Pola Grunwaldzkie wciąż kryją wiele tajemnic. W ruch poszły łopaty i wykrywacze metali

2015-08-17 07:00:00(ost. akt: 2015-08-16 18:41:29)
Co roku inscenizacja bitwy pod Grunwaldem przyciąga rzesze fanów rekonstrukcji historii. Tym razem pole bitwy dogłębnie zbadają naukowcy

Co roku inscenizacja bitwy pod Grunwaldem przyciąga rzesze fanów rekonstrukcji historii. Tym razem pole bitwy dogłębnie zbadają naukowcy

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Choć od wielkiej, średniowiecznej bitwy minęły wieki, to Pola Grunwaldzkie wciąż kryją wiele tajemnic, które próbują rozwikłać archeolodzy. W sobotę ruszyły tam kolejne badania archeologiczne. Naukowcy szukają śladów po krzyżackim obozie. 

Co można jeszcze znaleźć na Polach Grunwaldzkich? Historyk Stanisław Herbst pisał, że o Grunwaldzie wiemy tylko trzy rzeczy. Wiemy, że bitwa była pod Grunwaldem, że odbyła się 15 lipca 1410 roku i że to my zwyciężyliśmy. A wszystko inne to już legendy i hipotezy.

Teraz naukowcy próbują zweryfikować jedną z nich, która jeśli się potwierdzi, może okazać się wielkim przełomem w spojrzeniu na średniowieczną batalię. 


— W tym roku po raz pierwszy w dziejach badań grunwaldzkich, chcemy zweryfikować hipotezę prof. Svena Ekhdala — mówi dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. — Ten szwedzki naukowiec, który w ubiegłym roku nawet uczestniczył w posiedzeniu rady naszego muzeum, w swoich licznych publikacjach naukowych sugeruje zupełnie inaczej niż nasi polscy historycy, że bitwa rozegrała się bliżej wsi Grunwald, a nie na linii Stębark — Łodwigowo. A w miejscu, gdzie obecnie znajdują się ruiny kaplicy pobitewnej stała kaplica wielkiego mistrza. 


Badania, które będą prowadzone już praktycznie poza obszarem Pól Grunwaldzkich, potrwają osiem dni. A wezmą w nich udział archeolodzy oraz detektoryści i grupy poszukiwawcze z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski. 
— Będzie nas można zobaczyć niedaleko wsi Grunwald, tam będziemy przeszukiwać pola — mówi dr Drej.


Jakimi narzędziami i technikami będzie posługiwała się grupa blisko 50 naukowców, którzy zbadają Pola Grunwaldzkie? Czytaj drukowane wydanie "Gazety Olsztyńskiej" w poniedziałek. Gazetę znajdziesz w dobrych punktach sprzedaży oraz na stronie >>>> KupGazete.pl.

am

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. t #1795760 | 178.43.*.* 17 sie 2015 08:10

    Poszukajcie w piwnicach okolicznych mieszkańców. Nie jedno muzeum można b wyposażyć ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz