W czasie wakacji policjanci skontrolowali ponad 51 tysięcy pojazdów. Jakie efekty?

2019-09-04 13:15:23 (ost. akt: 2019-09-04 13:30:42)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Policjanci ruchu drogowego z Warmii i Mazur podczas wakacji mają więcej pracy niż w innych okresach roku. Powód? Kiedy inni wypoczywają, funkcjonariusze dbają m.in. o to, by zapewnić im bezpieczeństwo, poprzez eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących, zatrzymywanie uprawnień za przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym i kontrolowanie stanu technicznego autobusów. Liczbowe podsumowanie bardzo dobrze obrazuje ogrom wykonanej pracy i jej efekty.
Statystyka nie jest najważniejsza w policyjnych podsumowaniach, jednak to ona najlepiej obrazuje ogrom pracy jaką wykonują policjanci i jej efekty. Podczas właśnie zakończonych wakacji policjanci z województwa warmińsko – mazurskiego łącznie wylegitymowali około 55 tysięcy uczestników ruchu drogowego.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom, w które jest wyposażana policja tj. alcoblow (urządzenie pozwalające w krótkim czasie przebadać większą liczbą kierujących na zawartość alkoholu w organizmie) oraz alere (urządzenie do badania osób kierujących pod wpływem środków odurzających), policjanci łącznie przebadali ponad 111 tysięcy uczestników ruchu drogowego. Niestety okazało się, że aż 721 osób poddanych tym badaniom zdecydowała się kierować pojazdami będąc pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Policjanci na drogach Warmii i Mazur w okresie wakacyjnym od 19 czerwca do 1 września br. łącznie ujawnili ponad 30 tysięcy wykroczeń. Blisko 17 tysięcy osób na drogach regionu popełniło wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Dla porównania w ubiegłym roku (2018) w analogicznym okresie wykroczeń przekroczenia prędkości było 8,5 tysiąca. Czyli ta liczba podwoiła się. Wynika to m.in. z tego, że policjanci są lepiej doposażeni w nowoczesne urządzenia do mierzenia prędkości z wizualizacją oraz nowoczesne pojazdy marki BMW wyposażone w wideorejestratory, co przedkłada się na ich efektywność pracy. Walka z piratami drogowymi jest tak ważna, ponieważ to właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych.

Dodatkowo na początku wakacji ruszyła policyjna grupa SPEED, która eliminuje tych uczestników ruchu drogowego, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego. Policjanci w okresie wakacyjnym zatrzymali 661 praw jazdy co oznacza, że codziennie 9 osób traciło swoje uprawnienia. Funkcjonariusze ujawnili 302 uczestników ruchu, którzy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym przekroczyli o ponad 50 km/h.

Łącznie funkcjonariusze skontrolowali ponad 51 tysięcy pojazdów, co daje średnią blisko 700 kontroli pojazdów dziennie. Dotyczyły one także kierujących autobusami przewożącymi dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych. Policjanci takich pojazdów skontrolowali 338. Niestety kierujący autobusami nie ustrzegli się błędów, popełnili oni 80 wykroczeń z czego blisko połowa (37) dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Niestety stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach też w licznych przypadkach pozostawiał wiele do życzenia. W okresie wakacji z różnych powodów policjanci zatrzymali 29 tysięcy dowodów rejestracyjnych. W ubiegłym roku w tym samym okresie zostało zatrzymanych 23 tysiące tych dokumentów.

Piękna pogoda i walory turystyczne regionu, coraz większa liczba ścieżek rowerowych, sprzyjały korzystaniu z jednośladów. Policjanci skontrolowali 1496 motocyklistów oraz 1273 rowerzystów. Wielokrotnie interweniowali także wobec pieszych, którzy popełnili 719 wykroczeń z czego 444 dotyczyło przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.

Nie trzeba nikomu mówić, że wytężona praca policjantów znacznie wpływa na poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa w naszym regionie. Swoją cegiełkę do zapewnienia bezpieczeństwa dokłada właśnie społeczeństwo, które albo coraz częściej informuję policję, albo samo podejmuje interwencje wobec osób popełniających wykroczenia lub przestępstwa w ruchu drogowym.

mat. KWP Olsztyn/kw

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. inspektor morus #2786366 | 88.156.*.* 5 wrz 2019 11:05

  Skontrolowali przebadali,a efektów brak,wciąż jest tyle samo debili motoryzacyjnych na drogach! Kierowca musi czuc oddech policjanta na plecach,a żeby tak było trzeba ich karac chocby za najmniejsze przewinienie! Jedzie policja ulicą,gdzie szerg samochodów stoi zaparkowanych na trawnikach,ale oczywiście nie reagują,bo przecież mają inne zadania! A właśnie od tego trzeba zacząc,a nie wymyślili sobie jakieś speedy,które są w stanie skontrolowac jednego debila na godzinę!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak andrzej #2786342 | 109.241.*.* 5 wrz 2019 09:50

  policja niech zobaczy ulice kolo szpitala miejskiego gdzie parkuja na zakazie majac obok parking a po ulicy trudno przejechac . szkola mala dziesiiatka dawny numer male dzieci idace do szkoly maja zastawiony chodnik poniewarz stoja na nim samochody nikt tam nie zaglada

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kontrole; #2786297 | 95.160.*.* 5 wrz 2019 09:04

   Skad te dane ,51 tys jezdzilem cale wakacje po 50 km dziennie i nie spotkalem zadnego z nich ani patrolu ani radiowozem,

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. $$$ #2786286 | 79.190.*.* 5 wrz 2019 08:53

   szczególnie widoczni byli na drogach ekspresowych - w każdy weekend na s7 działy się dantejskie sceny, oszalali "kierowcy" najczęściej z rodzinami omijając płatną a1 pędzili do i z 3miasta łamiąc wszelkie zasady w tym ograniczenie prędkości, apropos - dlaczego jest ograniczenie od E-ga do Koszwał prawie do 90 max. 100 km/h jak prawie nikt tam tyle nie jedzie. a kontrole? ha ha ha, przez wakacje na trasie 3miasto-granica woj. warm.-maz. w weekend nie spotkałem ani jednego patrolu no chyba,że grupa speed tak się przemieszczała, że trudno było zauważyć, ostatecznie mają szybki wozy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Panowie Policjanci #2786177 | 84.146.*.* 4 wrz 2019 22:20

   Bardzo dobrze ze robicie porzadki , Gdy by was nie bylo to i na Cmentarzach miejsca by nie bylo .

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD