Mieszkańcy chcą nowej szkoły w Olsztynie

2025-07-06 14:00:00(ost. akt: 2025-07-06 16:07:55)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Czy na Jarotach brakuje szkoły? W ratuszu został złożony wniosek w tej sprawie.
O nową szkołę wnioskuje radna Koalicji Obywatelskiej Wioletta Śląska-Zyśk. W tej sprawie złożyła w ratuszu odpowiednią interpelację. „Zwracam się z prośbą o analizę możliwości utworzenia szkoły podstawowej na Jarotach” – napisała radna KO.

Co na to ratusz? „Obecna sytuacja demograficzna oraz struktura sieci szkół podstawowych na terenie naszego miasta nie uzasadniają założenia nowej placówki oświatowej w tej lokalizacji” – odpowiada prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. „Warto podkreślić, że zgodnie z danymi w Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego w 2024 roku liczba dzieci urodzonych i zamieszkałych na terenie miasta Olsztyna wyniosła 1078, a na przestrzeni 14 lat (od 2010 do 2024 roku) zmniejszyła się o 784. Oznacza to, że w nadchodzących latach można spodziewać się dalszego zmniejszania liczby uczniów w szkołach podstawowych”.

Prezydent Szewczyk dodaje, że z przeprowadzonej analizy danych z Systemu Informacji Oświatowej wynika, że do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych w Olsztynie uczęszczało 15 185 uczniów. Natomiast zgodnie z danymi zawartymi w „Prognozie ludności na lata 2023-2060”, opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny, prognozowana liczba dzieci w wieku szkolnym (7-14 lat) w 2030 roku wynosić będzie 11 763, co oznacza spadek liczby dzieci na przestrzeni 5 lat o 3422.

Prezydent Szewczyk przypomina, że w 2019 roku utworzono Szkołę Podstawową nr 12 przy ul. Turowskiego 3, „co znacząco poprawiło dostępność edukacji w rejonie osiedli Nagórki, Pieczewo oraz Jaroty”. „Obecna sieć szkół podstawowych jest wystarczająca, aby sprostać potrzebom mieszkańców, także z uwzględnieniem rozwoju osiedla Jaroty. Założenie nowej szkoły w tym rejonie wiązałoby się z ryzykiem zmniejszenia liczby uczniów w istniejących szkołach zlokalizowanych na pobliskich osiedlach, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do konieczności ich zamykania” – stwierdza prezydent Szewczyk.

W interpelacji do prezydenta Roberta Szewczyka zapytał o możliwość powstania „w bliższej lub dalszej perspektywie czasowej” takiej podstawówki.
„Osiedle Generałów razem z Zaciszem jest najmłodszym spośród olsztyńskich osiedli i pomimo niepokojących trendów demograficznych cały czas prężnie się rozwija. Powstanie szkoły podstawowej na jego terenie zwiększyłoby bezpieczeństwo uczniów i ułatwiło codzienną logistykę ich rodzicom” – argumentował radny.

I dodał, że najlepszą lokalizacją dla szkoły byłby teren sąsiadujący z przedszkolem przy ulicy Maczka. Prezydent Szewczyk w swojej odpowiedzi wskazał, iż obecna sytuacja demograficzna oraz struktura sieci szkół podstawowych na terenie miasta „nie uzasadniają budowy nowej placówki oświatowej” we wskazanej lokalizacji. „Oczywiście rozumiem, że budowa szkoły w tej lokalizacji mogłaby skrócić drogę uczniów do placówek edukacyjnych oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo. Jednak biorąc pod uwagę prognozy demograficzne, ograniczenia finansowe miasta oraz brak możliwości realizacji inwestycji na wskazanym terenie, niezasadne jest podjęcie decyzji o budowie szkoły podstawowej w tym rejonie” – informuje prezydent Szewczyk.

gs