Orkiestra Dęta z nowym kapelmistrzem była gwiazdą koncertu noworocznego Powiatu Iławskiego

2015-01-23 12:00:00(ost. akt: 2015-01-23 12:05:42)
Młodzieżowa Orkiestra Dęta i jej nowy kapelmistrz Rafał Krauze

Młodzieżowa Orkiestra Dęta i jej nowy kapelmistrz Rafał Krauze

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty


Hitem tegorocznego koncertu noworocznego Powiatu Iławskiego był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą nowego kapelmistrza Rafała Krauze. Z zaproszenia starostwa skorzystali mieszkańcy Iławy, którzy przybyli tłumnie oraz goście z województwa, m.in. wicewojewoda Grażyna Kluge i marszałek Marek Brzezin. 

Koncert rozpoczął się utworem pt „Soul Bosa Nova” zagrany przez Orkiestrę. Koncert noworoczny był podsumowaniem minionego roku dla powiatu, ale także debiut wspomnianego, nowego kapelmistrza Rafała Krauze. Wśród gości był sam mistrz, były dyrygent Orkiestry Bogdan Olkowski, który z uwagą słuchał występu. 
Nowy kapelmistrz Rafał Krauze to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie puzonu. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w minionym roku. Występował jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, jako muzyk orkiestrowy koncertował w kraju i za granicą ze znakomitymi orkiestrami, grał pod batutą światowej sławy dyrygentów – na prestiżowych festiwalach, jest również laureatem i finalistą wielu konkursów muzycznych oraz czterokrotnym stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W sierpniu 2013 roku został pierwszym puzonistą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, a od wrześnie 2014 roku młodzież z powiatu iławskiego gra pod jego batutą.


Głos zabrał starosta iławski Marek Polański, który poinformował, że powiat zakończył rok w dobrej kondycji. Odniósł się także do wyborów samorządowych i do koalicji, którą PiS stworzył z Platformą Obywatleską. Według niego wszyscy pracują na rzecz powiatu, jako samorządowcy, a legitymacje partyjne zostawiają przed urzędem, co bardzo ceni. Senator Stanisław Gorczyca zdradził publiczności, że ma duży sentyment do Orkiestry Dętej, gdyż sam niegdyś grał w takowej na puzonie. Gratulacje powiatowi złożył marszałek Gustaw Marek Brzezin i wicewojewoda Grażyna Kluge.

Odznaczenia wojewódzkie

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe i samorządowe. Wicewojewoda Grażyna Kluge wręczyła „Krzyż Wolności i Solidarności” - odznaczenie nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego panu Ludwikowi Warcińskiemu. Ludwik Warciński – pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu „Solidarności Rolników Indywidualnych” w Województwie Suwalskim oraz przewodniczącego Koła Miejsko-Gminnego „Solidarności Rolników Indywidualnych w Piszu. Za działalność opozycyjną został internowany w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku i osadzony w więzieniu w Suwałkach, gdzie przebywał w nieludzkich warunkach do 11 marca 1982 r. Działalność opozycyjną prowadził aktywnie aż do 1989 r.


Marszałek Gustawa Marka Brzezina wręczył natomiast Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” pani Genowefie Łaszewskiej i panu Józefowi Zasuwie (był nieobceny). Genowefa Łaszewska – należy do Związku Inwalidów Wojennych w Iławie. Jest osobą bardzo zaangażowaną w sprawy Związku. Sprawuje opiekę nad osobami powyżej 80 roku życia, które były więźniami obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz członkami rodzin podopiecznych. Organizuje pomoc w załatwianiu spraw socjalno-bytowych i zdrowotnych. Swoją postawą przyczynia się do popularyzowania i utrwalania w pamięci dziejów walk niepodległościowych. Została odznaczona Srebrną i Złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych.
Józef Zasuwa pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Iławie od 1975 r. do chwili przejścia na emeryturę w 1986 r. Jako dyrektor szkoły z wielką troską angażował się w rozwój szkoły, dostosowując kierunki kształcenia uczniów do potrzeb środowiska i modernizując bazę. W uznaniu zasług na polu dydaktyczno-wychowawczym został wyróżniony nagrodą Ministra II stopnia i odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. 


Podczas koncertu usłyszeliśmy standard jazzowy „CARAVAN” autorstwa znakomitego pianisty Duke’a Ellingtona, „PARTY ROCK ANTHEM”, trzecie dzieło muzyczne to „BLURRED LINES”. Podczas koncertu wysłuchaliśmy trzech piosenek w wykonaniu utalentowanych uczennic. Pierwszy utwór to piosenka „SWAY”, którą wykonywał między innymi Dean Martin, później Michael Buble, Bjork i Pussycat Dolls. My usłyszeliśmy uczennicę „budowlanki” – Dominikę Komosińską. Drugi utwór „ I WILL SURVIVE” jest absolutnym hitem zabawy śpiewanej karaoke i stał się niejako hymnem disco. Pierwsze wykonanie przypadło amerykańskiej piosenkarce Glorii Gaynor. Dla gości zaśpiewała multiutalentowana klarnecistka orkiestry Monika Grzonkowska – również uczennica technikum ekonomicznego z iławskiej „budowlanki”. Piękną piosenkę „WHAT A WONDERFUL WORLD” Louisa Armstronga zaśpiewała saksofonistka orkiestry Joanna Ziętarska – uczennica Zespołu Szkół w Bielicach. Ostatnia muzyczna część koncertu miała charakter popowo-filmowy. Usłyszeliśmy znaną piosenkę „HAPPY”. Następną kompozycją była „JAMES BOND THEME”. „PIRACI Z KARAIBÓW” – to ostatnia pozycja dzisiejszego koncertu, poza tradycyjnym zakończeniem uroczystości „Marsze Radetzky’ego”.
 



red. m.rogatty@gazetaolsztynska.pl