Nowy najniższy punkt w Polsce. Czekamy na zmianę podręczników szkolnych

2016-04-13 17:00:54(ost. akt: 2016-04-13 16:47:58)
W Raczkach Elbląskich znajduje się najniżej położony punkt w Polsce: 1,8 m poniżej poziomu morza

W Raczkach Elbląskich znajduje się najniżej położony punkt w Polsce: 1,8 m poniżej poziomu morza

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas wymiana podręczników szkolnych. Wszystko za sprawą informacji o najniżej położonym miejscu w Polsce. Obecnie w książkach geograficznych najniżej położonym punktem w Polsce są Raczki Elbląskie (-1,8 m p.p.m), jednak na oficjalne badania wciąż czeka punkt oddalony o kilkanaście kilometrów w okolicach miejscowości Marzęcino w województwie pomorskim.
Kilka tygodni temu na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się spotkanie z ekspertami z Katedry Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu oraz Katedry Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska w sprawie najniżej położonej miejscowości w Polsce. Choć obecnie w podręcznikach najniżej położonym obszarem w Polsce są Raczki Elbląskie, to wiosną 2013 roku geodeta Jacek Gross oraz historyk Edmund Łabieniec wykazali, że największa depresja jest jednak nieco dalej, w okolicach miejscowości Marzęcino w województwie pomorskim.

Swoje badania przeprowadzili już w 2013 roku, zbadali polder w Marzęcinie niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego na Żuławach Wiślanych i udowodnili, że tam depresja jest o kilkadziesiąt centymetrów większa. Według ich obliczeń, depresja w Marzęcinie wynosi 1,95 m p.p.m., a w niektórych miejscach przekracza nawet 2 metry.

Jak wyjaśniał nam wtedy Edmund Łabieniec, tereny koło Marzęcina były dawniej dnem Zalewu Wiślanego. Wynurzyły się spod wody dzięki wybudowanej przez Niemców w 1943 r. przepompowni w Osłonce. Gdy wojska niemieckie wycofywały się przed Armią Czerwoną, urządzenia zniszczono i teren znowu zalała woda. Do ponownego osuszania polderu przystąpiono w na przełomie 1948 i 1949 roku. A wtedy najniższy punkt w Polsce był już oficjalnie w Raczkach.

Odkrywcy z wynikami zwrócili się do do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. GUGiK na podstawie danych pochodzących z lotniczego skaningu laserowego, sporządził numeryczny model terenu. Ustalono, że punkt znajdujący się w Marzęcinie leży na poziomie 2,04 m p.p.m., czyli jest o 24 cm głębszy niż ten w Raczkach Elbląskich. Jednak do zmiany podręczników konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych pomiarów geodezyjnych. Jak tłumaczył Jakub Giza z GUGiK — Trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy depresja w Marzęcinie jest naturalna.