Dr Krystyna Czerni: Górowo Iławeckie jest miejscem nadzwyczajnym

2019-05-11 11:30:09(ost. akt: 2019-05-11 11:38:12)

Autor zdjęcia: BT

Wyjątkową okazję do spotkania i rozmowy z krakowską historyk sztuki dr Krystyną Czerni, zajmującą się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej, mieli mieszkańcy Górowa Iławeckiego w piątkowe popołudnie 10 maja.
Tematem wiodącym była prezentacja opublikowanej niedawno, niezwykle interesującej i cennej nie tylko dla grona specjalistów oraz badaczy polskiej współczesnej sztuki sakralnej pozycji "Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin",* autorstwa właśnie pani Krystyny.

Górowo Iławeckie, o czym autorka wspomniała w prelekcji, zajmuje w jej badaniach miejsce szczególne i odwiedza ona miasto z ogromną radością, bowiem instalacja profesora Jerzego Nowosielskiego w miejscowej greckokatolickiej cerkwi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, w jej wspaniałym, gotyckim wnętrzu, jest niezwykle fascynująca i, co ważne, odpowiednio poszanowana. Bez zbędnych dodatków i psujących twórczość artysty uzupełnień (co, niestety, zdarza się w innych miejscach, gdzie pracował profesor ze swoimi uczniami).

Witając prelegentkę oraz przedstawiając ją zgromadzonym, ks. mitrat Jan Łajkosz odwołał się do tej części twórczości profesora Nowosielskiego i jego ikon, które artysta pozostawił w górowskiej cerkwi.

- Profesor dla nas, górowian, jest ważną postacią, między innymi i dlatego, że właśnie on rozsławia nasze miasto. Natomiast dla wspólnoty greckokatolickiej Nowosielski jest w pewnej mierze drogą, która pomaga ludziom wiary podążać za Chrystusem. On, poprzez ikony, ikonostas, freski, niejako opisuje Boga. Natomiast my, stając przed nimi, poznajemy transcendentny świat. Cieszę się bardzo z dzisiejszego spotkania z autorką książki, bowiem dzięki niemu będziemy mogli pogłębić naszą refleksję nad dziedzictwem profesora, będziemy mogli podążać śladami, jakie pozostawił Nowosielski w Lublinie, na Podlasiu i na Warmii i Mazurach - mówił ks. Łajkosz.

Opowiadając o pracy na książką, dr Czerni przedstawiła ciąg realizacji całego zamysłu, jakim jest pełne przedstawienie czytelnikowi, pasjonatowi i badaczowi współczesnej polskiej sztuki sakralnej twórczości niezwykłego artysty, którym był profesor Jerzy Nowosielski.

- Górowo Iławeckie, cerkiew, jest miejscem nadzwyczajnym. Tutaj mamy jedną z najpiękniejszych realizacji Nowosielskiego, najbardziej kompletnych i najlepiej zachowanych, o której bardzo długo nie było nic wiadomo - powiedziała dr Krystyna Czerni.

To był lipiec, którego nie zapomnę. Jechaliśmy do Górowa Iławeckiego z pewną obawą, ponieważ w przeszłości widzieliśmy już, jak może być sponiewierana sztuka Nowosielskiego. A jednak było to jedno z takich najbardziej mocnych dla badacza przeżyć. Tutaj rzeczywistość przerosła wyobrażenia. Realizacja jest wyjątkowa. I znalazła w gotyckim wnętrzu waszej cerkwi odpowiednie miejsce. Jest także odpowiednio poszanowana.

Spotkanie, które miało miejsce w sali konferencyjnej Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, odbywało się pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina.
_____________________________________________________
* Współwydawcami publikacji "Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin" są: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Samorząd Województwa Podlaskiego oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Erudyta #2731212 | 83.6.*.* 13 maj 2019 09:17

  Tytuł nie ma nic wspólnego z treścią artykułu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz

 2. Jadnym słowem #2731102 | 37.248.*.* 12 maj 2019 22:41

  Nowosielski wszędzie spartolił swoją robotę i tylko w Górowie mu wyszło. O gustach się nie dyskutuje ale moim zdaniem szału nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

 3. Czytelnik. #2730734 | 83.6.*.* 12 maj 2019 10:00

  Kto jest autorem tekstu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz