Perseidy rozbłysły nad Truszczynami

2017-08-14 12:21:41(ost. akt: 2017-08-14 09:23:14)

Autor zdjęcia: arch. Roberta Szaja

Każdego roku sierpniowe niebo rozświetlają „spadające gwiazdy”, czyli meteory z roju Perseidów. W Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach zorganizowano z tej okazji specjalną imprezę naukową pt. „Noc Perseidów”.
— Meteory najlepiej obserwować w ciemnym miejscu, z dala od świateł miejskich — mówi Robert Szaj z Truszczyn, właściciel obserwatorium i oragnizator wydarzenia. Dlatego, jak dodaje, już trzeci raz Obserwatorium zorganizowało wspólne obserwacje tego ciekawego astronomicznego zjawiska.

Nagroda dla najwytrwalszych
Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca co roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. — W samą Noc Perseidów ich obserwację pokrzyżowała nam, podobnie jak rok temu, pogoda. Na szczęście najbardziej wytrwali mieli szczęście. Tuż po północy w chmurach pojawiła się duża przerwa, w której przez kilkadziesiąt minut mogliśmy oglądać to piękne zjawisko — dodaje Robert Szaj.
Jednak już po godz. 22.00 najbardziej spostrzegawczy gości zobaczyli pierwsze "spadające gwiazdy". Dla nich była nagroda - prawdziwe kawałki meteorytów od Roberta Szaja.

Rakietą do nieba
Fundacja Copernicus wraz z Obserwatorium zorganizowała wiele atrakcji w związku z tym niecodziennym zjawiskiem. W południe rozpoczęły się konkursy plastyczne dla dzieci oraz warsztaty rakietowe. Każdy, kto miał na to ochotę, mógł sam, pod czujnym okiem członków Polskiego Towarzystwa Rakietowego zbudować własny model latającej rakiety. Same starty, też przebiegły bez zakłóceń. Kilkaset osób mogło, obserwować start ponad 40 modeli statków kosmicznych, w tym dwóch potężnych modeli rakiet.

Przez cały czas funkcjonowało planetarium, w którym do późnych godzin nocnych prezentowane były seanse, poświęcone najnowszym kosmicznym odkryciom. Było też spotkanie z postaciami z Gwiezdnych Wojen, prezentacja łazików marsjańskich zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego i

Spotkanie z naukowcami i muzyką z kosmosu
Naukowcy z całej Polski przybliżali gościom Obserwatorium tajemnice meteorów i meteorytów. Edith Jurkiewicz- Pilska, z Planetarium we Fromborku i Magdalena Pilska-Piotrowska, z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego opowiadały o perseidach. Andrzej Pilski przeprowadził wykład pt. „Meteoryty – kosmiczni goście”. Dr Paweł Zieliński - Uniwersytet Masaryka w Brnie opowiadał o planetach pozasłonecznych, a prof. Maciej Mikołajewski, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, o Słońcu. Dr Anna Łosiak - Instytut Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu, wprowadziła nas w tajemnice Marsa. A także bardzo ciekawy koncert w którym nieziemską muzykę (fale elekromagnetyczne z kosmosu przekształcone w dźwięki) zaprezentował zespół Voices Of The Cosmos.

— Dla każdego naszego gościa, dzięki naszym sponsorom, przygotowaliśmy też niezwykły upominek, obrotową mapę nieba. To dzięki niej można szybko nauczyć się gwiazdozbiorów oraz odnaleźć radiant, czyli miejsce na niebie z którego zdają się wylatywać meteory — powiedział Robert Szaj. — Imprezę świetemnie prowadził Michał Juszczakiewicz, polski aktor, reżyser i scenarzysta.



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. anja z purdy #2307426 | 81.190.*.* 14 sie 2017 14:10

    a u nasz w gminie najswietleszo gwiazdo jestem ja wasza wasza wasza najj anja z purdy, koleszy mawiaja na mnie anja rubik ,taka jestem nu nu wasza wasza wasza annja purdy zapomnialam kapsloka bo troszku przytylam nu

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz