Prowokacje Moskwy mogą doprowadzić do wojny

2018-11-26 19:00:05(ost. akt: 2018-11-26 19:57:25)

Autor zdjęcia: Michał Józefaciuk/ Wikipedia

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie. Będzie obowiązywał do 25 stycznia. To reakcja na wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej.
W Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego, rosyjski okręt „Don” staranował ukraiński holownik, który wraz z dwoma kutrami marynarki wojennej płynął z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu.

Ukraińskie jednostki zostały zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Ukraina informuje o sześciu marynarzach rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału. Rosja — o trzech.


Rosjanie twierdzą, że ukraińskie okręty wtargnęły na obce wody terytorialne, łamiąc przy tym konwencję ONZ. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow nazwali to prowokacją.

Wydarzeniami w cieśninie miała zająć się po południu Rada Bezpieczeństwa ONZ. O ile w Europie poszczególne kraje, a także NATO i UE potępiły rosyjski atak, tak do późnego popołudnia nie było oficjalnej reakcji prezydenta Donalda Trumpa.

W sprawie sytuacji na Morzu Azowskim prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Petrem Poroszenką. — Należy rozważyć i przedyskutować z sojusznikami na forum międzynarodowym zaostrzenie reżimu sankcyjnego wobec Rosji — oświadczył po tej rozmowie Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.


— Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji, wzywamy jej władze do poszanowania prawa międzynarodowego, a obie strony do wstrzemięźliwości w obecnej sytuacji — czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.

„Prezydent Rosji Władimir Putin za wszelką cenę chce pożreć Ukrainę, Putin zjada Ukrainę kawałek po kawałku” — w ten sposób doradca prezydenta RP Zofia Romaszewska oceniła w TOK FM sytuację na Morzu Azowskim.

W reakcji na wydarzenia w cieśninie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potępił użycie przez Rosję siły. Zapewnił, że Europa pozostanie zjednoczona w poparciu dla Ukrainy.

— To już nie zielone ludziki, te prowokacje ze strony Moskwy są daleko idące i to może grozić wojną — uważa Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — Ukraina została zaatakowana po raz kolejny. Dobrze, że świat zareagował, że Polska jako najbliższy sąsiad Ukrainy zajęła jednoznaczne stanowisko. Europa i Stany Zjednoczone muszą w tej sprawie zareagować jednoznacznie, bo to grozi eskalacją konfliktu zbrojnego, który trwa już od 2014 roku.

— Na pewno jest to bardzo dobrze wybrana kolejna prowokacja, agresja Rosji — stwierdza Maria Przełomiec, publicystka zajmująca się sprawami Ukrainy i Rosji. — Do staranowania ukraińskiego holownika, a potem zajęcia kutrów, doszło dokładnie w dniu, w którym UE była zajęta podpisywaniem umowy w sprawie brexitu z Wielką Brytanią. Wszystkie oczy były skierowane na Brukselę. I trzeba powiedzieć jeszcze jedno: Rosjanie ewidentnie przygotowywali tę prowokację, bo przez ostatni tydzień w rosyjskich programach publicystycznych ciągle była mowa o Cieśninie Kerczeńskiej i o Morzu Azowskim — dodaje.

Rosyjskie władze przekonują, że jednostki ukraińskiej marynarki naruszyły terytorialne wody Rosji. Z kolei sztab generalny w Kijowie informuje, że Rosjanie ostrzelali ich okręty, gdy wracały do bazy w Odessie. Prezydent Poroszenko zażądał od Rosji natychmiastowego uwolnienia marynarzy z trzech ostrzelanych i zajętych w Cieśninie Kerczeńskiej okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, a także zwrotu jednostek.

Rosja i Ukraina spierają się o prawa do Cieśniny Kerczeńskiej. Po zaanektowaniu przez Rosję Krymu w 2014 roku Moskwa przejęła kontrolę nad Cieśniną Kerczeńską, a potem zbudowała most nad Zatoką Kerczeńską, łączącą Morze Czarne z Morzem Azowskim.


AM

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oithbtootribh #2646584 | 93.105.*.* 19 gru 2018 05:15

  To zachód zarządał,aby Ukraina zlikwidowała broń atomowa na Krymie,ze w razie agresjipomoga Ukrainie,oni go zrobili ,zlikwidowali atom,Rosja wzięła sobie Krym a zachód....olał Ukrainie nie kiwnął nawet palcem w bucie.Dzisiaj nawet w tv o tym sie nie mówi,ze tam dalej trwa wojna....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2633846 | 29 lis 2018 13:26

  Jak dziś słyszę z telewizji wypowiedź przedstawiciela "amerykańskiej władzy", że działania Rosji to "pogarda dla tradycyjnych sposobów rozwiązywania sporów" to czym jest amerykański atak na Syrię, Irak, Afganistan?

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

 3. hu... ukra #2633589 | 188.147.*.* 29 lis 2018 08:30

  A wiecie komu najwięcej Ukraina sprzedała do tej pory broni ? Rosji!!! Normalnie cyrk!

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

 4. Droga na zachód #2632548 | 31.0.*.* 27 lis 2018 23:37

  Fala uchodźców rusza na zachód. Macrela z Tuskiem z otwartymi ramionami witają poszkodowanych i lokują ich w Polszu. Nie chcieliście murzynków dostaniecie ukraińczyków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ruska trolownia #2632477 | 84.62.*.* 27 lis 2018 21:47

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Prosze bardzo jak fabryka troli rosyjskich w Sankt Petersburgu odwiedza GO.

  Pokaż wszystkie komentarze (33)