Polska z najgorszą jakością wody w kąpieliskach w całej UE

2025-06-29 09:17:20(ost. akt: 2025-06-29 13:50:42)

Autor zdjęcia: Kąpielisko Chorwacja

Polskie kąpieliska zajęły ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem jakości wody w 2024 roku, wynika to z raportu Europejskiej Agencji Środowiska opublikowanego w czwartek. Cypr, Bułgaria i Grecja osiągnęły najwyższe wyniki.
Z 764 kąpielisk w Polsce, 58,1% spełniło najwyższe unijne normy jakości wody („doskonała”). 13% zostało sklasyfikowane jako „dobre”, 6% jako „wystarczające”, a 2,6% jako „złe”. Dla 20,3% kąpielisk nie było wystarczających danych do przypisania kategorii.

Polska wypadła słabo w porównaniu do średniej unijnej, która wyniosła 85,4% kąpielisk o „doskonałej” jakości wody. Najlepsze wyniki osiągnęły Cypr (99,2%), Bułgaria (97,9%) i Grecja (97%), podczas gdy Polska zajęła jedno z ostatnich miejsc obok Albanii, także uwzględnionej w raporcie.

Najlepszą jakość wód kąpieliskowych w Polsce odnotowano głównie w województwach pomorskim i wielkopolskim, gdzie prawie wszystkie kąpieliska uzyskały ocenę „doskonałą”. Największe problemy z jakością wód wystąpiły w województwie łódzkim, gdzie 17% kąpielisk zostało sklasyfikowanych jako o złej jakości.

Raport zwrócił uwagę na znaczną poprawę jakości wód kąpieliskowych w Europie, wynikającą z ograniczenia zrzutów nieoczyszczonych ścieków, inwestycji w oczyszczalnie oraz systematycznego monitorowania zgodnie z unijną dyrektywą kąpieliskową z 2006 roku.

Badania koncentrowały się głównie na obecności bakterii wskaźnikowych, takich jak pałeczka okrężnicy i enterokoki, które informują o zanieczyszczeniach pochodzących z komunalnych ścieków i obornika, nie uwzględniając natomiast zanieczyszczeń chemicznych, takich jak pestycydy, metale ciężkie czy mikroplastiki.

PAP, red.