Poezja ukraińska w wykonaniu młodzieży szkolnej

2019-06-12 11:05:59(ost. akt: 2019-06-12 11:10:16)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach po raz piętnasty gościła liczną grupę gimnazjalistów i uczniów VII i VIII klas wraz z nauczycielami na IX Ogólnopolskim a XV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim pn. „Poznaj nasz Kraj”.
Przedsięwzięcie artystyczne od wielu lat odbywa się pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie i we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.
Prezentacja przez recytatorów poezji ukraińskiej w tłumaczeniu na język polski służy poznawaniu ukraińskiej kultury oraz wielokulturowości regionu i jest dobrą inicjatywą dla polsko-ukraińskiej integracji młodzieży szkolnej i nauczycieli.
W jubileuszowej edycji konkursu miłośnicy poezji, oprócz ukraińskich klasyków, takich jak Taras Szewczenko, Łesia Ukrainka, Ołeksandr Ołeś, Bohdan Łepki, sięgnęli do współczesnej poezji ukraińskiej i zaprezentowali, między innymi, poezję Mili Łuczak, Hałyny Kruk i Bohdany Matijasz.

Doświadczone jury nagrodziło tytułem laureata: Julię Klaudię Łabędzką oraz Julię Gadomską ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach, Paulinę Jaworską ze Szkoły Podstawowej w Wiatrowcu, Rusłanę Rabij ze Szkoły Podstawowej w Sobiechach.

Wyróżnieni zostali recytatorzy: Patrycja Pudełek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Bartoszycach, Anna Jarmoła - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie, Milena Rogozińska - Szkoła Podstawowa w Wiatrowcu, Ivan Pitsyk – Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Julia Łabędzka za piękną interpretację poezji Bohdana Łepkiego „Rozwiały się marzenia moje złote” otrzymała dodatkowo nagrodę specjalną Stowarzyszenia „Kałyna”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe według własnego wyboru i zainteresowania, a to dzięki realizacji przez Stowarzyszenie „Kałyna” zadania publicznego pn. „Spotkania Teatralno-Poetyckie 2019” i jednoczesnym finansowym wsparciu burmistrza Miasta Bartoszyce.

Gorące podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konkursu, a przede wszystkim jury w składzie: przewodnicząca Barbara Królikowska-Wunderlich - Regionalny Mistrz Mowy Polskiej, Monika Rejf – zastępca burmistrza Miasta Bartoszyce, Lubomira Tchórz – doradca metodyczny w zakresie języka ukraińskiego w W-M ODN w Olsztynie, Anna Dąbrowna - nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z UJN w Bartoszycach oraz inicjatorce i koordynatorce przedsięwzięcia Danucie Rohun- nauczycielce języka polskiego.
Lubomira Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki