Koronawirus 2019-nCoV. Jakie są objawy choroby?

2020-01-24 12:53:19(ost. akt: 2020-01-24 13:05:29)

Autor zdjęcia: Pixabay

Liczba ofiar koronawirusa 2019-nCoV ciągle rośnie. Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, występowanie przypadków jest obecnie ograniczone głównie do miasta Wuhan, ale zanotowano również sporadyczne przypadki zachorowań u osób powracających z tego miejsca. Z powodu wirusa zmarło 25 osób, a około 800 jest chorych. Wuhan poddano kwarantannie, a służby sanitarne w różnych zakątkach świata zalecają ostrożność. Także w Polsce.
Objawy zachorowania wywołanego koronawirusa 2019-nCoV obejmują gorączkę, kaszel i duszność. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Jak przypomina GIS, potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

GIS zauważa, że źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Tymczasem w mediach społecznościowych udostępniane są nagrania video przedstawiające osoby jedzące nietoperze. Zdaniem internautów, to właśnie może być jeden z powodów rozprzestrzeniania się choroby. Bo, jak udało się dotąd ustalić ekspertom, nowy wirus jest podobny do tych, które spotyka się u nietoperzy. Niewykluczone też, że nosicielami pośrednimi wirusa (między nietoperzami i człowiekiem) są węże,

Międzynarodowe lotnisko Wuhan Tianhe wdrożyło kontrolę pasażerów wylatujących z Wuhan w Chinach. Mierzona jest temperatura, a pasażerowie gorączkujący są obejmowani tymczasową kwarantanną.

Zalecenia GIS dla podróżnych planujących podróż do Wuhan w Chinach:


*) unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
*) unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
*) unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
*) przestrzeganie zasad higieny rąk,
*) przestrzeganie zasad higieny żywności,
*) podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy przebywali w Wuhan powinni zgłosić się do lekarza i przekazać informację o historii podróży do tego miasta.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Fot. GIS

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, Główny Inspektor Sanitarny przygotował także komunikat skierowany do pracowników ochrony zdrowia. Jego treść publikujemy w całości:


Źródło: GIS, red.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PISnCV #2855878 | 37.47.*.* 24 sty 2020 18:44

  Ja bardziej boję się PISoKasssssssty!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ##### #2855566 | 37.8.*.* 24 sty 2020 13:43

  PIERWSZY OBJAW CHOROBY - ogłupienie redachtoróf jako efekt braku szczepień

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tom #2855518 | 37.248.*.* 24 sty 2020 13:19

   Oni są poj......ni zakaz lotów tam i od nich do Europy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)