O sztuce dyskusji, czyli debacie oxfordzkiej. NOWE ZDJĘCIA

2016-03-21 12:16:33(ost. akt: 2016-03-22 08:39:16)

Autor zdjęcia: Paula Downarowicz

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Orzeszkowej otrzymali zaproszenie wzięcia udziału w debacie oxfordzkiej organizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu oraz Zespół Szkół w Biskupcu. Po dwóch etapach dostali się do finału.
Do udziału w debacie organizatorzy zaprosili sześć szkół ponadgimnazjalnych z regionu, a całe przedsięwzięcie zostało podzielone na trzy etapy.

Pierwszy z nich odbył się 3 marca w naszej szkole. Drużyna składająca się z czterech uczniów klas III LO zmierzyła się z drużyną Zespołu Szkół z Górowa Iławeckiego. Uczestnicy wylosowali temat: Czy jesteś za inwigilacją w Internecie na rzecz własnego bezpieczeństwa?

Zwycięzcami debaty zostali uczniowie ZSP nr 2: Aleksandra Sekita, Wojciech Stelmach, Dagmara Pietkiewicz i Aleksandra Chabros. Tym samym zakwalifikowali się do II etapu, który odbył się 17 marca w Zespole Szkół w Biskupcu.

Tym razem uczniowie przygotowywali do debaty trzy tematy:
1. Czy młodzi Polacy powinni migrować do innych krajów i tam rozpoczynać dorosłe życie?
2. Czy Polacy są narodem tolerancyjnym wobec osób bezdomnych, niepełnosprawnych, starszych?
3. Czy dzięki obecności w Unii Europejskiej Polska może czuć się krajem bezpiecznym?

Rywalami były drużyny z Zespołu Szkół w Biskupcu oraz Zespołu Szkół Zawodowych z Giżycka. Do finału przeszły dwie drużyny z największą liczbą punktów, czyli ZSP nr 2 z Bartoszyc oraz Zespół Szkół z Biskupca. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie kl. III LO: Anna Wojtkiewicz, Wojciech Stelmach, Dagmara Pietkiewicz i Aleksandra Chabros.

Należy nadmienić, że głównym celem debaty oxfordzkiej jest nauka umiejętności prezentowania własnych poglądów, dyskutowania i słuchania oraz tolerancji do osób o innym światopoglądzie. Przebiega zaś w atmosferze dyscypliny i przestrzegania ustalonego regulaminu.

Udział w debacie stanowił dla naszych finalistów ciekawe doświadczenie i z całą pewnością wyposażył ich w dodatkowe umiejętności przydatne w dorosłym życiu.

Nauczycielami odpowiedzialnymi za przygotowanie uczniów byli: Agnieszka Dobrowolska-Śliwińska, Grażyna Kęsicka, Andrzej Kotwica i Agnieszka Marciniak.

Finał debaty oxfordzkiej odbędzie się 14 kwietnia podczas III Międzynarodowej Konferencji – Bezpieczeństwo zdrowotne. Ujęcie interdyscyplinarne w Giżycku.

Grażyna Kęsicka


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty