Radna Agnieszka Jabłońska musi odejść?

2018-01-26 12:18:45(ost. akt: 2018-01-26 12:24:05)
Wanda Agnieszka Jabłońska

Wanda Agnieszka Jabłońska

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Wojewoda, po sygnale Centralnego Biura Antykorupcyjnego, chce odwołania radnej Agnieszki Jabłońskiej, która według niego ma prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o mienie gminne. Jabłońska zapowiada odwołanie.
Delegatura CBA z Białegostoku poinformowała wojewodę o możliwości naruszenia ustawy o samorządzie gminnym przez Wandę Jabłońską, olsztyńską radną prezydenckiego klubu Ponad Podziałami.

— Delegatura CBA z Białegostoku, pismem z 29 marca 2017 r., zwróciła się do wojewody warmińsko-mazurskiego sygnalizując w nim możliwość naruszenia art. 24 f ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez Wandę Agnieszkę Jabłońską pełniącą funkcję radnej Rady Miasta Olsztyna — tłumaczy Bożena Ulewicz, rzeczniczka wojewody. — Wojewoda wszczął postępowanie wyjaśniające, które potwierdziło ten fakt. Na podstawie uzyskanych dokumentów, wyjaśnień oraz informacji okazało się, że Wanda Agnieszka Jabłońska jest Przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, które w prowadzonej działalności gospodarczej korzysta z mienia komunalnego będącego własnością Gminy Olsztyn. Dzierżawione od gminy tereny są wykorzystywane na potrzeby m.in. wynajmowanej części nieruchomości stanowiącej własność Stowarzyszenia.

W opinii wojewody „została wyczerpana dyspozycja art. 24 f ustawy o samorządzie gminnym, co skutkuje wygaśnięciem mandatu Wandy Agnieszki Jabłońskiej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Stowarzyszenie, którego Przewodniczącą Zarządu jest radna, prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o mienie gminne, korzystając z gruntu gminnego na podstawie umów dzierżawy.”

— Ponieważ Rada Miasta nie podjęła uchwały o wygaśnięciu mandatu, chociaż zaistniały ustawowe przesłanki do jej podjęcia, organ nadzoru, jakim jest wojewoda, obowiązany był zastosować rozwiązania przewidziane w art. 98 a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym — wyjaśnia Bożena Ulewicz. — Wojewoda, pismem z 12 stycznia, wezwał Radę Miasta do podjęcia, w terminie 30 dni od otrzymania wezwania, uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnej.

Dla Agnieszki Jabłońskiej sprawa jest prosta.

— Wszystko robię zgodnie z prawem — mówi radna. — Wszystkie przedstawione przeze mnie materiały i wszystko co powiedziałam jest zgodne z prawem. Przygotowuję się do obrony swoich racji przed sądem, bo będę się oczywiście odwoływać od tej decyzji. Przewodniczącą stowarzyszenia jestem społecznie. Nigdy nie pobierałam za to pensji. Robię to nie od dziś, a od początku istnienia Stowarzyszenia, które nie prowadzi działalności gospodarczej w oparciu o mienie gminne. — podkreśla Agnieszka Jabłońska.

Sprawa olsztyńskiej radnej do złudzenia przypomina sprawę Wacława Olszewskiego, burmistrza Olecka, który również został odwołany przez wojewodę.

W październiku 2015 roku szef białostockiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wezwał Radę Miejską w Olecku do wygaszenia mandatu burmistrza Olecka. Zarzucił Wacławowi Olszewskiemu naruszenie ustawy antykorupcyjnej poprzez równoczesne pełnienie funkcji burmistrza i prezesa Koła Łowieckiego „Sarna”, które prowadzi działalność gospodarczą. Radni miejscy nie zdecydowali się odwołać burmistrza, więc zrobił to wojewoda. Ostatecznie Wacław Olszewski wrócił na stanowisko po wygranej w przedterminowych wyborach w 2017 roku.

pj

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Normalny człek. #2496031 | 5.172.*.* 4 maj 2018 17:18

  A w radzie nadzorczej stowarzyszenia no proszę. Coś tu śmierdzi. https://www.wprost.pl/511905/Brednie-bie glej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. DONPEDRO #2427019 | 79.184.*.* 27 sty 2018 00:12

  Zapamiętamy to potknięcie przy urnie wyborczej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. . #2426705 | 178.36.*.* 26 sty 2018 16:08

   Jeżeli nie wzięła z tego ani złotówki to możliwe, że wygra. Prowadzenie działalności gospodarczej musi spełniać pewne przymioty m.in. jest to działalność ZAROBKOWA.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. enzo #2426685 | 37.47.*.* 26 sty 2018 15:33

   Dlaczego w naszym kraju jest tak, że jak ktoś robi coś dobrego to zaraz ktoś chce go zniszczyć? Pamiętam film Układ Zamknięty - tam coś takiego było pokazane. Najpierw Lidia Staroń a teraz Jabłońskia. Ręce mi opadają jak słyszę takie bzdury.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. tef #2426577 | 79.184.*.* 26 sty 2018 13:41

    Pis idzie do wyborów!

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)