Nietoperz zarażony wścieklizną znaleziony w Ostródzie. Jest ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii
2019-09-12 18:31:16(ost. akt: 2019-09-12 18:58:23)
Na jednej z posesji przy ul. S. Żeromskiego w Ostródzie znaleziony został nietoperz, u którego stwierdzono wściekliznę. Komunikat w tej sprawie wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie.
Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie, w dniu 11.09.2019 r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez ZHW Olsztyn stwierdzono wściekliznę u nietoperza, który został znaleziony na prywatnej posesji przy ul. Żeromskiego.
W związku z zaistniałą sytuacją zostało wydane rozporządzenie nr 1/2815/2019 w sprawie określenia obszaru, na którym występuje wścieklizna zwierząt dzikich, sposobów jego oznakowania i wprowadzenia nakazów.
Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko transmisji zarazka, czyli przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji.
Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Nietoperze w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną.
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również drogą aerogenną czy dospojówkową.
Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę? Ważne jest aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.
Należy bezwzględnie unikać kontaktu z podejrzanym zwierzęciem i nie dotykać zwłok zwierząt podejrzanych.
Przypomnijmy, podobny przypadek miał miejsce w sierpniu 2018 roku, gdy Powiatowy Lekarz Weterynarii wytyczył pod Ostródą obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny. Stało się tak po tym, gdy na jednej z posesji w Zwierzewie stwierdzono wściekliznę u nietoperza. Chorobę nietoperza ze Zwierzewa (gm. Ostróda) potwierdziły badania przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Olsztynie.
Przeczytasz o tym tutaj: http://ostroda.wm.pl/531683,Nietoperz-zarazony-wscieklizna-Wyznaczono-obszar-zagrozony-choroba.html
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
OBSERWATOR #2790184 | 88.156.*.* 13 wrz 2019 07:49
POPO KODU I IM PODOBNYM DRANIOM TO WCZESNIEJ NIETOPERZ ICH UGRYZ Z WSCIEKLIZNO
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz
ada #2790005 | 89.228.*.* 12 wrz 2019 18:59
Za obszar zagrożony wścieklizną uznaje sie teren miasta Ostróda w jego granicach administracyjnych - zupełnie jak w przypadku linii autobusów komunikacj miejskiej. Przypadek?
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz