Koniec roku w Barczewie pod znakiem nauki i sztuki

2019-12-23 12:00:00(ost. akt: 2019-12-25 21:36:55)
Konferencja Cittaslow w Tumianach. Przemawia Burmistrz Barczewa A.Maciejewski

Konferencja Cittaslow w Tumianach. Przemawia Burmistrz Barczewa A.Maciejewski

Autor zdjęcia: archiwum CKB Barczewo

Ostatnie tygodnie roku 2019 były w Barczewie - miasteczku cittaslow bardzo interesujące. Miało wtedy miejsce wiele wydarzeń artystycznych oraz kilka spotkań o charakterze naukowym.
Wyjątkowe, wręcz historyczne spotkanie dwóch literatów urodzonych w Barczewie - Winfrieda Lipschera i Kazimierza Brakonieckiego odbyło się 27 listopada 2019 r. w barczewskim Skarbcu Kultury Europejskiej. Zaprzyjaźnieni od 30 lat pisarze z przejęciem wspominali lata dzieciństwa spędzanego w Barczewie, opowiadali też o swojej życiowej drodze, czytając także swoje wiersze.

Lipscher i Brakoniecki w Skarbcu Kultury

Choć obu odbierała przy narodzinach ta sama położna, to Lipscher był urodzony i ochrzczony jeszcze w niemieckiej miejscowości Wartenburg a Brakoniecki już w polskim Barczewie. Obaj zostali także ochrzczeni w tym samym kościele, choć w chwili urodzin Lipschera był to jeszcze kościół protestancki a w czasie przyjścia na świat Barkonieckiego już katolicki. Licznie zgromadzeni goście także dzielili się swoimi wspomnieniami i współtworzyli ten dialog.

Spotkanie Lipscher-Brakoniecki w Skarbcu Kultury

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Barczewa i okolic, studenci z Barczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także młodzież ze szkół w Barczewie - SP 1, SP 3, SP przy Zakładzie Poprawczym, SP w Lamkowie i SP w Wipsowie. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Borussia Olsztyn wraz z Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Barczewie.

Koncert Daniela de Vita

W piątek 29 listopada 2019 r. na scenie Skarbca Kultury Europejskiej wystąpił argentyński piosenkarz i gitarzysta - Daniel de Vita. Bluesmanowi towarzyszyli: Łukasz Gorczyca - gitara basowa i Tomasz Dominik – perkusja.

4 grudnia odbyło się spotkanie w ramach cyklu kawiarni naukowej. Był to wykład p. Jana Zielińskiego o przyrodzie lokalnej pt. „Ptaki - rodzima egzotyka”, natomiast w części muzycznej odbył się występ wokalny Żanety Żokowskiej i Anny Zielnik, uczennic klasy śpiewu Ewy Alchimowicz-Wójcik w Państwowej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Młode śpiewaczki wystąpiły ze znakomitą pianistką Lucyną Żołnierek-Frenszkowską. Mikołajkowy poczęstunek został ufundowany przez Sklep Spożywczo-Przemysłowy „Pszczółka” Sylwii Wojtach. Spotkanie zorganizowało Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie wraz z Barczewskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
30 listopada w Zespole Szkół w Barczewie odbyła się kolejna edycja turnieju "Mikołajki z Pisą" pod Honorowym Patronatem Burmistrza Barczewa.

Mikołajki z PIsą

W dniach 5 i 6 grudnia 2019 r. Gmina Barczewo była gospodarzem Krajowego Zebrania Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow. Od czwartku w Tumianach gościli wójtowie, burmistrzowie, a także delegacja z Kaliningradu i przedstawiciele miast zrzeszonych w sieci Cittaslow. Podczas dwudniowej konferencji zostały omówione kierunki rozwoju Cittaslow, złożono sprawozdanie z działalności za 2019 rok oraz podjęto ważne uchwały dotyczące funkcjonowania Polskiej Sieci Miast Cittaslow.

Delegacja przedstawicieli miasteczek Cittaslow w Skarbcu Kultury w Barczewie
Delegacja miasteczek Cittaslow w Skarbcu Kultury w Barczewie
fot. CKB Barczewo

Ponadto przedstawiciele miast Cittaslow, zwiedzili Barczewo, które w omawianej sieci istnieje od 2013 roku i z powodzeniem się rozwija, co zauważyli włodarze miast zwiedzający z kustoszem Magdaleną Łowkiel drogocenne zabytki Barczewa m.in. kościoły, Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, Skarbiec Kultury Europejskiej czy Galerię Sztuki Synagoga. Była również okazja wejścia na wieżę ratuszową oraz obejrzenia rewitalizowanych obecnie brzegów rzeki Pisy w centrum miasta. Goście zostali również serdecznie przyjęci przez burmistrza Barczewa Andrzeja Maciejewskiego, który opowiedział o zabytkowym ratuszu, a przede wszystkim o rozwoju naszego miasteczka przez ostatnie lata oraz o planach na kolejne. Włodarze miast z całej Polski nie kryli zachwytu nad naszym miastem, jego bogactwem kulturowym, wielością ciekawych rozwiązań i możliwościami, jakie daje Cittaslow, a samo Barczewo jest niewątpliwą inspiracją dla młodszych uczestników sieci. Wniosek jest jeden, iż działania pod znakiem ślimaka są korzystne dla wszystkich małych miast. Delegacja miasteczek Cittaslow w Skarbcu Kultury w Barczewie

Mikołajki z Feliksem
Mikołajki z Feliksem
fot. CKB Barczewo

W środę 18 grudnia 2019 r. w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie razem z Radą Osiedla Stare Miasto zorganizowało Mikołajki z Feliksem, czyli rodzinne warsztaty wykonywania ozdób świątecznych i wspólne ubieranie żywej choinki, a także kolędowanie. Na spotkanie przybyli najmłodsi mieszkańcy Barczewa z rodzinami najczęściej z mamami. Warsztaty prowadziła Małgorzata Kozłowska przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto.

19 grudnia 2019 r. już po raz 13 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie podsumowano tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, tym razem pod hasłem "Polski splot". Spotkali się zaangażowani społecznicy, przedstawiciele instytucji kulturalnych oraz koordynator obchodów wojewódzkich. Listy gratulacyjne i dyplomy uczestnictwa wręczał dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego Zdzisław Fadrowski. Nawiązując do hasła EDD zorganizowano w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie spotkanie pt. „Artystyczne sploty Barbary Hulanickiej”, podczas którego wspominano postać tej wybitnej artystki, projektantki tkanin artystycznych, która spędziła w Barczewie ostatnie 30 lat swojego życia.

ckb/łcp