Fińskie śledztwo wskazuje na sabotaż. Rosyjski tankowiec podejrzewany o uszkodzenie kabla EstLink 2

2024-12-30 13:02:36(ost. akt: 2024-12-30 13:10:38)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Na dnie Zatoki Fińskiej odkryto ślady wskazujące na możliwe przeciągnięcie kotwicy, co może być przyczyną uszkodzenia kluczowego kabla elektroenergetycznego EstLink 2, łączącego Finlandię z Estonią. Fińskie służby podejrzewają o ten incydent rosyjski tankowiec, powiązany z tzw. "flotą cieni".
Na dnie Zatoki Fińskiej specjaliści odnaleźli liczne ślady mogące świadczyć o przeciągnięciu kotwicy, które potencjalnie doprowadziło do uszkodzenia kabla EstLink 2 – kluczowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Finlandią a Estonią. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Sami Pailę, dyrektora fińskiego śledztwa kryminalnego, obecnie trwa szczegółowe mapowanie tych śladów. Jak dotąd nie udało się jednak ustalić miejsca, w którym kotwica mogła zerwać się z mocowania.

Do analizy dna morskiego wykorzystano zaawansowanego robota podwodnego, jednak dalsze badania utrudniają trudne warunki pogodowe na Bałtyku. Uszkodzenie kabla zostało po raz pierwszy zgłoszone w środę przez operatora EstLink 2, który poinformował o przerwaniu magistrali biegnącej pod Zatoką Fińską.

Fińska policja, podejrzewając sabotaż, przeszukała w piątek tankowiec Eagle S, który znajdował się w rejonie uszkodzenia. Na pokładzie statku, należącego do tzw. „floty cieni” – grupy rosyjskich jednostek o niejasnej własności – odnaleziono 35 tysięcy ton benzyny przewożonej z Rosji do Egiptu. W czasie inspekcji stwierdzono brak kotwic na swoich miejscach, co wzmogło podejrzenia o udział tankowca w incydencie.

Według zastępcy dowódcy fińskiej Straży Granicznej, Markku Hassinena, uszkodzenie kabla EstLink 2 może być efektem celowego działania. Władze określają zdarzenie jako „poważny sabotaż” i „akt zniszczenia”. Śledczy podejrzewają, że tankowiec, którego rejs rozpoczął się w Petersburgu, przeciągnął kotwicę po dnie, niszcząc podmorską infrastrukturę.

EstLink 2, będący jedną z dwóch magistral energetycznych łączących Finlandię i Estonię, ma długość 170 km, z czego 145 km przebiega pod dnem Bałtyku. Kabel ten już wcześniej był wyłączony z użytku przez niemal dziewięć miesięcy z powodu zwarcia, co jeszcze bardziej podkreśla wagę jego prawidłowego funkcjonowania dla bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Źródło: Interia/Reuters/Iltalehti