Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2024-08-16 14:47:46(ost. akt: 2024-08-16 15:34:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Olsztynie odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego. Był uroczysty przemarsz, apel, defilada oraz piknik militarny.
Choć jest obchodzone 15 sierpnia, w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku, tym razem w stolicy Warmii i Mazur uroczystości miały miejsce dzień później. W piątek (16 sierpnia) W Olsztynie odbyły się wojewódzkie obchody z okazji Święta Wojska Polskiego.

Fot. Zbigniew Woźniak

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez organizatorów uroczystości pod tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu przy ulicy E. Plater. Następnie miała miejsce msza św. w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której odbył się przemarsz kompanii honorowej wraz z pocztami sztandarowymi oraz uczestnikami obchodów z kościoła.

Fot. Zbigniew Woźniak

Podczas uroczystego apelu w Olsztynie, gen. dyw. Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej przypomniał, że żołnierze Wojska Polskiego kontynuują tradycje obrońców suwerennej Polski, dbając o pamięć oraz wartości takie jak honor, odwaga i poświęcenie. Zaznaczył, że żołnierze strzegą bezpieczeństwa kraju zarówno na granicach, jak i w misjach zagranicznych oraz wspierając obywateli w trudnych sytuacjach. Generał przeczytał także list od wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król podkreślił strategiczne znaczenie regionu, szczególnie w obliczu nieprzewidywalności Rosji. Wicemarszałek Katarzyna Sobiech oraz prezydent Olsztyna Robert Szewczyk również zwrócili uwagę na kluczową rolę armii w zapewnieniu bezpieczeństwa i niepodległości kraju.

Podczas uroczystego apelu wręczono medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” – odznaczenie resortowe przyznawane za wieloletnią i wzorową służbę wojskową.

Fot. Zbigniew Woźniak

Następnie przyszedł czas na chyba najbardziej wyczekiwaną i widowiskową część uroczystości - defiladę pododdziałów.

Z kolei na Placu Solidarności trwał piknik militarny, który umożliwił obejrzenie z bliska wojskowego sprzętu czy spotkanie z mundurowymi.


101 lat temu, w 1920 roku miał miejsce przełom w wojnie polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska zwana też „Cudem nad Wisłą” to największe militarne zwycięstwo Polski w XX wieku, przeprowadzone dzięki bohaterskiej, niezłomnej postawie żołnierzy i całego narodu. Rozgromiono wielką armię sowiecką kroczącą ku zachodowi. Zwycięstwo sprawiło, iż Rzeczypospolita zachowała niepodległość i powstrzymało inwazję bolszewickiej Rosji na Europę.

ag