22 mln zł kosztowała modernizacja portu we Fromborku

2024-05-29 22:14:14(ost. akt: 2024-05-31 11:10:48)

Autor zdjęcia: PAP/Adam Warżawa


22 mln zł kosztowała modernizacja portu rybackiego we Fromborku nad Zalewem Wiślanym. Po przebudowie w porcie jest więcej miejsc postojowych dla jednostek; poprawiło się też bezpieczeństwo żeglugi - poinformował w środę w komunikacie inwestor - Urząd Morski w Gdyni.

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka ocenił podczas uroczystości związanej z zakończeniem prac w porcie we Fromborku, że jest to wielka szansa dla rozwoju turystycznego i zwiększenia potencjału gospodarczego miasta. Zaznaczył, że pięknie wyremontowane nabrzeża, tor podejściowy i wszystko, co się znajduje w porcie będzie służyć tym, którzy z niego korzystają, osobom prowadzącym działalność rybacką i turystom.

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, prace trwały od grudnia 2021 r. Przebudowa została sfinansowana z budżetu państwa z Programu Inwestycji Budowlanych.

Celem przebudowy portu rybackiego we Fromborku było powiększenie basenu portowego i poprawa złego stanu konstrukcji hydrotechnicznych. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc postojowych oraz poprawiło bezpieczeństwo żeglugi. W wyniku przebudowy poprawie uległy parametry użytkowe portu, w tym dopuszczalne obciążenie użytkowe, które teraz wynosi 20kN/m2 oraz dopuszczalna głębokość do -3,5 m. Wymieniono wyposażenia nabrzeży oraz nawierzchnię, przebudowano slip a także poprawiono infrastrukturę techniczną w tym przyłącza, oświetlenie, hydranty.

Turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej odwiedzają Frombork i Tolkmicko, korzystając z białej floty. We Fromborku, mieście Mikołaja Kopernika i średniowiecznego zespołu katedralnego, port rybacki ma znaczenie gospodarcze i turystyczne.

Według samorządowców, nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty. (PAP)

Agnieszka Libudzka