Będzie 500 plus, więc będą święta

2017-12-10 16:11:07(ost. akt: 2017-12-10 16:14:15)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Beneficjenci 500 plus mogą odetchnąć z ulgą. Pieniądze na ich kontach pojawią się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Wiele rodzin zdąży zrobić zakupy i kupić prezenty. Dla niektórych to być albo nie być. Zwłaszcza w czasach drożyzny.
Święta zbliżają się wielkimi krokami i wydatki związane z nimi niejednej rodzinie spędzają sen z powiek. Czy uda się wszystkim kupić prezenty? Czy w tym roku usiądziemy przy suto zastawionym stole, czy może będziemy musieli jeść skromniej? Beneficjenci świadczenia wychowawczego 500 plus mogą spać spokojnie — pieniądze trafią do ich portfeli jeszcze przed świętami.

— Dwie transze poszły już w grudniu — informuje Bożena Ulewicz, rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego. — Trzecia transza pójdzie w poniedziałek 11 grudnia. Teraz wszystko jest w rękach gmin. Zawsze dbamy o to, żeby pieniądze były terminowo rozdysponowane. Nie ma takiej opcji, żeby rodziny zostały bez tych pieniędzy przed świętami.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zwróciła się z apelem do władz miast i gmin o szybsze wypłacenie pieniędzy z programu Rodzina 500+ przed świętami Bożego Narodzenia. Jednak nie wszyscy samorządowcy posłuchali apelu. Niektóre samorządy tłumaczyły na przykład, że musiały zweryfikować uprawnienia do świadczenia.

W naszym regionie takiego problemu nie było. — Rok temu budżet wojewody także był terminowo rozplanowany przed świętami — podkreśla Bożena Ulewicz.

Na portalach społecznościowych jednak zawrzało. Niektóre mamy obawiają się, że przed świętami nie otrzymają pieniędzy z rządowego programu. Pani Beata z Olsztyna, mama dwójki dzieci, podchodzi sceptycznie do informacji przekazanej przez rzeczniczkę wojewody: — W mieście dostaną, ale w gminach pewnie będzie różnie... — uważa. — My nie czekamy na świadczenie na święta, bo i tak przeznaczamy je na dzieci. Prezenty kupujemy od października, a potrawy robimy z głową.

Pani Anna z Olsztyna jest samotną matką. — W ubiegłym roku mojemu dziecku należało się świadczenie. Pamiętam, że kupiłam córce wymarzony prezent i choinkę — pachnącą, żywą — opowiada. — Pieniądze wpłynęły przed świętami i czułam się po prostu uratowana. Dziś okazuje się, że jestem na to świadczenie „za bogata”. Święta spędzimy u mamy. Nie wiem jak z jednej pensji miałabym je wyprawić...

Janina Karoń z Olsztynka, mama trójki dzieci, na święta wyda bieżące oszczędności. — Staram się nie przesadzać z prezentami. To, że mam środki z 500+, nie znaczy, że mają dostać po tablecie i konsoli. Nie ma co przesadzać, ponieważ współczesne dzieci są nastawione na dostawanie, a nie korzystanie z tych zabawek. Bardziej chcą to, czego nie mają, niż korzystają z tego, co mają — podkreśla.

Dla Katarzyny z Olsztyna, samotnej mamy, 500 plus to być albo nie być. — Bez tych pieniędzy nie byłoby świąt — przyznaje.

Do tej pory na okres świadczeniowy 2017/2018 łącznie złożono już w Olsztynie 10552 wniosków. Do programu można dołączyć w dowolnym momencie.

at

Komentarze (79) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Załamana #2401826 | 46.112.*.* 20 gru 2017 17:25

  tylko w MOPSie mówią ,że pieniadze beda moze po swietach

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Załamana #2401825 | 46.112.*.* 20 gru 2017 17:25

  tylko w MOPSie mówią ,że pieniadze beda moze po swietach

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Ali #2397063 | 94.254.*.* 13 gru 2017 13:33

  Adzie dla emerytów i rencistów agdzie Podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego który jest już 10 lat 153zl złodzieje nie ludzie patrzą tylko na swoje dupy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. tołdi #2396257 | 79.184.*.* 12 gru 2017 11:20

  Patrząc po komentarzach to PIS osiągnął to co chciał... Mało kto już zastanawia się nad tym ile kradną politycy z naszych pieniędzy na imprezki, premie za nie wiadomo co oraz same pobory sięgające kosmosu. Ten uknuty spisek pt.: "500+" miał własnie na celu skłócic ograniczone społeczeństwo, które zgodnie z planem manipulacji woli opluwać innych ludzi, za to, że otrzymali zapomogę, niż zastanawiać się nad tym, co za plecami tego "spisku" tak naprawdę kombinuje nasz rząd. Dlaczego wolimy opluwać i obrażać w tak ordynarny sposób ludzi, którzy mają dzieci, zamiast zastanowić się, że jeśli nie na 500+ to kasa poszłaby na co innego i na pewno nie na to czego potrzeba ludziom. Tak się niestety składa, że tylko ograniczony człowiek, nie mający tak naprawdę pojęcia jak wyglądają sprawy od podszewki najwięcej tutaj szczeka. Nagle wszyscy zapomnieli, że PO okradło nas z oszczędności, podniosło VAT, wiek emerytalny etc... Nie o to chodzi, że trzeba się opowiedzieć za jakąś partią, bo jest lepsza! Problem w tym, że nie ma dobrego rządu w PL, to wszystko jest masło maślane i tak naprawdę nie ma kogo wybierać, za to jak widać są rzesze narzekających, w dodatku na tych, którzy akurat nic nie zawinili!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. Studenci nie zagłosują na PiS. #2395911 | 81.15.*.* 11 gru 2017 21:44

  Studenci też nie zagłosuja na PiS, bo przez nich koszty stancji podrożały a 500 plus nie dostają i 500 plus podniosło ceny wynajmu stancji o 300 zł przecietnie w całej Polsce, studenci zrobiki sie biedniejsi, niejeden rodzic nie moze utrzymać studenta i rezygnuja ono z nauki

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (79)