Porada z internetu lepsza niż od lekarza? Dlaczego część rodziców nie szczepi dzieci?

2018-01-05 19:32:00(ost. akt: 2018-01-05 19:33:37)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przekonanych przekonywać nie trzeba. Natomiast tym, którzy nie szczepią dzieci, mogą pomóc lekarze. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czekają na rodziców, którzy mają wątpliwości w sprawie szczepienia maluchów.
Szczepić, czy nie szczepić? To pytanie spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym rodzicom. Z roku na rok rośnie liczba rodziców, którzy uchylają się od obowiązku szczepień. W ubiegłym roku w szpitalu miejskim 29 rodziców nie wyraziło zgody na szczepienia noworodków.

Tymczasem bardzo łatwo jest uszkodzić naskórek na przykład u fryzjera lub kosmetyczki. Wirus wnika wtedy do krwi, zakażenie gotowe i krótka droga do wirusowego zapalenia wątroby typu B (inaczej żółtaczka wszczepienna WZW typu B). A ono może skończyć się marskością wątroby, a nawet rakiem wątroby.

— Rodzic, który tego nie rozumie i nie chce zaszczepić swojego dziecka przeciw WZW typu B, naraża je na utratę zdrowia lub życia — ostrzega doktor Ewa Piotrowska, koordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. — To jedno z tych podstawowych szczepień. Kompletnie niezrozumiałe jest rezygnowanie z nich! Po urodzeniu po prostu trzeba zaszczepić dziecko przeciwko gruźlicy i właśnie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Niestety, niektóre matki i ojcowie mówią "nie". — Ci rodzice, którzy notorycznie to robią, mogą mieć nałożone sankcje pieniężne — alarmuje lekarka. — Czy świadomi rodzice tak postępują?

Powodem może być... doktor Google. — Rodzice przychodzą z argumentami, które znajdują... w internecie. Tam kwitnie ruch antyszczepionkowy. I można przeczytać nieprawdę na temat szczepionek — mówi lekarka. — Urosło wiele mitów wobec tego tematu i wiele kłamstw. My jesteśmy od tego, żeby wyjaśniać i obalać mity dotyczące szczepień.

Dlatego Miejski Szpital Zespolony już kolejny raz startuje z poradami dotyczącymi szczepień niemowląt. Okazją do tego jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę 14 stycznia. Tego dnia w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie (w sali Janowicza w godz. 10-12) można będzie wysłuchać wykładów lekarzy, którzy powiedzą, dlaczego i jak trzeba szczepić.

Lekarze nie tylko rozwieją wątpliwości dotyczące tego tematu, ale także powiedzą m.in., w jakich przypadkach bardziej wskazane są szczepionki skojarzone, jak należy szczepić wcześniaki, jak należy szczepić dzieci, które wcześniej idą do żłobka lub przedszkola.

Skąd ten pomysł? — Temat szczepień jest gorący i ciągle aktualny — uważa doktor Ewa Piotrowska. — Dlatego kolejny raz proponujemy rodzicom, żeby przyszli do nas. W ubiegłym roku frekwencja dopisała, pojawili się rodzice z dziećmi, ale także kobiety w ciąży. Jak zawsze można będzie liczyć także na indywidualne porady. Zapraszamy wszystkich! Wystarczy tylko przyjść.

Zwolennicy i propagatorzy szczepień na różne sposoby zachęcają do przyjmowania szczepionek. Ostatnio zachęca nawet... dzielny niedźwiadek Szczepan. To postać z bajki napisanej przez dziennikarkę Izabelę Filc-Redlińską.
— Szczepienie jest jednym z pierwszych poważnych wyzwań w życiu dziecka związanym z bólem, lękiem przed nim i chorobą. Istotną rolę odgrywa w tym rodzic, który potrzebuje wsparcia, aby mądrze przygotować dziecko do zabiegu. Mam nadzieję, że po lekturze bajki szczepienie zapisze się w pamięci małego czytelnika nie tylko jako przykrość, ale także jako przygoda — mówi autorka bajki portalowi zaszczepsiewiedza.pl.

Bajka „Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana” jest częścią kampanii „Zaszczep się wiedzą”. Bajka pomaga najmłodszym zrozumieć, jak działają szczepienia i dlaczego nie warto się ich bać. Celem kampanii jest informowanie o szczepieniach ochronnych w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną.

Przypominamy, że szczepienia obowiązkowe wymieniane są w, aktualizowanym każdego roku, programie szczepień ochronnych wydawanym jako załącznik do komunikatu głównego inspektora sanitarnego. Obowiązek szczepień wiąże się z dążeniem do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem, a w dalszej perspektywie do zlikwidowania danej choroby zakaźnej.

Dlaczego niektórzy rodzice tak panicznie boją się szczepić swoje dzieci? Uważają, że szczepionka spowoduje autyzm. Jednak badania mówią, że to zaburzenie rozwoju dotyka dzieci zarówno szczepione, jak i nieszczepione. Temat związku szczepionki MMR (ang. measles-mumps-rubell, czyli szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce) z autyzmem pojawił się po artykule Andrew Wakefielda w 1998 roku w czasopiśmie „Lancet”. Dwanaście lat później artykuł oficjalnie wycofano i odwołano, a jego autora wykreślono z rejestru lekarzy. Jednak od tego czasu powtarzany jest mit szczepionek wywołujących autyzm. W jego rozpowszechnieniu pomógł internet.

W grudniu ubiegłego roku opisywaliśmy historię Iriny i Krzysztofa z Olsztyna, którzy nie mają zaufania do szczepień. — Eliminujemy część szczepionek. Moja starsza córka otrzymała szczepionkę w wieku 10 lat i od tego momentu zaczęła często chorować. Wcześniej była zdrowa, nie miała żadnych chorób poza katarem — tłumaczyła matka w rozmowie z nami.

Z kolei pani Beata z Olsztyna nie wyobraża sobie, żeby nie szczepić. — Moja czteroletnia córka przeszła wszystkie szczepienia obowiązkowe. Dodatkowo ochroniłam ją przed rotawirusami. To dziwne, że rodzice bardziej ufają portalom internetowym niż lekarzom.

AT

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pan Mózg #2424342 | 89.64.*.* 23 sty 2018 15:29

  Ostatnio przeczytałam, że nanocząsteczki metali ukryte w szczepionkach przenikają do wnętrza naszych komórek, zmieniając ludzi w niewolnicze cyborgi. Na dodatek pozwalają na zdalną kontrolę naszych zachowań. Sama nie wiem jak mam to skomentować, chyba brak mi słów :( Sądzę, że powinniśmy opierać się na wiarygodnych źródłach. Zachęcam do informacji, które dostępne są na stronie akcji edukacyjnej INFARMY www.zaszczepsiewiedza.pl.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. adam #2416503 | 12 sty 2018 15:43

   co te cholerne konowały sobie myślą, dziecko należy do rodziców a te cwele zgłaszają do sądu za to że rodzic nie chce podać toksyn własnemu dziecku??

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Służba zdrowia OSTRZEGA ! #2413779 | 80.50.*.* 9 sty 2018 14:25

   GUS – od podwojenia liczby obowiązkowych szczepień w połowie lat '90, śmiertelność i liczba hospitalizacji dzieci do 2 roku życia WZROSŁA O 50% !!! (a więc w okresie kiedy dziecku podawanych jest ponad 20 dawek szczepień) -

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Służba zdrowia OSTRZEGA ! #2413775 | 80.50.*.* 9 sty 2018 14:25

   Oto jak Wy Polacy jesteście oszukiwani ( Pozdrowienia https://www.youtube. com/watch?v=oJ_HptdBLCA&t=1238s

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. Służba zdrowia OSTRZEGA ! #2413774 | 80.50.*.* 9 sty 2018 14:24

   Szczepienia - to makabryczny wynalazek, aby GENEROWAĆ CHOROBY PRZEWLEKŁE ! Sa choroby - jest biznes, bo schorowani pacjenci muszą sie leczyc ! Szczepienia, to BOMBA Z OPÓŹNIONYM ZAPŁONEM !! Tzw. NOP, to ZALEDWIE czubek góry lodowej ! W rzeczywistości - Szczepienia trwale i POWOLNIE niszczą zdrowie czlowieka ! Szczepienia powodują: - zapalenia jelit i żołądka - bardzo trudne do wyleczenia. - atopowe zapalenia skóry - powracające infekcje górnych dróg oddechowych - nowotwory (kumulacja toksyn z kilku szczepień) - zaburzenia neurologiczne w tym PADACZKE LEKOPORNĄ ! - NIEPŁODNOŚĆ Ulotki szczepionkowe wyraźnie mówią, ze z powodu braku danych o wpływie szczepionek na rozrodczość, I NIE MOGĄ być stosowane u dorosłych Dane te są ZATAJANE PRZED OPINIA PUBLICZNĄ ! Wszystkie badania i publikacje na ten temat są blokowane !

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (39)