Jambo: pies z nosem i charakterem

2020-02-13 16:07:01(ost. akt: 2020-02-13 12:44:44)
Jambo i jego opiekun sierż. sztab. Mariusz Sulewski

Jambo i jego opiekun sierż. sztab. Mariusz Sulewski

Autor zdjęcia: policja

Chociaż jego dotychczasowy opiekun odszedł na emeryturę, Jambo o emeryturze nie myśli. Pod opieką sierż. sztab. Mariusza Sulewskiego rozpoczął służbę w ełckiej komendzie.
Jest specjalistą od tropienia i patrolowania. Z nowym przewodnikiem sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim właśnie rozpoczął służbę w ełckiej komendzie. Jego dotychczasowy opiekun przeszedł na emeryturę. Jambo to 5-letni belgijski owczarek belgijski — malinois. Jest zdrowym, aktywnym i inteligentnym psem.

Z nowym przewodnikiem spędził pięć miesięcy w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie pod okiem fachowców był przygotowywany do patrolowania i tropienia. I uczył się dobrej współpracy z przewodnikiem. Obaj zdobywali wzajemne zaufanie. A Jambo to pies z charakterem...

— Początki nie były łatwe. Musieliśmy się poznać i nauczyć współpracować. Szkolenie wymagało dużo cierpliwości i czujności, na szczęście Jambo uczy się szybko. Spędziliśmy ze sobą mnóstwo godzin na szkoleniu i pielęgnacji. Dziś wiem, że mam w nim wiernego przyjaciela. Razem na pewno skutecznie sprostamy nawet trudnym zadaniom — opowiada sierż. sztab. Mariusz Sulewski.

Jambo pełni służby patrolowe i może być wykorzystywany m.in. do zabezpieczania imprez. Takie psy stanowią także pomoc przy zatrzymywaniu niebezpiecznych osób i w pościgach. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów zaginionych ludzi.

Co należy do obowiązków opiekuna? Musi psa karmić, dbać o odpowiednie warunki mieszkalne oraz troszczyć się o jego zdrowie. Musi zadbać, żeby pies stale był gotowy do wykonywania obowiązków służbowych. Systematyczna tresura ma utrwalić wyuczone umiejętności i odruchy. Przewodnik z psem muszą być partnerami i nawiązać ze sobą silną więź – to recepta na zgrany duet i skuteczne działania.

red, mat. KPP w Ełku


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl