Nie mają nawet 15 lat a dokonują czynów zabronionych. Dlaczego dzieci popełniają przestępstwa?

2015-12-06 10:00:00(ost. akt: 2015-12-05 23:23:33)
Kradzieże, rozboje, używki, groźby a nawet prostytucja - to przestępstwa i wykroczenia, które coraz częściej popełniane są przez nieletnich. 14,13, a niekiedy już 10-letnie dzieci wchodzą w konflikt z prawem.
Psycholodzy, behawioryści i socjologowie podają różne czynniki, które wpływają na postępowanie dziecka i w różnoraki sposób starają się wytłumaczyć, dlaczego popełniają one przestępstwa. Wśród wielu wymieniane są: wpływ rodziny, wychowanie, wpływ grupy rówieśniczej, uwarunkowania psychofizyczne (inteligencja, zaburzony rozwój fizyczny, uszkodzenie mózgu lub wpływ hormonów), osobowość czy działanie środków odurzających. Pospolita w Polsce stała się również opinia, że społeczeństwo przeżywa obecnie upadek moralności, a wszystkiemu winne jest odejście od tradycji, zachodnia kultura, globalizacja czy też brak obowiązkowej służby wojskowej.Jakie Waszym zdaniem są powody takiego zachowania wśród dzieci? Zapraszamy do dyskusji w sekcji komentarzy pod artykułem. Poniżej prezentujemy wybrane sprawy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w których udział brały dzieci, które nie ukończyły nawet 15 lat.Biała Piska: Trzech 10-latków włamało się do garażu. Ukradli wędkę z kołowrotkiem

Zaniepokojony mieszkaniec Białej Piskiej powiadomił miejscową Policję o dziurze, jaką zauważył w ścianie jednego z garaży na terenie miasta. Policjanci ustalili z właścicielem, że z pomieszczenia zginęła wędka z kołowrotkiem wartości 280 złotych. Sprawcami włamania okazali się trzej 10-letni chłopcy. Teraz ich sprawą zajmie się sąd rodzinny.


Iława: 11-latek z gminy Kisielic zniszczył auto i potem je okradł

Przed sądem rodzinnym i nieletnich odpowie 11-latek, który zniszczył samochód. Chłopak rzucał kamieniami oraz skakał po dachu pojazdu. W trakcie czynności okazało się, że ukradł również pieniądze i narzędzia z wnętrza auta.


Lubawa: 11 i 12-latka kradły telefony komórkowe

Policjanci z Lubawy zatrzymali 12-latkę i jej o rok młodszą koleżankę, które z terenu placu zabaw oraz z szatni ośrodka sportowego ukradły telefony komórkowe. Łączna wartość skradzionego przez nie mienia wyniosła 1800 złotych. Nastolatki w obecności rodziców zostały już przesłuchane, a ich sprawą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.


Braniewo: 13-latek miał 1,5 promila. Sprawa trafi do sądu rodzinnego

13-latek wyszedł z domu późnym popołudniem. Wrócił kilka godzin później, mając blisko 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Zaniepokojony stanem zdrowia dziecka rodzic wezwał pogotowie. Za rozpijanie osoby małoletniej grozi kara do 2 lat więzienia.


Olsztyn: 14-latka zmyśliła gwałt. Teraz sprawą zajmie się sąd

W sobotę po 18.30 do dyżurnego olsztyńskiej policji zadzwoniła młoda kobieta i zgłosiła gwałt. Funkcjonariusze ustalili adres i ruszyli na pomoc. Okazało się, że całą historię zmyśliła 14-latka. Teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny.


Biskupiec: 14-latek z kolegami próbował ukraść vw golfa. Zatrzymał ich... komendant

Trzech nastolatków z Biskupca próbowało ukraść volkswagena golfa. Wcześniej włamali się do renault i próbowali dostać się do seata. Nastolatków zatrzymał komendant komisariatu policji w Biskupcu.


Braniewo: 14-latek kierował motorowerem bez uprawnień, spowodował wypadek

Policjanci ustalają okoliczności wypadku drogowego na trasie Piórkowo – Stare Siedlisko. Kierujący motorowerem bez uprawnień 14-latek uderzył w drzewo. Dziecko z poważnymi obrażeniami nogi zostało przewiezione do szpitala w Elblągu.


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. klawisz #1876129 | 88.156.*.* 7 gru 2015 19:43

  To sądy rodzinne tworzą patologię wśród nieletnich bandytów,utwierdzając ich w bezkarności!Bandyta to bandyta,bez względu na wiek i płec i tak należy ich traktowac!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Redi #1876052 | 88.156.*.* 7 gru 2015 18:38

  Stale zmniejszajacy sie odsetek ludzi inteligentnych, debilizm rozpowszechniany w radiu i tv, brak wiary, wartosci czy zainteresowan. Az przykro mowic ale ta patologia bez moralnosci w przyszlosci gnic bedzie w przytulkach.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. troter #1875924 | 178.42.*.* 7 gru 2015 16:20

  Winne jest propagowanie przemocy w telewizji internecie , grach komputerowych. Przemoc w mediach powinna być zakazana. Należy zastąpić ją tematyką zręcznościową , grami intelektualnymi , małym biznesem itp. jak to jest w rozwiniętych społeczeństwach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. takie czasy #1875243 | 81.15.*.* 6 gru 2015 18:23

  Patologia mnoży patologie, dzikie czasy ,bachory nie mają szacunku do nikogo .pokolenie po chuju

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. samael #1875014 | 37.249.*.* 6 gru 2015 13:51

  Ach ta nasza kochana, katolicka młodzież...

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)