiaj (wtorek 25 lutego — red.) sąd wystawi skazanemu wezwanie do odbycia kary i stawienia się w zakładzie karnym do 10 marca 2020 r.

Rodzice śmiertelnie potrąconej Karoliny nie mogli zrozumieć, jak to możliwe, że sprawca wypadku żyje sobie tak, jakby nic się nie stało, chociaż od tragedii minęły już blisko dwa lata. Nie byli obecni podczas wtorkowego posiedzenia sądu o ponowne przełożenie rozpoczęcia wykonywania wyroku więzienia przez zabójcę ich córki. Dlatego na wiadomość o decyzji sądu zareagowali ogromnym wzruszeniem.

— Tyle dobrego w tym wszystkim. To dla nas taka namiastka sprawiedliwości, ale czekaliśmy na to. Zależało nam, żeby wreszcie poniósł karę za to, co zrobił, i żeby już nikogo nie skrzywdził. Nie mogliśmy się pogodzić z tym, że nasze życie strasznie się zmieniło, a jego tak naprawdę nic. Cieszymy się, że chociaż tyle nam się udało uzyskać, ale nie wierzymy w te 4 lata... — mówi łamiącym się od emocji głosem mama dziewczyny.

Przypomnijmy, do tragedii doszło 25 marca 2018 roku. Piękna i uzdolniona studentka zarządzania i inżynierii produkcji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim właśnie tego dnia przechodziła na pasach przez ul. Synów Pułku. Samochód na prawym pasie ją przepuścił. Pędzący lewym pasem pirat drogowy uderzył prosto w nią. Studentka zginęła na miejscu.Sąd nie miał najmniejszych wątpliwości, że kierowca jest winny śmierci Karoliny. Wyrok był jednoznaczny: ma iść do więzienia na cztery lata i pół roku, a dodatkowo nie wolno mu siadać za kierownicą samochodu przez kolejne osiem lat.

W toku sprawy wyszło na jaw, że mężczyzna jest piratem drogowym. Okazało się, że ponad 30 razy był zatrzymywany przez policję i karany mandatami. Były to mandaty za przekroczenie prędkości, za niezapięcie pasów, za wyprzedzanie na zakazie, za brak dokumentów, za spowodowanie kolizji. Kilka razy miał również zatrzymywane prawo jazdy. Pierwsze informacje o tym, że skazany, mimo wyroku, nie tylko nie poszedł do więzienia, ale nadal jeździ po Olsztynie, pojawiły się już jesienią 2018 roku.

„Gazeta Olsztyńska” opisała wówczas, jak policjanci zatrzymali go na drodze już po ustanowieniu zakazu i wysłali do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny. Już wtedy rozpoczęto też postępowanie dotyczące tego, że Jakub K. jeździ do pracy samochodem.

Milena Siemiątkowska, Stanisław Kryściński

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 123 #2876089 | 89.231.*.* 26 lut 2020 11:04

  W toku sprawy wyszło na jaw, że mężczyzna jest piratem drogowym. Okazało się, że ponad 30 razy był zatrzymywany przez policję i karany mandatami. Były to mandaty za przekroczenie prędkości, za niezapięcie pasów, za wyprzedzanie na zakazie, za brak dokumentów, za spowodowanie kolizji. Kilka razy miał również zatrzymywane prawo jazdy. Pierwsze informacje o tym, że skazany, mimo wyroku, nie tylko nie poszedł do więzienia, ale nadal jeździ po Olsztynie, pojawiły się już jesienią 2018 roku. TAKIE SĄDY MAMY ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ania #2876011 | 188.147.*.* 26 lut 2020 08:58

  A ja bym chciała zapytać kiedy wszyscy się obudzą i dojdą w końcu do tego, że na tym skrzyżowaniu powinny być światła? Na tej drodze prędkość jest podniesiona do 70, 80% kierowców jedzie o wiele szybciej a nigdy nie widziałam tam partolu!! Ludzie obudźcie się zanim dojdzie do następnej tragedii!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. A #2875930 | 37.201.*.* 26 lut 2020 06:41

   A dlaczego aż 10 marca , czy po to żeby zwiał za granicę. Dwa lata mineły od wypadku i on jeszcze nie siedzi , a wykroczeń w przeszłości miał 30 . Czy wtedy nie myślał o swojej rodzinie tylko beztrosko robił przekroczenia. On już wtedy nie miał respektu do sądu , do ludzi i do swojej rodziny. Już wtedy powinien włączyć mózg . A sytuacja rodziny która straciła coś , co jest w życiu najważniejsze nie jest ważna . On początkowo otrzymał 2 lata i to jest brak respektu dla rodziców . Wystarczyło poczytać w komentarzach , że tyle razy łamał prawo i jeździł w dalszym ciągu nieprzepisowo. Wtedy nie myślał o rodzinie swojej , że może jego brawurowa jazda skończy się tragedią. Ja też nie wierzę w te 4 lata.

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

  2. J20 #2875925 | 95.160.*.* 26 lut 2020 06:22

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. czytam komentarze i widzę, że ładnie gazeta olsztyńska zalana pisowskimi trollami

   1. ponury #2875923 | 188.147.*.* 26 lut 2020 06:15

    W Niemczech takiego pirata, tydzień temu skazali na dożywocie. Za zabójstwo z premedytacją.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (37)