Mazowsze ciągnie na wschód. Stawką są wielkie pieniądze

2018-03-26 07:16:00 (ost. akt: 2018-03-25 19:00:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Bogate Mazowsze chce korzystać z programu Polska Wschodnia, który ma wspierać rozwój pięciu najbiedniejszych regionów naszego kraju. Stawką są wielkie pieniądze, bo pula programu na lata 2014-2020 wynosi ponad 2 miliardy euro.
Czy kolejny region w Polsce otrzyma wsparcie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, który ma pomoc w rozwoju najbiedniejszych regionów kraju? Dziś tym programem objętych jest pięć województw ściany wschodniej: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Dzięki środkom z tego programu mamy w Olsztynie choćby tramwaje, a w regionie m.in. sieć szerokopasmową i szlak Green Velo. Do tego można dodać obwodnice Ełku, Olecka i Mrągowa.

Z tego właśnie programu są obecnie modernizowane również trasy kolejowe: Działdowo — Olsztyn czy Szczytno — Ełk. Koszt tych inwestycji kolejowych to ponad 650 mln zł. Podobne inwestycje z programu Polska Wschodnia były i są realizowane w pozostałych czterech regionach. I do tej piątki chciałoby teraz dołączyć Mazowsze, a przynajmniej jego spora część.

— Trzeba pamiętać, że Mazowsze jest regionem niezwykle zróżnicowanym wewnętrznie. Poziom PKB w wielu mazowieckich powiatach nie różni się od powiatów wschodniej Polski. Dlaczego więc mieszkańcy tych mazowieckich terenów mieliby zostać pozbawieni wsparcia? — zastanawia się Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Jednak — patrząc na regiony wschodniej Polski i Mazowsze — to tak jakby trochę porównywać słonia i mrówkę. Wystarczy tylko popatrzeć na PKB, które tworzą te regiony. Jedno Mazowsze tworzy większe PKB niż wszystkie pięć województw zaliczanych do ściany wschodniej. Dla przykładu, udział Warmii i Mazur w PKB w 2016 roku wyniósł 2,7 proc., podczas gdy województwa mazowieckiego aż 22 proc.

Mazowsze to prawdziwa lokomotywa, która ciągnie polską gospodarkę. Z danych GUS wynika, że wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski w 2016 roku wynosiła 48,3 tys. zł. Na Warmii i Mazurach było to 34,4 tys., podczas gdy w województwie mazowieckim aż 76,9 tys. zł. Trudno się więc porównywać.

Mazowsze to najbogatszy polski region spośród 380 w całej Unii Europejskiej. PKB w 2016 roku na głowę mieszkańca w województwie mazowieckim wynosiło 31,7 tys. euro. Stawia to Mazowsze na 111. miejscu wśród unijnych regionów.

Dla porównania, na Warmii i Mazurach PKB w 2016 roku na głowę wynosiło 14,3 tys. euro i jest to tylko 49 proc. średniej unijnej. W województwie lubelskim było to 47 proc., w podkarpackim i podlaskim — po 48 proc.

Czy Mazowsze chce być jeszcze bogatsze, sięgając także po środki z programu Polska Wschodnia? A pieniądze są spore, bo na lata 2014-2020 są ponad 2 miliardy euro.

— Jako marszałek województwa czuję się zobowiązany zabiegać o te pieniądze. Pamiętajmy też, że Mazowsze będzie zabiegało o dodatkowe środki dla tego programu, a nie o podział dotychczasowych. Wystosowałem już odpowiednie pismo do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Rozmowy trwają — dodaje Adam Struzik.

Włącznie kolejnego regionu do programu oznacza oczywiście o jednego więcej do podziału tego tortu.

— Te zabiegi Mazowsza trwają już od dawna — zauważa Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — Jednak dziś o wiele istotniejszą kwestią jest sama kontynuacja tego programu i utrzymanie go po 2020 roku, na czym bardzo nam zależy. Oczywiście rozszerzenie programu o kolejny region nie wzbudza entuzjazmu tych, którzy dziś z niego korzystają.

Jednaka szanse Mazowsza w tej kwestii ostatnio wzrosły, ponieważ od stycznia tego roku województwo mazowieckie traktowane jest przez Brukselę jako dwie różne jednostki statystyczne. Jedna to Warszawa i wianuszek gmin wokół stolicy Polski, a druga to część regionalna Mazowsza. Podział ten pozwala uwzględniać różnice wewnętrzne regionu, także pod kątem PKB, od czego również zależy wsparcie z Brukseli.

am

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ??? #2471742 | 176.221.*.* 27 mar 2018 08:38

  Przejeb.ali pieniądze na tramwaje - też mi rozwój regiony. Grzymowicz ty się ciesz jak tylko wybory przegrasz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ciemny ludek #2471518 | 37.47.*.* 26 mar 2018 20:21

  PSL ,,czuje piniądz".Tylko to ich interesuje i koło pieniędzy się kręcą.Struzik i Brzezin - /PSL/-i wszystko jasne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. No tak, jak zwykle #2471316 | 95.90.*.* 26 mar 2018 16:45

  Jak znam życie to Mazowszu nie tylko się uda, ale jeszcze wyciągnie najwięcej kasy. Cóż tam gdzie władza to i kasa. Jeśli zaś chodzi o tramwaj, to nie z nim jest problem, ale z brakiem doświadczenia Ratusza w takich sprawach. Rzuciły się "uczniaki" z motyką na słońce. Od początku robili to źle, tzn. zła organizacja budowy, złe przeorganizowanie ruchu drogowego, brak nadzoru itd. itd. Z profesjonalną ekipą przypuszczam miasto byłoby zadowolone.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. § #2471082 | 37.201.*.* 26 mar 2018 12:01

  Warszawa jest stolica wiec musi sie szybciej rozwijac jak prowincja Olsztyn. Popatrzcie jak wygladaja stolice w kazdym kraju tego globu a potem piszcie swoje wypociny. olsztyn to co drugi mieszkaniec to ze wsi. na wsi nie bylo nigdy tramwaji wiec wam niepotrzebne, na wsi nie bylo autostrady wiec wam tez niepotrzebna, na wsi duzo rzeczy jest inaczej wiec najgorzej jak wsiuny maja cos do powiedzenia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. i zatrują #2471030 | 89.228.*.* 26 mar 2018 10:53

   nas do końca

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)