Co zdrożeje, a co potanieje w nowym roku?

2014-12-31 10:20:00(ost. akt: 2014-12-31 10:17:33)
Od kwietnia rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi mogą liczyć na większą pomoc finansowa od państwa

Od kwietnia rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi mogą liczyć na większą pomoc finansowa od państwa

Autor zdjęcia: arch. redakcji

Nowy Rok tradycyjnie witał nas podwyżkami. Przywykliśmy już, że styczniu drożeją towary i usługi. Tym razem czeka nas miłą niespodzianka. Nie unikniemy podwyżek, aż tak dobrze nie będzie, ale skok cen będzie niewielki. Mało tego, możemy się spodziewać dalszego spadku cen choćby żywności i paliw.
— Co roku va banque można było grać, że w styczniu ceny wzrosną — mówi Janusz Cichoń, wiceminister finansów. — Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której niespecjalnie obawiamy się wzrostu cen — dodaje.

Wiadomo już, że trochę więcej zapłacimy w przyszłym roku za energię elektryczną. URE zatwierdził nowe taryfy dla dostawców energii i gazu. — Nowe stawki wejdą w życie z początkiem stycznia — mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE. — Średni wzrost to od około 1 do 2 złotych miesięcznie w przypadku gospodarstw domowych.

Ostatnie kilka tygodni przyzwyczaiły już nasz do taniejącej ciągle benzyny. Dziś w Olsztynie na stacjach przy marketach można już kupić paliwo za 4,29 zł. Tak tanio to już dawno nie było. Czy w 2015 roku może być jeszcze taniej?

— Jest taniej i możemy się z tego cieszyć - ale bez przesady, paliwo potaniało o ok. 17 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem tego roku. Ale ciągle to nie jest tanie paliwo. Przypomnę, że sześć lat temu, kiedy wybuchł kryzys, paliwo kosztowało 3,70 zł — mówi Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliwowego.

Zdaniem dr. Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową ceny żywności powinny utrzymać się na obecnym poziomie.

Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się podwyżki cen alkoholu i papierosów? O ile wzrośnie kara za brak OC? Co przyniesie 2015 rok kredytobiorcom, a szczególnie tym, zadłużonym w szwajcarskich frankach?


AM

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. analityk #1622096 | 88.156.*.* 1 sty 2015 16:32

  do "qqryq" 1. skąd Ty to wiesz?. Czyżbyś tam był? 2. A co to ma wspólnego z tematem artykułu? Trochę logiki "KOLEGO" a nie bezmyśnej papalaniny.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. qqryq #1621854 | 46.77.*.* 1 sty 2015 11:58

  W nocy 18 grudnia, o godz. 0:45 koalicja rządząca próbowała zmienić Konstytucję RP. Chcieli wprowadzić zapisy, które umożliwiłyby wyprzedaż Lasów Państwowych. Na szczęście dla nas wszystkich projekt przepadł, bo ekipie Kopacz zabrakło pięciu głosów. W ... rozwiń całość mediach pro-rządowych standardowe embargo informacyjne na ten temat. Lasy Państwowe, zajmujące niemal 1/3 terytorium kraju, są dobrem ogółu. Dobrem wszystkich Polaków. Obecnie obowiązujące prawo uniemożliwia przejęcie polskich lasów przez podmioty prywatne. Ekipa Platformy Obywatelskiej chciała to zmienić. Co ciekawe - sprytnie to sobie zaplanowali. Po osłoną nocy wprowadzili do porządku obrad Sejmu projekt zmiany Konstytucji. Chcieli dopisać do niej artykuł o następującej treści: "Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.". Kluczowe słowa to "z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie". Ten "wytrych" prawny daje szeroki wachlarz możliwości. Nic bowiem nie stałoby na przeszkodzie, aby ekipa PO-PSL uchwaliła ustawę, w której umożliwiłaby wyprzedaż Lasów w ręce prywatne. Kluczowe głosowanie odbyło się o godzinie 0:45. Do zmiany Konstytucji władza potrzebowała 296 głosów. Na szczęście dla nas wszystkich ekipie Kopacz zabrakło pięciu głosów. Za niekorzystną zmianą głosowali posłowie PO, PSL, SLD i TR. Przeciwko głosowali członkowie PiS i KPSP. Nocna próba zmiany Konstytucji została oczywiście przemilczana przez główne media prorządowe. Przekazanie Polakom prawdy na temat trybu prac (pod osłoną nocy) oraz zamiaru władzy (umożliwienie wyprzedaży Lasów Państwowych) mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wizerunek obozu rządzącego. Stąd embargo na te informacje w głównych wydaniach serwisów informacyjnych.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. gosc #1621808 | 89.228.*.* 1 sty 2015 10:05

  co do ceny paliwa to na wiekszości stacji w polsce beznyna jest w cenie 3.70-4.40 tylko na orlenie nadal 4.70, omijać orlen szeroko!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Yyych !!!!!..., skupiam się :) #1621797 | 88.156.*.* 1 sty 2015 09:46

   Czas postawić kac kloca - dziwne, zielony.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

  2. mim #1621671 | 195.136.*.* 31 gru 2014 21:09

   unia narzucila nam pewne reguly i regulacje mowiac potocznie --np do 2018 roku polska musi to , to i tamto , nasi rzadzacy oczywiscie stosuja sie do tego ale tylko w tych przypadkach ktore reguluja wplywy do budzetu ,a te regulacjie ktore maja podniesc jakosc zycia kowalskiego sa wstrzymywane i czekaja do swojej daty przyjecia .... ja to sie ciesze ze przypierdalaja wam co rusz podwyzki , co rusz nowe podatki itd ---wybraliscie to tak macie , madry polsak po szkodze , to stare przyslowie i od 80 roku jest przeterminowane

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)