Wielka Brytania zakazuje sprowadzania zwierząt z Niemiec

2025-01-14 15:55:30(ost. akt: 2025-01-14 16:01:28)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/Michał Zieliński

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił we wtorek zakaz sprowadzania bydła, trzody chlewnej i owiec oraz wielu rodzajów mięsa i nabiału z Niemiec po wykryciu w tym kraju pierwszego od prawie 40 lat ogniska silnie zakaźnej pryszczycy (FMD).
— Rząd zrobi wszystko, co konieczne, by chronić rolników w naszym kraju przed ryzykiem stwarzanym przez pryszczycę — oświadczył cytowany w komunikacie brytyjski wiceminister ds. bezpieczeństwa żywności Daniel Zeichner.

— Dlatego natychmiast wprowadzono restrykcje na produkty zwierzęce z Niemiec, by zapobiec epidemii, i nie zawahamy się przed dodaniem kolejnych krajów do listy, jeśli choroba się rozniesie — zaznaczył Zeichner.

W komunikacie podkreślono, że w Wielkiej Brytanii nie odnotowano dotąd przypadków zakażeń. Wezwano rolników do zachowania czujności i zgłaszania podejrzeń infekcji.

Pryszczyca nie jest groźna dla ludzi ani zwierząt domowych, ale szybko rozprzestrzenia się wśród krów, świń, owiec, kóz i innych parzystokopytnych, a w 2001 roku epidemia tej choroby w Wielkiej Brytanii wymusiła ubój ponad 6 mln zwierząt hodowlanych, uderzając w finanse rolników – przypomniała agencja Reutera.

Niemcy są trzecim eksporterem mięsa wieprzowego do Wielkiej Brytanii i mają 18 proc. udziału w tamtejszym rynku, a także drugim eksporterem nabiału do tego kraju z 12 proc. udziału – wynika z danych brytyjskiej Rady Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB).

— To znaczy, że szynka, baleron i bekon oraz takie produkty jak salami z Niemiec nie będą wpuszczane do Wielkiej Brytanii. W związku z tym spodziewamy się zakłóceń w dostawach — powiedziała kierowniczka wydziału zdrowia i dobrostanu zwierząt z AHDB Mandy Nevel.

Od stycznia do października 2024 roku do Wielkiej Brytanii sprowadzono ponad 117 tys. ton mięsa wieprzowego za 448 mln funtów (prawie 2,3 mld zł) oraz 130 tys. ton nabiału o wartości 283 mln funtów (1,4 mld zł). Import wołowiny i mięsa owiec był znacznie mniejszy, a jego wartość wyniosła odpowiednio 23,2 mln funtów (117,4 mln zł) i 963 tys. funtów (4,9 mln zł).

Źródło: PAP/red.