Wszystko jest w naszych żyłach. Studenci chcą pomóc choremu prorektorowi

2018-10-05 09:10:08 (ost. akt: 2018-10-05 09:18:22)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Gdy na stronie Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM pojawiło się zawiadomienie: „Potrzebna krew dla prorektora Białuńskiego”, studenci ruszyli do pomocy. Post udostępniono kilkaset razy. Niektórzy byli już w olszyńskim RCKiK.
Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM apeluje o pomoc do studentów i pracowników uczelni, ale także do ludzi niezwiązanych z uniwersytetem.

— Studentom prof. Grzegorz Białuński (prorektor UWM ds. kadr — red.) jest oczywiście bliższy, wielu z nas zna go osobiście. Ale przecież pomagać mogą wszyscy. To szlachetna inicjatywa. Bardzo prosimy wszystkich, którzy mogą oddać krew, o zgłaszanie się do punktu RCKiK w Olsztynie przy ul. Malborskiej 2. Przy poborze krwi niezmiernie prosimy o podanie celu: Grzegorz Białuński, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, al. Warszawska 30, Oddział Intensywnej Terapii — tłumaczy Przemysław Piech z RUSS.

Nie ma konkretnej grupy krwi, która jest potrzebna. — Jeżeli grupa nie będzie się zgadzać, zostanie zamieniona na poprawną. Do centrum może się więc zgłosić każdy między 18. a 65. rokiem życia. Dziękujemy wam wszystkim, którzy podejmą się wsparcia naszej inicjatywy — informuje Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM.

Organizatorzy akcji skontaktowali się olsztyńskim RCKiK, chcąc zamówić krwiobus, który przyjechałby do Kortowa. — W tym momencie nie ma wolnych pojazdów. Ale jesteśmy umówieni na 16 października — mobilny pojazd poboru krwi stanie wtedy przed Centrum Konferencyjnym. Zapraszamy więc wszystkich w tej chwili jeszcze nieprzekonanych i tych, którzy nie lubią mieć daleko — dodaje Przemysław Piech.

Profesor Grzegorz Białuński urodził się w Giżycku. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę doktorską obronił w 1996 roku na UMK, uzyskując stopień doktora nauk historycznych. Habilitację uzyskał w 2002. W 2004 rozpoczął pracę w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM. Profesor prowadzi prace badawcze nad dwoma zagadnieniami: dzieje Prus oraz szeroko pojęte osadnictwo Mazur (od XIV do XVIII wieku).

Pierwszą, która zgłosiła się, by pomóc prorektorowi, była Marysia Duczyc — studentka na wydziale Bioinżynierii Zwierząt. — Ogłoszenie pojawiło się we wtorek w południe, a ja akurat byłam na mieście. Od razu poszłam na Malborską, miałam blisko — opowiada.

Marysia Duczyc- studentka wydziału Bioinżynierii Zwierząt była jedną z pierwszych. która oddała dla prorektora krew

Marysia jest honorowym dawcą krwi od 18. roku życia. — Ostatnio sporo pracowałam na nocki i miałam dłuższą przerwę, ale ten post skutecznie zmotywował mnie do działania. Chwilę po donacji wrzuciłam na stronę wydarzenia post z pudełkiem czekolad, którą dostają dawcy. Może to kogoś dodatkowo zmotywuje. Dla mnie to naprawdę ważna sprawa. Krew naprawdę ratuje życie, a nie można jej wyprodukować. Wszystko jest w naszych rękach, a raczej w naszych żyłach — dodaje studentka, która większość czekolad zdążyła już rozdać.
— Akurat tego dnia mieliśmy zebranie wydziałowego samorządu studenckiego. Poczęstunek potraktowałam jako coś w rodzaju dodatkowej zachęty — mówi Marysia.

AP

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynlove #2595161 | 5 paź 2018 16:37

  Brawo studenci za zaangażowanie. A poza tym to co się stało z panem Prorektorem że potrzebuje krwi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. incognito #2594949 | 86.29.*.* 5 paź 2018 12:08

   studenci ruszyli do pomocy. Post udostępniono kilkaset razy. Niektórzy byli już w olszyńskim RCKiK.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. JONKOWO KOLEJNA - PROWIZORKA DZIĘKUJEMY #2594878 | 188.146.*.* 5 paź 2018 11:13

   https://gazetaolsztynska.pl/530793,Gdy-le je-woda-wplywa-nam-do-domu-VIDEO.html

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. odp. #2594844 | 91.233.*.* 5 paź 2018 10:40

    grupa krwi nie ma znaczenia, bo gdy oddajesz krew nawet z inną grupą krwi wskazując konkretną osobę to ona i tak ma niejako pierwszeństwo w otrzymaniu swojej grupy krwi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   2. ??? #2594813 | 213.76.*.* 5 paź 2018 10:06

    A grupa krwi ???

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)