Ze swoim dochodem jesteśmy albo w środku, albo na końcu

2018-07-26 20:03:12(ost. akt: 2018-07-26 15:53:49)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W czołówce najbogatszych samorządów w kraju nie ma żadnego z Warmii i Mazur. Pod względem zamożności gminy i powiaty z naszego regionu plasują się w dolnej strefie. Najwyżej w swojej kategorii znalazły się Mikołajki i Stawiguda.
Już po raz kolejny czasopismo „Wspólnota” opublikowało ranking zamożności samorządów, biorąc pod uwagę dochody w 2017 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca. I z kolejnego rankingu wynika, że kto był bogaty, ten nadal jest. W czołówce rankingu od kilku lat nie ma istotnych zmian. Najbogatszym miastem wojewódzkim pozostaje Warszawa, województwem — Mazowsze, a wśród miast Sopot (miasta na prawach powiatu) i Polkowice, a najbogatszą gminą wiejską jest Kleszczów. Tylko w kategorii powiatów w porównaniu do rankingu za 2016 rok zaszła zmiana, bo powiat człuchowski wyprzedził powiat przysuski. 

W rankingu próżno szukać na czołowych miejscach samorządów z Warmii i Mazur. Jednak nie ma się czemu dziwić, skoro Warmia i Mazury od dawna są jednym z najbiedniejszych regionów w kraju. To tu zarabia się najmniej i to tu nie ma wielkiego przemysłu.

Gdy chodzi o metodologię tworzenia rankingu, to jego autorzy skorygowali dochody wpływające do budżetu samorządów, odejmując subwencję równoważącą, czyli tzw. janosikowe. Pominięto także dotacje celowe na inwestycje, które mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów.

W rankingu za ubiegły rok województwo warmińsko-mazurskie z dochodem 203 zł na mieszkańca znalazło się na 14. miejscu. I w porównaniu z rokiem 2016 jest to spadek o cztery oczka. Najbogatsze jest województwo mazowieckie, gdzie zamożność per capita w 2107 roku wyniosła 356 zł.

Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie to Olsztyn z dochodem 4706 zł na mieszkańca znalazł się tak jak dwa lata temu na 8. miejscu wśród 18 największych miast. Tu stawce przewodzi oczywiście Warszawa z kwotą 7117 zł na osobę.

Wśród miast powiatowych najwyżej w rankingu znalazł się Lidzbark Warmiński, bo na 81. miejscu.
— To z jednej strony cieszy, że w województwie warmińsko-mazurskim jesteśmy pierwsi, ale z drugiej strony taki ranking smuci, bo widać, że jako region ubożejmy — zauważa Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warm. — To jest bardzo zły trend. Z roku na rok te różnice między nami a innymi regionami w kraju pogłębiają się. I choć nasze dochody z roku na rok rosną, to jednak dochody samorządów w innych województwach rosną jeszcze szybciej, dynamika jest tam wyższa.

Co dopiero mają powiedzieć w Kętrzynie, gdzie te dochody są najniższe ze wszystkich miast powiatowych w regionie. W porównaniu tylko z Lidzbarkiem Warmińskim aż o ponad 600 złotych. Dlaczego? — Z prostego powodu, bo mamy bardzo niskie podatki i dlatego mamy niskie dochody — tłumaczy Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna. — Bo jeśli byśmy wywindowali, jak niektóre miasta w naszym regionie, podatki o 6-10 zł wyższe dla przedsiębiorców, to mielibyśmy w budżecie kilka milionów złotych więcej. Oczywiście część dochodów samorządów to dochody z PIT i te zależą od tego, ile osób pracuje i ile zarabiają. Ale gdyby było tak biednie, to nie realizowaliśmy w mieście w tym roku inwestycji za 40 mln zł, z czego 20 mln pozyskaliśmy z UE — dodaje.

Jednak nawet najbogatszych nie stać na wszystko, bo... — Nigdy nie ma na wszystko. Jak byśmy mieli dwa razy tyle pieniędzy, to też byłoby za mało, bo zdań jest bardzo dużo — mówi Irena Derdoń, wójt gminy Stawiguda, która jest najbogatszą gminą wiejską w regionie. — Ale oczywiście chcielibyśmy się znaleźć w pierwszej dziesiątce gmin w Polsce.

Olsztynek w swojej kategorii, czyli małych miast, jest niemal w środku tabeli, bo na 590 sklasyfikowanych znalazł się na 303. miejscu z dochodem 2811 zł ma mieszkańca. — Dramatu nie ma — uważa burmistrz Olsztynka Artur Wrochna. — Ale nie chodzi o miejsce, ale o to, żeby było coraz lepiej, a dla Olsztynka rysują się dobre perspektywy. To dzięki dwóm dużym inwestycjom na naszym terenie. Z tego tyłu w przyszłym roku do budżetu wpłynie w formie podatków kilka milionów złotych.

Ze wszystkich samorządów w kraju bezsprzecznie na czoło wybija się Kleszczów. To najbogatsza gmina, a swoje bogactwo bierze z podatków od kopalni i elektrowni Bełchatów, które znajdują się na terenie gminy. W ubiegłym rok dochód per capita na mieszkańca wyniósł 38812 zł. Dzięki czemu podatki od nieruchomości są tutaj symboliczne, a opłaty za wodę i ścieki groszowe. Gmina dopłaca mieszkańcom do sadzonek, wakacji dzieci, funduje także bezpłatne karnety na basen.

am


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zasmucona #2544589 | 83.6.*.* 27 lip 2018 13:59

  Nasze powiaty bartoszycki i braniewski są najbiedniejszymi powiatami w Polsce - czyżby ?! Proszę opublikować wynagrodzenia włodarzy w tych powiatach ( wójtów i burmistrzów) a się okaże, że mają powyżej 15 000 zł miesięcznie. Mało tego. Mimo rozporządzenia Ministra z 15.05.2018 r. o obniżeniu im wynagrodzenia większość Rad tego nie uczyniła utrzymując im dotychczasowe wynagrodzenia. Ci radni, którzy byli za obniżeniem wynagrodzeń i merytorycznie to przedstawiali ( radni niezależni i PiS) zostali potraktowani bardzo obcesowo przez większość Rady, którzy są radnymi z ramienia PO i PSL!!!!! Także bieda w tych powiatach dotycz zwykłych mieszkańców bo włodarzom żyje się bogato i dostatnio. Dla porównania podam, że minister dostaje miesięcznie ok 8 000 zł co przy wynagrodzeniach naszych włodarzy w miastach i gminach do 5 tyś mieszkańców dla przypomnienia powyżej 15 000 zł. ) robi i z nich ubogich krewnych .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. NKE #2544549 | 91.199.*.* 27 lip 2018 12:38

  Wyborcy w Kętrzynie, gdzie te dochody są najniższe ze wszystkich miast powiatowych w regionie powiedzą obecnej klice towarzysko-politycznej DZIEKUJEMY ZA TAKIE DOBRO jakim nas karmicie przez wiele lat! Podziekujemy obecnemu burmistrzowi i jego PUDLOM

  odpowiedz na ten komentarz

 3. uwolnić urzędy od PSL #2544383 | 5.226.*.* 27 lip 2018 07:36

  Do tych wyborów idziemy z hasłem UWOLNC URZEDY OD PSL

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. Toja #2544371 | 46.134.*.* 27 lip 2018 06:29

  Zlikwidować powiat Olsztyński. Drogi w Afryce mają lepsze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Paweł #2544303 | 37.47.*.* 26 lip 2018 23:10

   I to odzwierciedla umiejętno ludzie dadzą se radę ści Naszych polityków,ciepłe posadki,dupki przyrośnięte do stołków po co się starać

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)