Oczyszczamy swoje wyobrażenia

2019-04-14 11:15:00(ost. akt: 2019-04-14 12:07:57)
Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia

Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia

Autor zdjęcia: Anna Zakrzewska

Jesteśmy już na ostatnim etapie Wielkiego Postu. Dzisiaj obchodzimy Niedzielę Palmową, a potem najważniejszy okres liturgiczny — Triduum Paschalne. To, jak je przeżyjemy, w dużej mierze zależy od tego, jak skorzystaliśmy z ostatnich tygodni.
Wielki Post AD 2019 jest dla wierzących w Polsce czasem trudnym. Nie ma co ukrywać, że praktycznie co kilka dni docierają do nas nowe medialne doniesienia o kolejnych aferach obyczajowych w Kościele lub o innych, gorszących zachowaniach.

Spalenie książek przed trójmiejską parafią odbiło się szerokim echem wśród wierzących. Wielu z nas miało słuszne przekonanie, że kolejna granica została przekroczona.

Także marcowa konferencja KEP w sprawie skali pedofilii w Kościele w Polsce rozczarowała wielu katolików. Duchowni więcej uwagi poświęcili mówieniu o miłosierdziu wobec sprawców niż o pomocy ofiarom.

W ostatnich dniach skandal wywołał z kolei metropolita krakowski abp Jędraszewski, który aresztowanie australijskiego kardynała Pella (skazanego na 6 lat za wykorzystanie 13-latków) określił jako prześladowanie chrześcijan i łamanie praw człowieka.

Taki Kościół sprawia ból. Jako wierzący mamy coraz więcej wątpliwości, a na pierwszy plan wychodzi rozczarowanie.

Czy te fatalne wydarzenia nie zburzą przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy? Bynajmniej! Będąc w tej rzeczywistości, w jakiej jesteśmy, doświadczamy bardzo mocno Wielkiego Postu. To właśnie czas zderzenia z rzeczywistością i oczyszczenia z naszych złudzeń.

Popatrzmy na Apostołów — co musieli przeżywać, gdy ich Mistrz, z którym wiązali tyle nadziei, został uwięziony i skazany? Podejrzewam, że ich również przepełniał ból i rozczarowanie. Ale potrzebowali tego, żeby pozbyć się swoich wyobrażeń. I my również.

Doświadczamy teraz namacalnie, że jako ludzie sami nie damy rady. Jako ludzie budujący Kościół upadamy i ranimy innych. Dla wielu to bolesne doświadczenie, bo w pewnym sensie „zmiękczyliśmy” Wielki Post i przyzwyczailiśmy się, że to czas jak każdy inny. Mamy piękne pieśni, gładkie krzyże w kościołach… A przecież krzyż był ciężki, ostry i raniący.

Idąc z Jezusem, idziemy tą samą drogą — ona prowadzi na Golgotę. Nie w przenośni, ale naprawdę. Wielki Post prowadzi do śmierci naszych wyobrażeń, oczekiwań, wizji życia… Byłaby to fatalna wiadomość, gdyby nie fakt, że po okresie męki, nastąpi Zmartwychwstanie. Wiemy o tym, wierzymy w to. Ta wiara pozwala nam przejść przez Wielki Post również w naszym, polskim wymiarze. Tak, Kościół instytucjonalny wielu rozczarował, w wielu miejscach okazał się słaby. Ale nie dajmy sobie wmówić, że na tym się wszystko kończy. Nie! Po oczyszczeniu będzie Zmartwychwstanie.

Bartosz Orliński

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Daniel #2717031 | 188.125.*.* 15 kwi 2019 07:35

  To piękny czas i okazja do przypomnienia sobie przesłania Jezusa. Przyda się szczególnie duchownym.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. torkemada #2717022 | 37.47.*.* 15 kwi 2019 07:19

  Dlatego wiara w jakiegokolwiek bożka powinna być dozwolona od 18 roku życia, Ja nie pozwalam chodzić dzieciom do kościoła bedą dorosłe niech robią co uważają za stosowne.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ALEX #2716748 | 109.241.*.* 14 kwi 2019 14:06

  Wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt! Nie zepsuje nam ich żaden sprzeniewierzający się swej misji obłudny ksiądz, ani napuszczający ludzi na siebie bezbożnik, mający niecne plany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Amen #2716739 | 37.47.*.* 14 kwi 2019 13:32

  POLSKA KRAJ KATOLICKI I NIECH TAK ZOSTANIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. państwo świeckie #2716705 | 185.100.*.* 14 kwi 2019 12:26

  XXI wiek

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)