List do prezydenta Olsztyna. Nie zgadzają się na promowanie osób transpłciowych i niebinarnych

2024-05-26 10:04:19(ost. akt: 2024-05-26 10:23:33)
MOK zorganizował kontrowersyjne wydarzenie w swojej siedzibie przy ulicy Dąbrowszczaków 3 w Olsztynie.

MOK zorganizował kontrowersyjne wydarzenie w swojej siedzibie przy ulicy Dąbrowszczaków 3 w Olsztynie.

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Koalicja olsztyńskich stowarzyszeń, ruchów społecznych oraz fundacji skierowała do prezydenta Olsztyna list otwarty z protestem wobec organizowania w Miejskim Ośrodku Kultury I Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych. Publikujemy treść listu.
W Miejskim Ośrodku Kultury w piątek i sobotę 24 i 25 maja odbyły się I Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych. Wydarzenie zostało oprotestowane przez aktywistów blisko 10-ciu organizacji. Ich liderzy skierowali do prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka list otwarty z argumentacją swojego sprzeciwu. List został przysłany także do redakcji "Gazety Olsztyńskiej". Oto jego treść:

Olsztyn 23-05-2024 roku

List otwarty do Prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka

Zgłaszamy nasz stanowczy sprzeciw wobec organizowania przez Miejski Ośrodek Kultury Olsztyńskich Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych. Według zapowiedzi będzie to impreza promująca treści, na które nie ma zgody ogromnej większości mieszkańców Olsztyna.

Treści, skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, opierające się na twierdzeniu, że bycie kobietą lub mężczyzną nie jest jasno zdefiniowaną biologicznie tożsamością człowieka, a podlega dowolnemu wyborowi. W konsekwencji młodzi ludzie przeżywający kryzysy tożsamościowe są przekonywani, że pozorna zmiana płci, nawet przez nieodwracalne okaleczenie może przynieść im ulgę.

W rezultacie zamiast wewnętrznej ulgi, otwartości i samospełnienia trafiają do zamkniętego, wąskiego kręgu osób wyalienowanych ze społeczeństwa bez szans na założenie normalnej rodziny, posiadania dzieci, a potem wnuków. Osoby transpłciowe i niebinarne potrzebują pomocy i wsparcia, ale z pewnością nie przez publiczne manifestacje swoich problemów, lecz w zaciszu gabinetów lekarskich poprzez pomoc psychologiczną lub psychiatryczną wykwalifikowanych specjalistów.

Miejski Ośrodek Kultury jest publiczną placówką samorządową, utrzymywaną z publicznych pieniędzy. Art. 7 punkt Ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku, określa zadania własne gminy. W pkt. 16 na samorząd nałożony został obowiązek prowadzenia polityki prorodzinnej według powszechnie przyjętych wzorców.

Promowanie przez jednostkę samorządową treści wynikających z programu Olsztyńskich Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych jest nie tylko sprzeczne z nauką, zdrowym rozsądkiem i naturalnym porządkiem, ale również sprzeczne z obowiązującym prawem.

Zwracamy się do Prezydenta Olsztyna, aby nasze miasto nie promowało imprez, na które nie ma przyzwolenia znaczącej części mieszkańców stolicy regionu.

Akademicki Klub Obywatelski im Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie.
Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej.
Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie w Olsztynie
Fundacja Debata
Fundacja im Piotra Poleskiego
Ruch Społeczny im Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie
Stowarzyszenie Semper Fidelis Polonia
Stowarzyszenie Święta Warmia
Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia


Źródło: Gazeta Olsztyńska