Koronawirus w Olsztynie? Co z wynikami badań?

2020-02-05 19:02:59 (ost. akt: 2020-02-05 15:32:41)

Autor zdjęcia: Pixabay

Na oddziale zakaźnym szpitala w Ostródzie przebywa olsztynianka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Wyników badań jeszcze nie ma.
Nie ma jeszcze wyników próbek pobranych od olsztynianki, która w miniony poniedziałek trafiła na oddział zakaźny szpitala w Ostródzie z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kobieta, która niedawno wróciła z Tajlandii, zgłosiła się lekarza rodzinnego z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Lekarz zdecydował skierować ją na oddział zakaźny szpitala w Ostródzie na obserwację.

Jak poinformował Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, pacjentka jest w bardzo dobrym stanie i obecnie trwają badania mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia koronawirusem.

Próbki do badań zostały pobrane i przekazane do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Wyniki powinny być znane w czwartek. Według służb sanitarnych jest to pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Resort zdrowia poinformował, że w żadnej z przebadanych próbek pobranych od osób, które wróciły z chińskiego Wuhan, nie stwierdzono obecności koronawirusa. Od niedzieli na obserwacji w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przebywa 30 Polaków, którzy zostali ewakuowani z Wuhan.

— Zakończyliśmy badanie materiału pobranego od trzydziestu pacjentów, którzy w niedzielę wrócili z miejscowości Wuhan. W żadnej z badanych próbek nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa — powiedział wczoraj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. — Oznacza to, że tych 30 pacjentów, którzy obecnie znajdują się w wojskowym szpitalu we Wrocławiu, na dzień dzisiejszy nie są nosicielami koronawirusa — dodał.

Pacjenci pozostają nadal we wrocławskim szpitalu. Ponowne badania przejdą pod koniec tygodnia. — Takie są zalecenia WHO. Kiedy pacjenci wyjdą z tego oddziału, decyzja będzie podjęta przez lekarzy, którzy opiekują się tymi pacjentami — powiedział Kraska.

Wiceminister potwierdził też, że w poniedziałek do warszawskiego szpitala zakaźnego trafiło dziecko narodowości chińskiej, które powróciło z Pekinu. To dziecko jest pod obserwacją. Nie ma jeszcze wyników próbek pobranych od dziecka.

W całej Polsce w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem pod obserwacją jest obecnie 35 pacjentów, a w monitoringu państwowych służb sanitarnych — 480 osób.

Według najnowszych danych ogłoszonych w środę przez władze chińskie, liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 491. W całych Chinach zarażonych jest prawie 25 tys. osób. Przypadki zakażenia stwierdzono już w 25 krajach na świecie.


am


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ola #2865221 | 77.172.*.* 9 lut 2020 18:14

  Moim skromnym zdaniem, od momentu wykrycia wirusa nikt z Chin i do Chin nie powinien podróżować.Przez taką wolną amerykankę i niekontrolowany przepływ ludzi wybuchają epidemie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ADA #2863003 | 176.221.*.* 5 lut 2020 23:00

  Łoman gdzie jesteś

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. ta #2862996 | 176.221.*.* 5 lut 2020 22:50

   Wirus..ale głupoty jest już u wszystkich pracowników gazety olsztyńskiej

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Jola #2862942 | 37.248.*.* 5 lut 2020 20:28

    Troche to dziwne ze tam skąd wrócili to z takim pechem że i z wirusem na gape, a u nas nic. Nawet ww Rosji jeden przypadek był a u nas 40 osób łącznie wróciło i chwała bogu zdrowi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. 111 #2862927 | 83.9.*.* 5 lut 2020 19:58

     Polak wirus nie złapie , od dziecka we krwi mamy promile to takie choróbska się nie czepną .

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz