Gazetowy Klub Dawców Krwi staruje już po raz szósty!

2016-06-07 10:47:20 (ost. akt: 2016-06-15 11:52:25)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Już niedługo zaczną się wakacje, a wraz z nimi wystartuje VI edycja Gazetowego Klubu Dawców Krwi. Walkę o zapasy krwi będą wspierali nasi ambasadorzy, którzy, podobnie jak rok temu, dadzą się ukłuć. Ty także nie zwlekaj i oddaj krew!
Wakacje to wyjazdy, zabawa i... zwiększona liczba wypadków, a co za tym idzie, zwiększone zapotrzebowanie na krew. Dodatkowo dawcy, którzy regularnie dają się ukłuć w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, też wyjeżdżają na wakacje. Co roku w walce o zapasy krwi w tym wyjątkowo trudnym czasie pomaga Gazetowy Klub Dawców Krwi, który już niedługo wystartuje po raz szósty.

Po raz kolejny wpierać nas będą nasi ambasadorzy. Wśród nich jest Witold Młynarczyk, który podczas piątej edycji klubu do ukłucia w tym samym momencie przekonał ponad 30 osób. — W tym roku planuję pobić ten rekord. Chciałbym, żeby minimum 40 osób zgłosiło się do centrum krwiodawstwa jednocześnie — mówi. Do ukłucia zachęca szczególnie te osoby, które jeszcze nigdy nie oddawały krwi. — Musimy mieć świadomość, że nas to też może kiedyś dotyczyć, że może nadejść dzień, w której sami będziemy potrzebować krwi — podkreśla. Sam krew oddaje regularnie od 20 lat.

Wieloletnią, honorową krwiodawczynią jest także Ewa Cichocka, ambasadorka klubu. — Oddałam już ponad 22 litry krwi, otrzymałam odznakę honorowego dawcy krwi — chwali się. — Kiedy dzielimy się swoją krwią, nie tylko ratujemy czyjeś życie, ale robimy też coś dobrego dla siebie: regularnie się badamy, bo w końcu krew zawsze jest badana przed pobraniem. Dzięki temu możemy monitorować swój stan zdrowia i szybko się zorientować, jeśli dzieje się coś złego — podkreśla. I wymienia jeszcze wiele innych zalet tego działania. — Ostatnio byłam w fryzjera i zobaczyłam tabliczkę, że honorowi krwiodawcy mają usługę płatną 15 procent taniej. Jak widać, takich drobnych zalet jest dużo — mówi.

Gazetowy Klub Dawców Krwi wspiera także zespół Łydka Grubasa. Rok temu, podczas piątej edycji wydarzenia nie wszyscy zakwalifikowali się do oddania krwi, jednak od tego czasu aktywnie promują honorowe krwiodawstwo jako nasi ambasadorzy.

— Odwiedzajcie centrum krwiodawstwa, bo nigdy nie wiecie, kiedy ta krew będzie wam potrzebna! — zachęca Bartosz Krusznicki, wokalista grupy.

Choć Gazetowy Klub Dawców Krwi wspiera wielu ambasadorów i wieloletnich klubowiczów, to wciąż poszukujemy osób, które jako nasi ambasadorzy wsparłyby RCKiK w trudnym, letnim okresie. Znasz kogoś, kto pociągnąłby za sobą dużą grupę dawców? A może sam jesteś w stanie taką zorganizować? Jeśli tak, skontaktuj się z nami pod numerem 89 539 76 49.Ewelina Zdancewicz-Pękala