Finał konkursu "Uruchom serce bliźniego”

2016-04-29 18:58:31(ost. akt: 2016-04-29 19:34:22)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W piątek w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się finał konkursu „Uruchom serce bliźniego”. O puchar wojewody walczyło 279 uczniów z regionu.
Pierwsze miejsca zajęli uczniowie z Bartoszyc i Gimnazjum nr 24. Do rywalizacji przystąpiły 93 trzyosobowe drużyny ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jak podkreślali uczestnicy, liczyła się przede wszystkim idea wydarzenia, a nie wygrana. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu pierwszej pomocy.

— To ważne, żeby wiedzieć, jak zareagować, kiedy ktoś obok nas traci przytomność albo kiedy dzieje się z nim coś złego. My na szczęście nigdy nie mieliśmy takich sytuacji. Będziemy szkolić naszych kolegów i koleżanki z zakresu pierwszej pomocy — stwierdziła Katarzyna Stańczyk, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bartoszycach.

Wraz ze swoją drużyną zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Z kolei najlepsi z gimnazjalistów okazali się uczniowie Gimnazjum nr 24 w Olsztynie. — Życzę wam, żebyście nigdy nie musieli wykorzystywać zdobytych umiejętności — powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Koordynator konkursu, dr Rakesh Jalali podkreślił wysoki poziom uczestników. — Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, zanim zjawi się karetka, jest niezwykle cenna. Pierwsze minuty po zatrzymaniu akcji serca są decydujące — zaznaczył.

ez