Dworca w Olsztynie nie ma, ale są spory

2024-06-01 15:00:00(ost. akt: 2024-05-31 14:40:02)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Prokuratura dalej bada sprawę usunięcia części neonu „Dworzec autobusowy”, jak też uszkodzenia mozaiki znajdującej się w budynku byłego dworca PKS w Olsztynie. Nikomu nie postawiono zarzutów.
Po starym dworcu kolejowym w Olsztynie zostało już tylko wspomnienie, ale spory między kolejarzami a deweloperem, do którego należy część autobusowa dworca, trwają. A idzie o neon „Dworzec autobusowy”, który był na dachu budynku dworca, jak też mozaikę znajdującą się na ścianie wewnątrz byłego dworca PKS.

Przypomnijmy, że mozaikę i dwa neony z napisami „Dworzec autobusowy” oraz „Dworzec kolejowy” (ten po renowacji już zawisł na nowym dworcu kolejowym), a także trzy wiaty na peronach wojewódzki konserwator zabytków uznał za zabytkowe i w związku z tym podlegają one ochronie.

Traf chciał, że napis „Dworzec” znajdował się na części budynku należącej do PKP, a drugi człon szyldu „autobusowy” już na części autobusowej budynku. Kolejarze nie mogli dokończyć rozbiórki części dworcowej, nie zdejmując napisu. Dlatego jesienią 2022 roku wystąpili do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zgodę na zdjęcie napisu. Ten po kontroli wydał zalecenia pokontrolne dotyczące zdjęcia i zabezpieczenia napisu ich właścicielom, natomiast spółce PKP, zgodnie z wnioskiem, pozwolenie na zdjęcie i zabezpieczenie ich części napisu. Jednocześnie nadał pozwoleniu na demontaż neonów rygor natychmiastowej wykonalności.

Spółka Retail Provider zawiadomiła prokuraturę, podnosząc kwestię zniszczenia neonu, jak też przekroczenia uprawnień przez urzędników, w tym wojewódzkiego konserwatora zabytków. Później, w styczniu 2023 roku, doszła też sprawa mozaiki, która miała ulec zniszczeniu w wyniku prac rozbiórkowych prowadzonych przez sąsiada.

Prokuratura po zbadaniu sprawy umorzyła postępowanie, ale wznowiła je po zażaleniu spółki do sądu.

— Postępowanie trwa — mówi Daniel Brodowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. — Strona pokrzywdzona składa systematycznie kolejne wnioski dowodowe, które na bieżąco są rozpoznawane przez prokuratora prowadzącego to postępowanie.

Jak dodał prokurator Brodowski, postępowanie toczy się w fazie in rem, czyli w sprawie nikomu nie postawiono zarzutów.

am

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. antyPIS #3114847 1 cze 2024 20:01

    "Przypomnijmy, że mozaikę i dwa neony z napisami „Dworzec autobusowy” oraz „Dworzec kolejowy” , a także trzy wiaty na peronach wojewódzki konserwator zabytków uznał za zabytkowe i w związku z tym podlegają one ochronie." no już niedługo to ogłoszą, że społem Malwa to zabytek

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz