Pamięć Legionów, Piłsudskiego i …. ukraińskiego chleba

2018-10-16 07:34:36(ost. akt: 2018-10-16 07:43:19)

Autor zdjęcia: Jerzy Necio

Uczczenie 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim rozpisane zostało na kilka przedsięwzięć. Tym razem odbyło się wśród zapachu chleba.
Niezwykły to chleb. Upieczony z ukraińskiej mąki wedle specjalnej receptury stanowił wspomnienie czynu legionowego.

Walka miała miejsce na ukraińskiej ziemi – w bitwie pod Kostiuchnówką (4 VII – 6 VII 1916 r.).

Był to w ogóle największy wysiłek zbrojny Polaków podczas I wojny światowej. Legionami dowodził wówczas komendant Józef Piłsudski. Zwycięstwo polskich żołnierzy pod Kostiuchnówką w bitwie z przeważającymi siłami rosyjskimi przyczyniło się do umiędzynarodowienia sprawy polskiej, a w konsekwencji – do odzyskania niepodległości.

Jest pewnym, że walczący wtedy w okopach Kostiuchnówki polscy żołnierze posilali się chlebem z okolicznych, ukraińskich pól.

Bochenki legionowego chleba przywiózł do szkoły prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków – p. Waldemar Ziarek. Kromkami dzieli się uczniowie podczas krótkiej uroczystości (8 października.) połączonej z otwarciem wystawy pt. „Przyjaźń, która utorowała drogę Niepodległej”.

Pan Waldemar Ziarek występujący w legionowym mundurze i prezentujący w trakcie wystąpienia pieśń poświęconą Legionom, skomponowaną specjalnie przez „Kapelę Jakubową” z Olsztyna, przybliżył główną ideę wystawy.

Poszczególne plansze zainstalowane na szkolnym korytarzu prezentują nie tylko proces odzyskiwania przez Polskę niezależności, ale też przyjaźń łączącą dwie wybitne osoby zaangażowane w to dzieło: Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego.

Wystąpienie zostało przyjęte przez społeczność uczniowską z dużym zainteresowaniem. Można było potraktować je jako interesującą lekcję historii, co podkreśliła na koniec dyrektor szkoły.

Wystawę będzie można oglądać do końca bieżącego tygodnia. Całość, w imieniu szkoły, przygotowali nauczyciele: historii i języka polskiego.

Jerzy Necio


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tutejszy #2606123 | 19 paź 2018 17:50

    Miałem jeszcze troszkę szacunku dla pana Necio ale po takim artykule niestety już nie mam. Młodzi Ukraińcy twierdzili, że całe zło ( w domyśle UPA i Rzeź Wołyńska) było przez Piłsudskiego. Bo Piłsudski "zamykał" Ukraińcom szkoły i cerkwie. A teraz W ukraińskiej szkole obchodzi się rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę? A ten facet w szarym mundurze Piłsudczyków zbezcześcił chyba pamięć o MARSZAŁKU.

    Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz

  2. eddy #2605430 | 24.150.*.* 19 paź 2018 04:22

    "polscy żołnierze posilali się chlebem z okolicznych, ukraińskich pól", co za idiotyzm i fałszywa propaganda, aż zęby bolą. Cały artykuł przekłamany z akcentem rusobobicznym, szajs propagandowy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz