Pożar zabrał im dorobek życia

2019-02-21 09:51:14(ost. akt: 2019-02-21 09:54:07)
W wyniku pożaru trzy rodziny straciły dorobek swojego życia

W wyniku pożaru trzy rodziny straciły dorobek swojego życia

Autor zdjęcia: Gmina Pasym

W kilku godzin stracili niemal wszystko. W pożarze. Nikt nie ucierpiał, ale trzy rodziny zostały tylko z tym, co mieli przy sobie. Pogorzelcy z Tylkowa potrzebują teraz pomocy. Sami nie poradzą sobie z odbudowaniem swoich mieszkań.
Każdy pożar to tragedia dla mieszkańców domu, a większa tym bardziej, że ludzie zaledwie w kilka godzin pozbawieni zostają wszystkiego. Tak też stało się w Tylkowie w gminie Pasym (powiat szczycieński), kiedy w ciągu kilku godzin mieszkańcy trzech mieszkań stracili dorobek całego życia.

Tragedia rozegrała się we wtorek 19 lutego w godzinach popołudniowych. W ciągu kilku minut ogień zajął dach oraz użytkowe poddasze. Walka z ogniem trwała 3 godziny, a wzięło w niej udział 8 zastępów straży pożarnej. Wprawdzie ratownikom udało się zapobiec całkowitemu spaleniu domu, ale mieszkańcy utracili wiele należących do nich przedmiotów.

- W akcji gaszenia pożaru domu wielorodzinnego brało udział 23 strażaków - informuje Paweł Koziatek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. Mieszkańcy domu opuścili go przed przyjazdem strażaków. Straty wynoszą 220 tysięcy złotych. Uratowano mienie o wartości 100 tysięcy złotych. Przyczyna pożaru nie została ustalona. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja.

W związku z pożarem trzy rodziny - 8 osób straciło dach nad głową. Największe straty poniosła rodzina z dwójką dzieci mieszkająca na poddaszu. Straciła wszystko. Pogorzelców pod swój dach przyjęła rodzina, ale z pomocą natychmiast ruszyli okoliczni mieszkańcy.
Potrzebne jest całe podstawowe wyposażenie mieszkania oraz rzeczy niezbędne do odbudowy lokalu oraz dachu domu.

- To ogromna tragedia dla tych rodzin. Wyszli z płonącego domu tak jak stali. Spłonął sprzęt AGD, ubrania, pościel, zabawki... Nie zostało im nic – mówi Sylwia Brzózka, z-ca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasymiu. - Dach i poddasze domu spłonęło całkowicie. Możliwa jest odbudowa, potrzebne są materiały budowlane i środki finansowe. Nie pozostawimy tych rodzin samych sobie i udzielimy wszechstronnej pomocy. Z ofertą pomocy pogorzelcom dzwoni wiele osób: osoby prywatne, szkoły, które chcą przeprowadzić zbiórki pieniędzy, firmy. Na szczęście w obliczu tragedii potrafimy się jednoczyć i wspierać. To bardzo ważne. Każda pomoc się liczy. Zaoferowaliśmy tym osobom też wsparcie psychologa. Dzieci przeżywają ogromną traumę, straciły w pożarze wszystko. Swoje bezpieczne miejsce i wszystkie zabawki, kiążki i ubrania. Trzeba im pomóc odbudować dom. Jeśli ktoś może i chce pomóc rodzinie, to prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu 89 621-29-98.

Burmistrz miasta Pasym oraz kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasymiu zwracają się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc dla pogorzelców z Tylkowa.
Lista rzeczy niezbędnych pogorzelcom do odbudowy domu: lodówka, kuchenka, pralka, telewizor, AGD, wanna, umywalka, sedes, cały dach (m.in. krokwie, łaty, blacho-dachówka), grzejniki, okna, podłogi (m.in. panele), płyty regipsowe, kable, przewody, gniazdka – elektryka, wełna do ocieplenia budynku, łóżka, materace, meble, płytki łazienkowe oraz inne artykuły budowlane niezbędne do odbudowy.

- Rodzina nie kryje wzruszenia, że ta pierwsza pomoc przyszła tak szybko, że z takim dramatem nie zostali sami - mówi Sylwia Brzóska. - Są wdzięczni wszystkim, którzy oferują im swoją pomoc - dodaje.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. yoe #2686135 | 83.9.*.* 22 lut 2019 10:09

  Ubezpieczeniem to sobie możesz dupę wytrzeć, jak nie masz kominiarza 4 razy w roku to możesz zapomnieć o ubezpieczeniu, sąsiadowi się spaliła stodoła miał ubezpieczenie i 4 lata się sądził z dziadami, bo co chwile coś wymyślali, jakieś błędy i kruczyki prawne. A najgorsza firma to concordia

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ubezpieczyciel się kłania #2686018 | 37.249.*.* 22 lut 2019 07:55

   Nie rozumiem tego kompletnie.. Współczuję tragedii, ale nasuwa mi się zawsze jedno pytanie jak widzę tego typu tragedie.. dlaczego ludzie nie ubezpieczają domów/mieszkań? Osobiście płacę roczną składkę i zabezpieczam się przed tego typu tragedią.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #2686009 | 83.6.*.* 22 lut 2019 07:41

   Coś by się znalazło dla pogorzelców ale nie mam czym zawieźć.

   odpowiedz na ten komentarz

  3. Driven #2685942 | 83.9.*.* 21 lut 2019 23:33

   O mnie nie pisaliście, gdy ponad rok temu straciłem dorobek życia na skutek pożaru (zawinionego przez sąsiadów). Powinienem mieć żal?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. Adam #2685938 | 89.228.*.* 21 lut 2019 23:12

   Ubezpieczyciel pokryje koszty

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)