Rekordowo wysokie poczucie bezpieczeństwa Polaków. Co 8 ankietowany padł ofiarą kradzieży

2016-04-19 12:30:54(ost. akt: 2016-04-19 12:41:35)

Autor zdjęcia: GO TV

Zdecydowana większość Polaków (80 proc.) uznaje swój kraj za bezpieczny — wynika z badania bezpieczeństwa w skali kraju i miejsca zamieszkania przeprowadzonego przez CBOS w marcu 2016 roku. Polacy jeszcze wyżej oceniają bezpieczeństwo w okolicy miejsca swojego zamieszkania. Niemal wszyscy ankietowani twierdzą, że miejsce, w którym mieszkają można nazwać bezpiecznym i spokojnym.
Zdecydowana większość Polaków (80 proc.) uznaje swój kraj za bezpieczny. Przeciwnego zdania jest 16 proc. ankietowanych. Należy zauważyć, że w porównaniu do zeszłorocznej edycji badania Polacy znacznie częściej deklarują, że w Polsce żyje się bezpiecznie (odsetek wskazań wzrósł o 14 punktów procentowych), przy jednoczesnym spadku opinii odmiennej (o 12 p.p.). Tak wysokiego wskaźnika poczucia bezpieczeństwa w kraju nie notowano w żadnej z dotychczas zrealizowanych edycji badania.

Czy Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie? (w proc.)


Polacy jeszcze wyżej oceniają bezpieczeństwo w okolicy miejsca swojego zamieszkania. Niemal wszyscy ankietowani (95 proc.) twierdzą, że miejsce, w którym mieszkają można nazwać bezpiecznym i spokojnym. Należy podkreślić, że wskaźnik bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania od kilku lat utrzymuje się na stabilnym i bardzo wysokim poziomie, ale jeszcze nigdy w historii tego badania, tj. od marca 1987 roku, odsetek wskazań na poczucie bezpieczeństwa w okolicy miejsca zamieszkania nie był tak wysoki.

Czy miejsce, w którym pan(i) mieszka (dzielnica, osiedle, wieś), można nazwać bezpiecznym i spokojnym? (w proc.)


Badanych zapytano również, czy obawiają się, że mogą paść ofiarą przestępstwa. Z uzyskanych wypowiedzi wynika, że większość Polaków nie obawia się takiego zdarzenia (62 proc.). Warto dodać, że jest to najwyższy odsetek wskazań od 1996 roku, w którym po raz pierwszy zadano Polakom to pytanie.

Około dwie piąte badanych (37 proc.) obawia się, że może paść ofiarą przestępstwa, przy czym odsetek wskazań w tym przypadku spadł o 11 p.p. w stosunku do ubiegłorocznych wyników.

Od 2000 r. zadawane jest również pytanie o obawy respondentów o to, czy ktoś z ich rodziny może stać się ofiarą przestępstwa. Wyniki wskazują, że ankietowani bardziej niż o siebie obawiają się o bezpieczeństwo swoich bliskich, przy czym ponad połowa respondentów (53 proc.) twierdzi, że nie ma takich obaw. Przeciwne deklaracje składa 45 proc. badanych.

Jak wynika z deklaracji ankietowanych, w ciągu ostatnich pięciu lat co ósmy Polak (12 proc.) padł ofiarą kradzieży. Co czternastemu (7 proc.) włamano się do domu, mieszkania, domku letniskowego lub budynku gospodarczego. Na pobicie wskazuje 3 proc. badanych, a na napad i rabunek — 2 proc.

4 proc. ankietowanych podkreśla, że stało się ofiarą innego rodzaju przestępstwa, np. oszustwa finansowego, wandalizmu lub zastraszania. W porównaniu z poprzednią edycją badania odsetki wskazań spadły w niemal wszystkich ww. kategoriach przestępstw.

***
Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzało badanie od 12 do 19 marca 2016 roku na reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych Polaków.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. yes #1978622 | 88.156.*.* 19 kwi 2016 16:52

    no kraj mlekiem i miodem płynący i na dodatek bezpieczny?Jeśli cię zastrzeli to tylko policjant bo naród rozbrojony do cna !Ciekawe badanie hehehe

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz