Wmurują kamień węgielny pod uzdrowisko

2019-09-15 16:50:00 (ost. akt: 2019-09-15 17:00:32)
Planowany jest w Lidzbarku Warmińskim taki zespół tężni

Planowany jest w Lidzbarku Warmińskim taki zespół tężni

Autor zdjęcia: materiały UM

Lidzbark Warmiński będzie drugim w regionie miastem z infrastrukturą uzdrowiskową. W poniedziałek 16 września burmistrz Jacek Wiśniowski wmuruje kamień węgielny pod budowę tężni.
W Lidzbarku Warmińskim będzie się leczyło między innymi choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby ortopedyczno-pourazowe, układu nerwowego i reumatologiczne. Miasto ma wyznaczone obszar ochrony uzdrowiskowej (ponad 1700 ha), dzięki czemu w przyszłości będzie mogło ubiegać się o status uzdrowiska. Aby tak się stało, najpierw musi powstać odpowiednia infrastruktura, umożliwiająca prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego. W tej chwili jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim jest Gołdap.

— Wierzę, że niedługo Lidzbark Warmiński otrzyma status uzdrowiska — mówi Miron Sycz, wicemarszałek województwa. — Nie tylko zresztą Lidzbark, ale też Frombork i Górowo Iławeckie. To będzie potężny impuls dla rozwoju tych miast. Zdobycie takiego statusu jest trudne, ale przykład Gołdapi pokazał, że nie niemożliwe. I na pewno będziemy robić wszystko, żeby w kolejnej perspektywie finansowej, tak jak teraz, były zarezerwowane środki na infrastrukturę uzdrowiskową.
Przypomnijmy, że Lidzbark Warmiński na budowę infrastruktury uzdrowiskowej otrzymał dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt inwestycji to 15,4 mln złotych, a dofinansowanie 10,9 mln złotych.

O to, by Lidzbark Warmiński miał obszar ochrony uzdrowiskowej władze miasta zaczęły starania jeszcze w lipcu 2013 roku. W październiku tego samego roku Lidzbark Warmiński uzyskał świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, a później także wody (chlorkowo-sodowe, hipotermalne).

Decyzja Ministerstwa Zdrowia potwierdziła możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na wytyczonym obszarze ochrony uzdrowiskowej, obejmującym część gminy miejskiej, czyli osiedle uzdrowiskowe, a także tereny na obszarze sołectw Łabno i Medyny.
W sierpniu tego roku burmistrz Lidzbarka Jacek Wiśniowski podpisał umowę kolejną umowę na budowę infrastruktury uzdrowiskowej. W Lidzbarku Warmińskim powstanie tężnia z zagospodarowaniem jej otoczenia. Będzie sporym obiektem o długości około stu metrów. Obiekt będzie wyposażony w wygodne schody i taras.

Projekt obejmuje także budowę promenad, parkingu, przebudowy wjazdów na teren uzdrowiskowy, budowę łazienek wolnostojących, wiaty rekreacyjnej, placu zabaw i oczywiście wykonanie uzbrojenia terenu.

EL
redakcja@gazetaolsztynska.pl