Chińczycy na wydziale geodezji

2018-11-30 08:58:38 (ost. akt: 2018-11-30 09:03:17)
Współpraca będzie polegała m.in. na wymianie pracowników i studentów, wspólnych badaniach i publikacjach, udziale w seminariach i spotkaniach naukowych

Współpraca będzie polegała m.in. na wymianie pracowników i studentów, wspólnych badaniach i publikacjach, udziale w seminariach i spotkaniach naukowych

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM oraz Xing Baojun, rektor Uniwersytetu Technicznego w Fuxin w Chinach podpisali w piątek list intencyjny o dydaktycznej i naukowej współpracy. Umowa będzie dotyczyła wydziałów geodezji obu uczelni. 

Współpracę naukową i dydaktyczną nawiążą Wydział Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM oraz Wydziałe Geodezji i Kartografii Uniwersytetu Technicznego w Fuxin prowincji Liaonin w Chinach. Współpraca będzie polegała m.in. na wymianie pracowników i studentów, wspólnych badaniach i publikacjach, udziale w seminariach i spotkaniach naukowych, tworzeniu programów naukowych i wspólnych działaniach badawczych.
Stronę chińską reprezentowali Xing Baojun rektor UT w Fuxin, Xu Ping, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej, 
Xu Aigong, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii oraz 
Sun Wei, prodziekan wydziału. 
— Będziemy realizowali wspólne działania — mówił prof. Ryszard Górecki, rektor UWM przed podpisaniem listu. — Współpraca z Chińczykami przyczyni się do umiędzynarodowienia naszego uniwersytetu poprzez wprowadzenie kształcenia w języku angielskim. Skorzystają na tym także nasi studenci.


Rektor Xing Baojun powiedział, że liczy na współpracę, która będzie rozwijała się bez przeszkód i będzie silna. 
Już dzisiaj, jak powiedział nam prof. Paweł Wielgosz, dziekan Wydziału Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM, na wydziale już studiuje jeden Chińczyk.

— Prowadzimy zajęcia po angielsku — dodał. — I czekamy na kolejnych 20 Chińczyków, którzy rozpoczną edukację w następnym roku akademickim. 
Prof. Wielgosz był w Chinach kilkakrotnie i odwiedzał różne uczelnie. Uniwersytet Techniczny w Fuxin należy do 88 najlepszych w swojej branży w Chinach, a tamtejsza geodezja i kartografia zajmuje nawet piąte miejsce w kraju. Nasz wydział geodezji jest czwarty w Polsce.


Chiny stawiają na kształcenie i wiedzę. Jak powiedział nam prof. Wielgosz w znajdującym się w środkowym Chinach 8-milionowym mieście Wuhan jest 1,3 mln studentów! Mało tego. Rząd chiński funduje każdemu młodemu Chińczykowi, które chce się kształcić zagranicą, miesięczne stypendium w wysokości 1200 euro i bilet lotniczy w dowolnym kierunku. Pod warunkiem, że wybierze uniwersytet z pierwszej setki tzw. listy szanghajskiej, czyli rankingu 500 najlepszych uczelni na świecie. Uniwersytet Warszawski i Jagielloński znajdują się w czwartej setce. 

Tymczasem u nas jeszcze nie wiadomo, jakie środki otrzymają uczelnie na tzw. umiędzynarodowienie czyli wymianę studentów, naukowców oraz wspólne projekty. Już dzisiaj wiadomo, że będą mniejsze niż zapowiadał minister Jarosław Gowin. 


Ewa Mazgal


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 来自四川的问候 #2634617 | 213.73.*.* 30 lis 2018 13:02

  我对波兰人民和包括人民在内 中国人民之间的密切合作感 非常高兴。

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. vfgt #2634477 | 188.147.*.* 30 lis 2018 10:06

  czemu piszecie po japońsku??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Polak #2634471 | 37.47.*.* 30 lis 2018 09:59

  歡迎來自中國的客人。

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD