Olsztyński dworzec nie jest zabytkiem. Po raz trzeci

2019-06-12 13:53:03 (ost. akt: 2019-06-12 14:45:56)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Na tę informację czekali mieszkańcy Olsztyna. I nie tylko oni. Wojewódzki Konserwator Zabytków po raz trzeci uznał, że olsztyński kompleks dworcowy nie jest zabytkiem.
Przypomnijmy, że uznania budynków dworcowych za zabytki chcą trzy stowarzyszenia. Wcześniej konserwator zabytków już dwukrotnie odrzucił ich wniosek w tej sprawie. Stowarzyszenia dwa razy odwoływały się od tej decyzji do Generalnego Konserwatora Zabytków. Ostatnim razem podniosły, że Wojewódzki Konserwator Zabytków o swojej decyzji nie poinformował oficjalnie prezydenta Piotra Grzymowicza, który jest...zwolennikiem budowy nowego dworca.

— Mieszkańcy Olsztyna oczekują nowego dworca, który będzie przyjazny, funkcjonalny. Jestem przekonany, że zwycięży przede wszystkim mądrość, bo olsztynianie wypowiedzieli się na ten temat. Jako samorząd zrobiliśmy badania. Z sondażu IBRiS wynika, że 91 proc. mieszkańców jest za powstaniem nowego dworca —mówił w czasie debaty dotyczącej dworca, jaką zorganizowała nasza redakcja prezydent.

W sprawie dworca głos zabrali też posłowie, zarówno z PiS, jak i opozycji, kierując pismo do wiceminister kultury Magdaleny Gawin, która jest też Generalnym Konserwatorem Zabytków.
— Wystąpiliśmy do wiceminister Gawin o to, żeby nie wpisywać dworca do rejestru zabytków — mówi poseł Iwona Arent. — Bo to nie jest zabytek.

Zdaniem obrońców dworca z Forum Rozwoju Olsztyna kompleks dworcowy to "wartościowe dzieło artystyczne, posiadające klarowną kompozycję przestrzenną. Układ litery „L” (na wolnym planie), ustanawiający dwie czytelne pierzeje placu przed dworcem, wraz z charakterystyczną wertykalną dominantą w postaci budynku biurowego jest najbardziej udanym założeniem urbanistycznym w tej części miasta".

Oczywiście zgodnie z prawem od tej decyzji stronom będzie przysługiwało prawo odwołania się do ministra kultury, co znowu może zająć tygodnie. A czas ucieka, a wraz nim może też uciec unijna dotacja.

I w najbardziej pesymistycznym wariancie może się okazać, że PKP SA (które jest właścicielem dworca kolejowego) po prostu przestanie czekać na ostateczne decyzje w sprawie pochodzącego z 1971 roku budynku i przerzuci pieniądze na inną inwestycję.

Dlatego trzeba mieć nadzieje, że tym razem te trzy stowarzyszenie nie będą już szukać kruczków prawnych, ale uznają, że te pochodzące z 1971 roku budynki nie są zabytkami. A mieszkańcy Olsztyna w końcu doczekają się przyjaznego dworca.

Igor Hrywna

Twoim zdaniem Olsztyn powinien mieć:
Nowy dworzec
88.98%
Stary dworzec powinien pozostać
11.02%


Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wladeczek #2746849 | 164.127.*.* 14 cze 2019 09:21

  Zaraz, zaraz, przecież SARP i Stowarzyszenie Konserwatorów są organami kolegialnymi. Rozumiem, że skoro protestują, to jest na to stosowna uchwała. A może to tylko bezprawne posługiwanie się dokumentami przez kilku oszołomów. Znam kilku architektów, którzy również uważają obecny dworzec za koszmar (a przynalezność do SARP jest obowiązkowa)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Szkoda miasta #2746822 | 89.228.*.* 14 cze 2019 08:32

  Ludzie uświadomcie sobie, że nie będzie dworca w Olsztynie będą dwie kasy i galeria handlowa - może będzie nazwa "Dworzec". Chcecie będziecie to mieć, gratuluję. Miasto bez indywidualnego charakteru, kalka innych tego typu miast , tak samo jak z galeriami handlowymi - w każdym mieście takie same, nawet rozmieszczenie stoisk to samo. Chcecie to tak będzie. Ale niestety miasto traci charakter.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Iwka #2746768 | 88.156.*.* 13 cze 2019 22:42

  Mówcie co chcecie... Ale nowe przejście na zatorze potrzebne

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. olsztyn #2746703 | 88.156.*.* 13 cze 2019 19:21

  I to jest ma być zabytkiem ? Gdzie ten znawca co nazywa ten dworzec zabytkiem. Ty nie widziałeś zabytku chyba człowieku weś się puknij w ten móżdzeg . Jakim prawem ty decydujesz za mnie i innych, którzy chcą nowego dworca. No jakim prawem ? Nie możesz decydować za mnie i innych bo kim ty jesteś ? Jestem za nowym dworcem nie za tą speluną i w dodatku nie budowaną przez niemców tylko ruskich . To są dawne tereny niemieckie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Chcemy nowego dworca #2746684 | 81.190.*.* 13 cze 2019 18:10

  Fajnie, gdyby nowy dworzec już powstał w miejsce straszydła, które jakaś grupa frustratów próbuje nam zostawić. Boję się jednak, że dalej będą blokować budowę nowego budynku i stracimy fundusze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5