Mandaty zapłacimy kartą

2017-07-10 07:22:00 (ost. akt: 2017-07-09 21:01:59)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/WB

To będzie ulga i dla kierowców, i dla policjantów z drogówki. Być może jeszcze w tym roku mandat za wykroczenie na drodze będzie można zapłacić kartą. W naszym regionie na drogach cały czas jest kilkadziesiąt policyjnych patroli.
Tylko w pierwszym półroczu tego roku policjanci z drogówki wystawili kierowcom jeżdżącym po drogach województwa warmińsko-mazurskiego prawie 60 tys. mandatów. To kara choćby za przekroczenie prędkości czy niezapięcie pasów. Jeśli doliczyć do tego niemal 5 tys. mandatów nałożonych na pieszych i prawie 600 dla pasażerów w samochodach, wychodzi potężna armia ludzi.

— Niektórzy pamiętają, żeby mandat zapłacić, ale nie wszyscy. W konsekwencji dostają ponaglenia, dopisywane są odsetki za zwłokę. Można by tego uniknąć, gdyby zapłacili w wyznaczonym siedmiodniowym terminie — mówi mł. insp. Mariusz Tański z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. — Na pewno możliwość płacenia mandatu kartą ułatwi życie i kierowcom, i policjantom.
Chodzi przede wszystkim o obcokrajowców.

— Teraz musimy z nimi jeździć do bankomatów. Wielu z nich nie ma przy sobie polskich pieniędzy, a my euro czy rubli przyjąć nie możemy. Wyłącznie złotówki. Na obcokrajowca nie możemy też nałożyć mandatu kredytowanego, musi być rozliczony na miejscu — tłumaczy Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, który kilka lat jeździł jako policjant drogówki. I z tym jest największy problem.
I dodaje: — Patrol musi wtedy zjechać z trasy, na której pilnuje bezpieczeństwa, i pojechać z takim kierowcą do bankomatu. Czasami to kilkadziesiąt kilometrów dalej, zwłaszcza jeśli do kontroli doszło na drodze krajowej. W tym czasie policjanci są wyjęci z kontrolowania, a zajmują się czynnościami administracyjnymi. To może trwać nawet dwie godziny, które powinniśmy spędzić na drodze.

Zgadza się z nim Mariusz Tański z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. Zresztą funkcjonariusze mówią jednym głosem: jeżdżenie po bankomatach to marnowanie czasu.
— Zmiany spowodują, że więcej policjantów będzie tam, gdzie rzeczywiście są najbardziej potrzebni, czyli na drogach — podkreśla Tański. — Dzięki temu będą mogli się zająć prawdziwą policyjną robotą.

Wbrew pozorom nie są to rzadkie sytuacje. Między innymi Rosjanie, których po drogach Warmii i Mazur jeździ dużo, tłumaczą często, że nie mają przy sobie polskich pieniędzy. Mają jednak karty do bankomatów.

— Dlatego jeśli mogliby za jej pomocą na miejscu rozliczyć się z policjantem, bardzo usprawniłoby to pracę — uważa Prokopczyk. To zresztą byłaby także ulga dla polskich kierowców. Coraz więcej ludzi nie nosi przy sobie gotówki. Jeśli więc zdarzy się tak, że popełnią wykroczenie, woleliby od razu mieć mandat z głowy i opłacić go kartą.
W tej sprawie wyjątkowo zgodni są politycy. Zmiany w kodeksie postępowania karnego przeszły już przez Sejm. Teraz trafią do senatu. Jeśli po wakacjach prace nad nowymi przepisami będą szły sprawnie, teoretycznie przepisy mogłyby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szacuje, że do policjantów drogówki trafi około dwóch tysięcy terminali. W samym tylko województwie warmińsko-mazurskim w każdej chwili na drogach jest kilkadziesiąt patroli drogówki. Politycy mają nadzieję, że jeśli każdy z nich będzie wyposażony w terminal, Polacy szybciej i częściej będą płacili mandaty.

Małgorzata KundziczKomentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. joachim #2283993 | 46.134.*.* 11 lip 2017 16:05

  o tym już dawno pisali na legalnajazda. pl

  odpowiedz na ten komentarz

 2. jo #2282982 | 46.112.*.* 10 lip 2017 10:51

  Apeluję do zarządców aby w Olsztynie na nowo powstałym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną ul Lubelskiej i Cementowej usprawnić ruch. W jaki sposób ? Wyjezdzajac z Cementowej w kierunku Barczewa dodac kawałek terenu dla skręcających w prawo a jadacych od Barczewa w kierunku dworca wygospodarować pas na wprost. nie wiele potrzeba . Polecam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. teletubisia #2282918 | 176.221.*.* 10 lip 2017 09:37

   ulga no kupa śmiechu............jaka ulga ? jak nasza milicja nastawiona jest na łupienie kierowców to szybszy pobór podatku mandatowego ! Kpią z nas w żywe oczy !! Kiedy milicja stanie się policja i będzie nam pomagać chronić a nie tylko karać ?!?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Heh #2282900 | 88.156.*.* 10 lip 2017 09:16

   Dopisywane są odsetki za zwłokę? Proszę mi napisać gdzie jakim cudem i ile te odsetki wynoszą? Normalnie jak coś w tej gazecie napiszą to ręce opadają! Wmyślili odsetki od mandatu! To się minister zdziwi!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. stefek burczymucha #2282881 | 213.184.*.* 10 lip 2017 09:00

   rżnąć kierowców ile da się - choć policja nie przy kasie - a gdzie jest tu pouczenie - i czyz chodzi o golenie - problem jawi się ponury - więcej kasy mniej kultury

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.