Prezydent Olsztyna apeluje: uszanujmy decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków [SONDA]

2019-06-13 10:16:35 (ost. akt: 2019-06-13 11:46:49)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Piotr Grzymowicz na swoim profilu facebookowym zwrócił się do trzech olsztyńskich stowarzyszeń, które zabiegają o wpisanie dworca do rejestru zabytków. Prezydent prosi o pogodzenie się z decyzją konserwatora i rezygnację z kolejnych protestów w tej sprawie.

Przypomnijmy, że wczoraj (12 czerwca) informowaliśmy o decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który po raz trzeci przedstawił decyzję o tym, że olsztyński dworzec nie może zostać uznany za zabytek.

Tuż po tym, prezydent Olsztyna opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych wpis, w którym przypomina, jak ważne, z punktu widzenia rozwoju miasta, jest uszanowanie decyzji konserwatora.

Wpis Piotra Grzymowicza publikujemy w całości:


Czy podpisujesz się pod apelem prezydenta?
Tak.
89.07%
Nie.
10.93%

Decyzja konserwatora stwarza szansę, że Olsztyn doczeka się w końcu dworca na miarę XXI wieku. — Teraz czekamy na szybką inwestycję —mówi Robert Szewczyk, przewodniczący olsztyńskiej Rady Miasta. — Z odrobiną szczęścia na szybkie rozstrzygnięcie przetargu i jak najlepszy projekt na miarę miasta wojewódzkiego. Zawsze jestem za tym, żeby dyskutować, ale jeśli po raz trzeci wydawana jest taka sama decyzja, a przeciąganie dyskusji może skutkować tym, że nie zostanie wybudowany nowy dworzec, to ta dyskusja powinna być zamknięta— dodaje przewodniczący Szewczyk.
— To rozsądna i oczekiwana decyzja — komentuje decyzję konserwatora Radosław Nojman, przewodniczący klubu radnych PiS w olsztyńskiej Radzie Miasta. — Mam nadzieję, że już niedługo doczekamy się nowego dworca, funkcjonalnego i dostosowanego do potrzeb mieszkańców naszego miasta i regionu.

Przypomnijmy, że sprawie dworca głos zabrali też posłowie, zarówno z PiS, jak i opozycji, kierując pismo do wiceminister kultury Magdaleny Gawin, która jest też Generalnym Konserwatorem Zabytków. W piśmie tym prosili, żeby nie wpisywać dworca do rejestru zabytków.

— Bo to nie jest zabytek — mówiła na konferencji prasowej poseł Iwona Arent z PiS. — A jeśli w tym roku nie zaczniemy działać, to wiele milionów złotych przepadnie (unijne dofinansowanie do budowy dworca to ok. 20 mln zł — red.). Pieniądze trafia do innych regionów. Olsztyn straci — ostrzegała.

Decyzja konserwatora cieszy panią poseł. — To dobra wiadomość — nie kryje zadowolenia. — Bo to stwarza nadzieję, że Olsztyn doczeka się wreszcie dworca, który stanie wizytówką miasta.

Podobnie uważa Anna Wasilewska, poseł PO. — Wszyscy niezależnie od opcji politycznych napisaliśmy w sprawie dworca do wiceminister Gawin — przypomina pani poseł. — Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim, w którym jest taki dworzec. To jest wstyd.


Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hgw #2800155 | 90.209.*.* 5 paź 2019 23:45

  To jest zabytek.Choćby z racji tego, ze sam Kopernik przyjeżdzał końmi by skorzystać z WC. Po czym wracał na zachodni. Konie w tym czasie zaprzegali do tramwaju, nie było przecież elektrycznoci.A teraz co prponujecie następną galerie handlowa po której bedzie włoczyła się młodzież szkolna by kupić nowe majtki i sexi bieliznę i skończyć jako galerianki dla nabitych kasą grubych pseudo biznesmenów handlujących nieopodal na Towarowej lub Lubelskiej.Nie macie szacunku dla historii i takich wynalazków jak drzwi. To musi ostać się dla przyszłych pokolen. Co wam po Biedronkach, żabkach i nowych telewizorach made in china. Skomercjolizowane Cudaki goniące za błyskotkami tego ułudnego świata

  odpowiedz na ten komentarz

 2. EWA #2747842 | 83.9.*.* 15 cze 2019 23:36

  Olsztyński dworzec jest po pierwsze brudny. Po drugie brakuje schodów ruchomych, bo nie każdy jest w stanie dźwigać walizki po schodach. Po trzecie brakuje miejsc do siedzenia dla pasażerów. Po czwarte brakuje bagażowni, gdzie pasażerowie czekający na połączenie mogliby na kilka godzin oddać bagaż i ruszyć w miasto. Po piąte brakuje planów miasta i informacji co warto zwiedzić ( nie mówię już o usłudze typu city tour). Po szóste - powinna być wolna strefa WF. Niektórzy internauci boją się, że powstanie galeria handlowa, a przecież mogłyby powstać różne punkty usługowe (z prysznicem włącznie) - jeśli nie zdadzą egzaminu - będzie więcej miejsca na poczekalnie dla pasażerów). Tymczasem obecnie stan dworca można określić słowami z mojej młodości, czyli syf, kiła i mogiła. Dlatego dyskusje nt. dworca w charakterze zabytku są dla mnie idiotyczne. Dlatego popieram P. Grzymowicza. Oby tylko koncepcja nowego dworca zawierała elementy ułatwiające życie pasażerom. Dworca nie buduje się na rok, ale na wiele lat. Kurczowe trzymanie się przeszłości jest w tym przypadku bezsensowne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztyn #2747443 | 88.156.*.* 15 cze 2019 11:34

  To nazywacie zabytkiem? śmieszne i śmieszni ci ludkowie co tego bronią. Postawić nowy dworzec w koncu to miasto reprezentuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. olsztyn #2747441 | 88.156.*.* 15 cze 2019 11:32

  Wybudować nowy dworzec. Ten nie jest żadnym zabytkiem. Zbudowany za komuny jaki to zabytek

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. H #2747277 | 37.47.*.* 15 cze 2019 00:12

   Dworzec wystarczy wyremontować a odzyska blask i wygląd, jest to obiekt bardzo funkcjonalny i ładny tylko zaniedbany. Nie chcemy kolejnej koszmarnej galerii handlowej pod przykrywka dworca. Wiadomo, że nie powstanie nowy dworzec tylko galeria z niby dworcem wielkości ubikacji.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (46)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD