Anteny do słuchania wszechświata zamontowane

2015-08-13 07:00:00 (ost. akt: 2015-08-12 15:58:55)
Jedna z anten systemu LOFAR

Jedna z anten systemu LOFAR

Autor zdjęcia: Anoko CC BY-SA 3.0

Zespół naukowców i studentów UWM zainstalował już wszystkie anteny szerokiego pasma (HBA) w Bałdach pod Olsztynem. Instalacja pomoże badać sygnały pochodzące z głębin kosmosu.
W Bałdach zakończyła się instalacja anten HBA, pracujących w bardzo szerokim paśmie sygnału. Dzięki antenom naukowcy połączeni z poszczególnymi ośrodkami w Polsce i na świecie będą mogli badać dalekie obiekty w kosmosie.

Pierwszy sygnał roboczy zostanie wysłany w poniedziałek 17 sierpnia. Po raz pierwszy w historii wszystkie anteny HBA zamontowano na miejscu, a nie w fabryce.

Praca była ciężka, ekipa pracowała podczas burz i upałów. Do zmontowania było 96 komponentów HBA, każdy z nich składał się z 16 anten. Naukowcy wraz z wolontariuszami z UWM do zmontowania mieli więcej niż 50 tysięcy komponentów!


Stacja w Bałdach jest pierwszą i jedną z trzech tego typu stacji w Polsce. Kolejne powstaną w Borowcu i Łazach.

System LOFAR składa się z 25 tys. anten znajdujących się w różnych miejscach kontynentu. Ich centralne skupisko położone jest w Holandii. A dokładnie w holenderskim Groningen, gdzie poprzez światłowody przesyłane będą wszystkie informacje z podolsztyńskiego radioteleskopu.

LOFAR umożliwi także poznanie własności cząstek promieniowania kosmicznego, aktywności słonecznej, promieniowania radiowego planet, jak i właściwości plazmy okołoziemskiej. Pozwoli również na badania szerokiej klasy obiektów astronomicznych wykazujących rozbłyski, jak np. okolice czarnych dziur czy gwiazd neutronowych w układach podwójnych. Wszystkie te programy stanowią unikatowe laboratorium plazmy kosmicznej w warunkach nieosiągalnych w ziemskich laboratoriach.


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Miro #1794401 | 89.241.*.* 14 sie 2015 11:07

  O to teraz polacy beda mieli pogode jak w Anglii..tam tez duzo takich anten jak i na Alasce..

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Olsztyniak do malkontentów #1794353 | 14 sie 2015 09:32

   Moi drodzy, nie mający pojęcia o ludzkich potrzebach wyższych, takich jak NAUKA. Zrozumcie, gdyby nie ta nauka i chęć poznawania nowych rozwiązań, wszechświata, chemii, fizyki itd. to dalej rzucalibyśmy dzidami do mamutów. Gdyby nie rozwój nauki nie mógłbyś nawet nar"ż"ekać na brak obwodnicy i tramwaje - bo nie było by komputerów a nawet i Biedronek, w których kupujesz żywność. A teraz proszę o chwilę ciszy i zadumy nad pięknem życia, wszechświata, sensem egzystencji i jego poznawania. ... .. .. . . . .. .. .. .. . . . . . . .... . .. ... . . ... . . . ... .. . . . . . . . . . . ..... .. . . . . . ... .... . .. . .. . . . .... .. Dziękuję za uwagę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. a #1794289 | 178.56.*.* 14 sie 2015 06:26

   A zgłębi ludzkich domów też mogą? Bo to im chyba obojętnie, zależnie od użycia.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Poseł #1794273 | 94.254.*.* 13 sie 2015 23:44

   Przypominam, że w Polsce w sejmie jest 460 anten, które miały nasłuchiwać różne sygnały, dźwięki itd. ale mam wrażenie, że coś nie działa ;).

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. Maniek #1793791 | 13 sie 2015 09:47

   Jakieś pierdoły stawiają, a obwodnicy jak nie było tak nie ma (i chyba prędko nie będzie). Nawet, wydawało się, pewną juz drogę Olsztyn - Olsztynek wstrzymali, bo podczas wykopów budowlańcy natrafili na jakieś średniowieczne szopy i kible, a to przecież są skarby naszej kultury narodowej i trzeba je pielęgnować ponad wszystko. Dróg nie było tyle lat to mogą poczekać jeszcze kilka (kilkanaście)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)