Nowoczesny tomograf znacząco przyspieszy proces diagnostyczny w olsztyńskim szpitalu [ZDJĘCIA, VIDEO]

2020-02-11 13:04:18(ost. akt: 2020-02-11 13:26:58)
Tomograf bardzo przyspieszy proces diagnostyczny w szpitalu

Tomograf bardzo przyspieszy proces diagnostyczny w szpitalu

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Rewolucyjny, nowoczesny i pozwalający na komfortowe badanie! Taki jest tomograf komputerowy Revolution EVO. Wczoraj w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie uroczyście otwarto pracownię tomografii.
Pacjenci z regionu będą leczeni w komfortowych warunkach. W Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie otwarto pracownię tomografii komputerowej. Tomografia komputerowa, zaliczana do tzw. badań obrazowych, jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych wykorzystywanych we współczesnej medycynie. Pozwala na uwidocznienie narządów ludzkiego ciała dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego.

Badanie TK pozwala uzyskać przekroje narządów, a także ich wizualizacje w 3D, co bardzo usprawnia proces diagnostyczny.

Tomografia klatki piersiowej uwidacznia strukturę serca, naczyń wieńcowych oraz całego układu oddechowego. Zwykle zaleca się ją w diagnostyce nowotworów układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz przy ocenie stopnia zaawansowania choroby wieńcowej.

Na podstawie badania tomografem komputerowym następuje wybór optymalnej metody zwłaszcza w leczeniu raka. Badanie tomografem komputerowym to skuteczne narzędzie do monitorowania przebiegu leczenia oraz oceny skuteczności terapii antynowotworowej. Badanie TK pozwala na wykrywanie nawrotów nowotworu i kontrolę po zakończonym leczeniu onkologicznym – wykluczenie bądź potwierdzenie wznowy choroby.

Z nowoczesnego sprzętu jest bardzo dumna Irena Petryna, dyrektorka szpitala. — Tomograf bardzo przyspieszy nam proces diagnostyczny — mówiła podczas uroczystego otwarcia pracowni. — Przy pomocy urządzenia możliwe jest wykonywane zaawansowanych badań serca, a także wykonywanie biopsji cienkoigłowej i gruboigłowej. To bardzo istotne.

Za pomocą tomografu od stycznia wykonywane jest 30 zdjęć dziennie. — To rewolucyjny sprzęt — uznał doktor Tomasz Widawski, koordynator, pracownik TK. — Pozwala na bardzo szybkie zebranie obrazu. Jest też przyjazny dla pacjenta. Ma dużą średnicę, a to jest bardzo ważne szczególnie dla pacjentów klaustrofobicznych. Nośność stołu wynosi 306 kg.


Aparat ma też bogate oprogramowanie umożliwiające szerokie spectrum diagnostyczne. Dzięki tak unikatowemu oprogramowaniu, można diagnozować nie tylko pacjentów z chorobami płuc, ale także z zaburzeniami neurologicznymi.

Obecna na uroczystości wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk stwierdziła, że ten sprzęt ma przede wszystkim służyć ludziom.— Jeżeli tylko możemy poprawić jakość leczenia, to trzeba to zrobić — powiedziała.

— To bardzo dobry i nowoczesny sprzęt — ocenił Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego. — My, samorządowcy, wiemy, ile czasu zajmuje proces od zaplanowania do kupienia sprzętu.

Arcybiskup senior dr Edmund Piszcz stwierdził, że zakup sprzętu jest wyrazem troski o drugiego człowieka. Wspomniał także, ile pracy i wysiłku kosztowało dyrektor Irenę Petrynę doprowadzenie szpitala do stanu, w jakim jest teraz: — Pamiętam początki tego szpitala, który był ruiną — wspomniał.

Arcybiskup poświęcił pracownię, w której znajduje się innowacyjny sprzęt.
—Tylko się cieszyć, że kolejny sprzęt trafił do pacjentów naszego regionu — mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko- mazurskiego. — Jeśli szpital zaopatruje się w wyposażenie, to musi być ono precyzyjne. Cieszę się, że zapewnienie przez nas środków przyśpieszyło realizację tego przedsięwzięcia.

Koszt inwestycji to prawie 3 mln zł, z czego milion złotych pochodzi z budżetu województwa. Pozostałe środki w kwocie ponad 1 mln 848,52 zł stanowią wkład własny szpitala.


umożliwia uzyskanie 128 warstw podczas jednego obrotu lampy. Wykorzystanie najnowszej technologii (ASIR-V) pozwala na redukcję dawki promieniowania przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu. Dzięki szerokim możliwościom technicznym i bogatemu oprogramowaniu tomograf pozwala na wydajną i skuteczną diagnostykę obejmującą min. ocenę płuc (Lung VCAR), ocenę jelita grubego (Calon Vcarec), badanie wątroby (Hepatic VCAR), analizę badań onkologicznych (Oncoquant i Integrated Registration) czy też analizę krwiaków i tętniaków mózgu (Stroke VCAR).

Tomograf komputerowy Revolution EVO:

Aleksandra TchórzewskaCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl