Pola Grunwaldzkie wciąż kryją wiele tajemnic. W ruch poszły łopaty i wykrywacze metali
2015-08-17 07:00:00(ost. akt: 2015-08-16 18:41:29)
Choć od wielkiej, średniowiecznej bitwy minęły wieki, to Pola Grunwaldzkie wciąż kryją wiele tajemnic, które próbują rozwikłać archeolodzy. W sobotę ruszyły tam kolejne badania archeologiczne. Naukowcy szukają śladów po krzyżackim obozie.
Co można jeszcze znaleźć na Polach Grunwaldzkich? Historyk Stanisław Herbst pisał, że o Grunwaldzie wiemy tylko trzy rzeczy. Wiemy, że bitwa była pod Grunwaldem, że odbyła się 15 lipca 1410 roku i że to my zwyciężyliśmy. A wszystko inne to już legendy i hipotezy.
Teraz naukowcy próbują zweryfikować jedną z nich, która jeśli się potwierdzi, może okazać się wielkim przełomem w spojrzeniu na średniowieczną batalię.
— W tym roku po raz pierwszy w dziejach badań grunwaldzkich, chcemy zweryfikować hipotezę prof. Svena Ekhdala — mówi dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. — Ten szwedzki naukowiec, który w ubiegłym roku nawet uczestniczył w posiedzeniu rady naszego muzeum, w swoich licznych publikacjach naukowych sugeruje zupełnie inaczej niż nasi polscy historycy, że bitwa rozegrała się bliżej wsi Grunwald, a nie na linii Stębark — Łodwigowo. A w miejscu, gdzie obecnie znajdują się ruiny kaplicy pobitewnej stała kaplica wielkiego mistrza.
Badania, które będą prowadzone już praktycznie poza obszarem Pól Grunwaldzkich, potrwają osiem dni. A wezmą w nich udział archeolodzy oraz detektoryści i grupy poszukiwawcze z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski.
— Będzie nas można zobaczyć niedaleko wsi Grunwald, tam będziemy przeszukiwać pola — mówi dr Drej.
Jakimi narzędziami i technikami będzie posługiwała się grupa blisko 50 naukowców, którzy zbadają Pola Grunwaldzkie? Czytaj drukowane wydanie "Gazety Olsztyńskiej" w poniedziałek. Gazetę znajdziesz w dobrych punktach sprzedaży oraz na stronie >>>> KupGazete.pl.
am
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
t #1795760 | 178.43.*.* 17 sie 2015 08:10
Poszukajcie w piwnicach okolicznych mieszkańców. Nie jedno muzeum można b wyposażyć ...
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz