Były rzecznik MON w rękach CBA. Co o tym zatrzymaniu sądzą politycy Warmii i Mazur?

2019-01-28 19:59:49 (ost. akt: 2019-01-28 20:01:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum CBA

Bartłomiej M., były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Razem z nim zatrzymano byłego posła PiS. Chodzi m.in. o powoływanie się na wpływy w ministerstwie.
Razem z Bartłomiejem M. zatrzymano sześć osób. Są podejrzani o powoływanie się na wpływy i czerpanie z tego korzyści materialnych. Wśród zatrzymanych jest też Radosław O., były członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jedna z urzędniczek i dwóch byłych dyrektorów spółki oraz były poseł PiS Mariusz Antoni K., który w poprzedniej kadencji zasiadał w komisji obrony.

Sprawa dotyczy okresu, kiedy szefem resortu obrony był Antoni Macierewicz. Były szef MON miał nie wiedzieć o działaniach podwładnego. Jednym z wydarzeń, które zwróciło uwagę CBA, była organizacja koncertu z okazji 40-lecia powstania Komitetu Obrony Robotników i wystawy multimedialnej w Kielcach. Według CBA wystawa nie doszła do skutku, a koncert odbył się w innym miejscu. Pieniądze za organizację tych wydarzeń zapłacono w większości na konta podmiotów związanych z Bartłomiejem M. lub jego znajomymi.

W komunikacie CBA czytamy: „Śledztwo, prowadzone na podstawie materiałów własnych CBA, dotyczy niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy okazji zawierania umów przez spółkę PGZ S.A. W ocenie śledczych doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej”.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek. Jej roczny przychód to 5 mld zł.

Andrzej Maciejewski, poseł Kukiz’15:
— CBA zajmuje się korupcją. Pamiętajmy, co wielokrotnie powtarzał prezes Kaczyński na wszystkich konwencjach i w mediach, że sprawy porządkowe zaczną od „swoich”. Mówił też, po co jest CBA i że ma być batem na polityków. I teraz widzimy, że nie ma „świętych krów”. Że wszyscy wobec prawa są równi, bez względu na legitymacje i sympatie polityczne. To zatrzymanie pokazuje, że jest porządkowanie w szeregach. I nie budowałbym tu jednak wielkich historii. Chociaż tak się mówi, że to zatrzymanie ma podwójne dno. Bo trafiło na osoby, które były częstymi bywalcami mediów, szczególnie tabloidów. Według mnie to zatrzymanie pokazuje determinację PiS. Bo jeżeli CBA zatrzymuje byłego rzecznika MON i byłego posła PiS, to znaczy, że nie ma osób nietykalnych. Łącznie z osobami z innych partii.

Bogusława Orzechowska, senator PiS:
— Przyznam, że te wydarzenia trochę mnie zaskoczyły, ale jeśli ktoś jest uczciwy, to nie ma się czego bać. Natomiast, jeżeli ktoś jest nieuczciwy, to musi się liczyć z konsekwencjami, niezależnie od opcji politycznej, od tego, czy jest w Prawie i Sprawiedliwości, czy w Platformie Obywatelskiej, czy gdziekolwiek. Jeżeli ktoś jest nieuczciwy, to nie tu ma parasola ochronnego. Jeżeli są jakkolwiek wątpliwości, to ta sprawa zostanie wyjaśniona. Nie zastąpię prokuratora i nie będę orzekała o winie czy niewinności Bartłomieja M. Są wątpliwości i trzeba je wyjaśnić. Zawsze się może zdarzyć, że nie wszystko wiemy o danej osobie, że przychodzi do pracy ktoś uczciwy, a później okazuje się, że mógł zejść na złą drogę, sprzeniewierzył się wartościom, które wyznawał. Trudno więc w jakikolwiek sposób obwiniać ministra Macierewicza.

Mirosław Pampuch, poseł Nowoczesnej:
— Dla mnie dziwne jest to, że reakcja służb jest dopiero teraz, w 2019 roku. Z tego, co jest wiadomo, wydarzenia miały miejsce dużo, dużo wcześniej. Pytanie trzeba skierować do służb ścigania: dlaczego reakcja nastąpiła tak późno? Teraz też możemy ocenić, jakimi kadrami dysponowało Prawo i Sprawiedliwość oraz kogo desygnowało na stanowiska w instytucjach skarbu państwa i Ministerstwie Obrony Narodowej. Wszyscy pamiętamy też sprawę, kiedy głośno zrobiło się o braku kompetencji Bartłomieja M. Wówczas PiS i jego działacze mocno go bronili, mówiąc, że to młody, kompetentny człowiek o nieposzlakowanej opinii. Jak się okazuje, nie jest ani kompetentny, ani krystaliczny.

Jerzy Wcisła, senator PO:
— Dobrze, że ludzie, którzy w czasach PiS zapisali się złą działalnością, szkodliwą dla państwa, stają przed sądem. Jednak nie wierzę, żeby tu celem było naprawianie państwa i szkód. Tu cel jest jasny. Niekorzystny klimat społeczny i medialny wokół PiS powoduje, że trzeba znaleźć kogoś na pożarcie i to pewnie jest Bartłomiej M. i jakaś grupa płotek. To znana taktyka. Chodzi o skierowanie ataków na płotkę i odsunięcie uwagi od liderów. PiS już od pewnego czasu traci grunt pod nogami, a trzyma się tylko i wyłącznie dlatego, że z pieniędzy budżetowych robi igrzyska: rozdaje pieniądze. PiS ma się z czego oczyszczać. Myślę też, że pan Macierewicz powinien się odnieść do publikacji Tomasza Piątka „Macierewicz i jego tajemnice”. Sam składałem w tej sprawie interpelację.
am, ar, Kajot, pj

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakub #2671315 | 176.221.*.* 29 sty 2019 12:07

  Skoro ten raczej bardzo przeciętny człowiek mógł tyle przytulić to aż strach pomyśleć co mogą inni. Tu pilnie potrzebne są rozwiązania systemowe kładące raz na zawsze kres takim praktykom. Złodziejstwo nie może się opłacać inaczej nie ma sensu chodzić na wybory.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Polityk-twoj pan i wlasciciel #2671308 | 94.254.*.* 29 sty 2019 11:58

  A wy cebulaki dalej zapierdalacie za 2 tys hahahaha

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Ryszard #2671283 | 188.147.*.* 29 sty 2019 11:19

  MIŚ 3 zapraszamy do kin.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #2671275 | 89.228.*.* 29 sty 2019 11:05

  Bartlomiej M? a kto to? Adam .A ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Cokolwiek... #2671200 | 37.47.*.* 29 sty 2019 08:46

  PiS nie uczyni, politykom PO (KO) i N., nic nie pasuje. Oni wiedzą wszystko lepiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)