Ulicami Olsztyna przeszła ogromna Parada Wydziałów [ZDJĘCIA]

2024-05-23 15:54:20(ost. akt: 2024-05-23 16:00:52)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ulicami Olsztyna przeszła Parada Wydziałów. W ten sposób studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego poinformowali mieszkańców, że oficjalnie rozpoczęli swoje wielkie święto – Kortowiadę.
Lekarze, strażacy, diabły, anioły, jednorożce, pszczoły, krowy, księża, drzewa, postaci z anime, Alicji z Krainy Czarów, bajek i inne – to tylko niektóre z przebrań, które prezentowali studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podczas Parady Wydziałów. Zanim jednak ruszyli ze starówki w stronę Kortowa, przejęli władzę w mieście od prezydenta Olsztyna.

— Moi drodzy, bawcie się dobrze, bezpiecznie i bardzo was proszę, w niedzielę oddajcie mi ten klucz — żegnał się z władzą Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna. — Cieszę się, że tylu was jest, jesteście kolorowi, szczęśliwi. Chcę, żeby taki był Olsztyn.

Klucze do miasta z rąk prezydenta odebrała Aleksandra Siwiecka, przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.

— Widzimy się w Kortowie — zapowiedziała.

Fot. Zbigniew Woźniak

Żeby tradycji stało się zadość, studenci po dotarciu do miasteczka akademickiego przejęli także władzę w kampusie. Najpierw zabrzmiał jednak oficjalny hymn Kortowiady zespołu Enej, a studenci głośno skandowali „Chcemy władzy”. Klucze do Kortowa przekazał im prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

— Kochani studenci, rozpoczynamy święto studentów, 63. juwenalia w Kortowie. Cieszę się, że mamy takich studentów jak wy. Świętujcie, ale pamiętajcie, żeby to było bezpieczne i odpowiedzialne — podkreślał rektor i zaapelował, aby wprowadzić do Kortowa nowy zwyczaj. — Rozglądajmy się i uśmiechajmy się do siebie, pozdrawiajmy się. Niech zagości radość, tolerancja, szacunek, zero agresji i negatywnych uczuć. Dzisiaj Kortowo i UWM świętuje. Bawcie się dobrze. Wszystkiego dobrego!

Fot. Zbigniew Woźniak

Do życzeń przyłączył się także dr hab. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich, który towarzyszył rektorowi na scenie. Klucz do Kortowa przejęła przewodnicząca RUSS.

— Moi drodzy, to nasze święto. Teraz oficjalnie rozpoczynamy Kortowiadę. Bawcie się dobrze — mówiła ze sceny Aleksandra Siwiecka.

Od teraz (23 maja) aż do końca tygodnia studenci oficjalnie rządzą w Kortowie i Olsztynie. Jak podkreślają, Parada Wydziałów jest najlepszą częścią Kortowiady.

— Jestem przebrana za anioła, a koleżanki za Słowianki. To moja ostatnia Kortowiada jako studentki, ale na pewno jeszcze wiele innych przede mną — zapewniała Natalia z Wydziału Nauk Społecznych, której kropiący deszcz nie był straszny. — Jesteśmy gotowe, żeby dzisiaj zmoknąć. W zeszłym roku świeciło słońce, więc równowaga jest zachowana.

Wiktoria, Weronika, Paulina, Julia i Patrycja studiują prawo na Wydziale Prawa i Administracji. Przebrały się za kodeksy: pracy, cywilny, karny, rodzinny i opiekuńczy i… prawa ulicy.

— W paradzie najbardziej lubimy to, że wszyscy są bardzo mili, otwarci, uśmiechają się i razem się bawią — dodają studentki.

Studenci Szkoły Zdrowia Publicznego z kierunku ratownictwo medyczne uwielbiają atmosferę Parady Wydziałów i ludzi bawiących się podczas niej. Z tej okazji postanowili zostać pogotowiem.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Mamy przy sobie torbę nawet marsjanki, gdyby pojawiły się jakieś dzieci — żartowali Maciek, Aleksander, Magda, Kuba i Mateusz. Towarzyszy im też Adam z Wydziału Prawa i Administracji, który jest drzewem, a drzewa... nie mówią.

Harry Diboula (prawdziwe imię nieznane) studiuje na Wydziale Humanistycznym. W zeszłym roku był japońskim gangsterem, a w tym roku?

— Johnem Wardem z gry Faith: The Unholy Trinity. Jestem nerdem, lubię gry, więc stąd pomysł na to przebranie. Moi koledzy z kolei są sprzedawcami miśków — dodaje student.

Gosia i Aleksander, studenci I roku na Wydziale Sztuki również przykuwali wzrok swoim wyglądem.

— Ubrałam się kompletnie inaczej niż zazwyczaj. Kortowiada to świetna okazja do tego. A kolega jest Freddiem Mercurym. Myślę, że podobieństwo jest bardzo duże. Po paradzie będziemy czekać na koncerty — mówi Gosia.

Z kolei Kuba z Wydziału Biologii i Biotechnologii przebrał się za jednorożca.

— Bo czemu by nie? Jest kolorowo, śmiesznie. Lubię taki klimat — podkreśla Kuba.

Po przejęciu władzy w Kortowie rozpoczęła się kolejna atrakcja studenckiego święta, czyli Bój Wydziałów. Który wydział w tym roku okaże się najlepszy? Przekonamy się już niedługo.

Nasz fotoreporter sprawdził, jak bawili się młodzi ludzie. Znajdziecie siebie na zdjęciach?


Źródło: UWM