Ponad 5 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur walczy z osteoporozą. Część z nich nie jest nawet pełnoletnia

2025-07-19 08:00:58(ost. akt: 2025-07-18 14:13:51)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: freepik

Osteoporoza, inaczej zrzeszotnienie kości, to choroba, która kojarzy się przede wszystkim z podeszłym wiekiem. Tymczasem narażone są na nią także osoby młodsze, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co warto wiedzieć o osteoporozie?
Osteoporoza to choroba, podczas której dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości oraz zaburzeń ich struktury i jakości. Mówiąc prościej – u osób chorujących na osteoporozę więcej tkanki kostnej zanika niż zostaje wytworzone, dlatego kości zaczynają przypominać gąbkę. A to z kolei sprawia, że są osłabione, bardziej kruche i podatne na złamania. Proces ten jest nieodwracalny i postępuje z wiekiem. Początkowo choroba nie daje objawów – utrata tkanki kostnej nie boli. Dlatego osteoporoza bywa nazywana cichym złodziejem kości.

Pierwsze objawy – jak rozpoznać chorobę?

Osteoporoza przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Często pierwszym sygnałem alarmowym jest złamanie kości w wyniku niewielkiego urazu, najczęściej w okolicy nadgarstka, kręgosłupa lub szyjki kości udowej. Inne wczesne symptomy mogą obejmować:
— ból pleców (wynikający z mikrozłamań kręgów),
— obniżenie wzrostu,
— garbienie się, sylwetka nadmiernie pochylona do przodu,
— częstsze skurcze mięśni i osłabienie.

Grupy największego ryzyka

Osteoporoza trzy razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jest kojarzona głównie z podeszłym wiekiem, ale dotyka także osoby młodsze.

— Tylko w tym roku z powodu osteoporozy leczono w naszym regionie 5 724 pacjentów, ponad 91 proc. tej grupy stanowiły kobiety. Chorują osoby w różnym wieku, także młodsze. 11 pacjentów nie ukończyło 18 roku życia, a 229 nie przekroczyło 50 lat — podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

Do osób szczególnie narażonych na rozwój osteoporozy należą:
— kobiety po menopauzie (z powodu spadku estrogenów),
— osoby powyżej 65 roku życia,
— osoby z niedoborem witaminy D i wapnia,
— osoby prowadzące siedzący tryb życia,
— palacze tytoniu i osoby nadużywające alkoholu,
— osoby z niską masą ciała,
— osoby z rodzinnym wywiadem osteoporozy.

Jak zapobiegać osteoporozie?

W profilaktyce osteoporozy kluczowe znaczenie mają:
— odpowiednia dieta bogata w wapń (mleko, sery, jogurty, zielone warzywa) i witaminę D,
— regularna aktywność fizyczna – szczególnie ćwiczenia oporowe i równoważne,
— unikanie używek,
— utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
— kontrola poziomu hormonów, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzalnym.

Kto leczy osteoporozę?
Do jakiego lekarza zgłosić się w przypadku podejrzenia osteoporozy? Chorobę tę mogą leczyć różni specjaliści. Na Warmii i Mazurach mamy 91 poradni, które zajmują się leczenie osteoporozy. Są to poradnie ortopedyczne, endokrynologiczne, reumatologiczne i leczenia osteoporozy. W przypadku niektórych pacjentów, szczególnie w pierwszych stadiach choroby, pomocny może być także lekarz rodzinny lub geriatra.

Specjalista będzie wiedział, jak przeprowadzić diagnostykę, w tym jakie badania wykonać.

Bez względu jednak na to, kto leczy osteoporozę, ważne jest, by pacjent ściśle przestrzegał zaleceń medycznych, bo od tego zależy jego zdrowie, samopoczucie i jakość życia.

Diagnozowanie osteoporozy
Kiedy lekarz podejrzewa u Ciebie osteoporozę, może zlecić badania laboratoryjne, takie jak analiza krwi i moczu. Badania te pozwolą wykluczyć inne choroby, które mogą być przyczyną osteoporozy, a także określić metabolizm kości. Lekarz specjalista może skierować Cię także na dodatkowe badania, takie jak sprawdzenie stężenia witaminy D.

Obiektywną metodą sprawdzenia gęstości mineralnej kości są nieinwazyjne badania densytometryczne. Do badania nie trzeba się przygotowywać, jest bezbolesne, trwa kilka minut. Badanie pozwala stwierdzić, czy nastąpiło tylko obniżenie masy kostnej, tzw. osteopenia, czy też już występuje osteoporoza. W naszym regionie funkcjonuje 6 pracowni densytometrycznych.

Osteoporoza jest poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia. Wczesne rozpoznanie i działania profilaktyczne są kluczem do utrzymania zdrowych kości przez długie lata.
Warto pamiętać, że okres letni to doskonały czas na naturalną profilaktykę osteoporozy.

Codzienna, umiarkowana ekspozycja na słońce sprzyja syntezie witaminy D w skórze, która jest kluczowa dla prawidłowego wchłaniania wapnia i utrzymania zdrowych kości.